zobrazit:

Zildjian S Rock - nová řada nejen pro začátečníky

Testovaný nástroj(e): 

Zildjian S Rock je sada z nové řady S ze slitiny B12 a s povrchovou úpravou Brilliant. Cena je 14 280 Kč.

Firmu Zildjian, která se již více než tři sta let zabývá výrobou činelů, netřeba blíže představovat. Je však dobré vědět o novinkách v produktech této firmy. Jedná se o modelovou řadu S, která doplňuje řady K a A. Potěšujícím faktorem, hlavně pro bubeníky, kteří začínají, je poměr kvality a užitné hodnoty k ceně této nové modelové řady S.

V profilových informacích se dočtete, že by se mělo jednat o univerzální řadu činelů a touto řadou chtěla firma Zildjian vzdát hold Alici „Sally“ Zildjianové, manželce Avedise Zildjiana III. Proto označení S Zildjian. „Je to poprvé, co firma Zildjian vzdává poctu ženské části rodiny celou speciální řadou činelů,“ říká Craigie Zildjianová. „Babička hrála nezastupitelnou roli při přesvědčování mého dědečka, aby udržel rodinný obchod a aby pokračoval s touto tradicí až do další generace. Domníváme se, že tato pocta již byla dlouho očekávaná, vzhledem k příspěvku mé babičky k inovacím, které se odehrály v Americe ve firmě Zildjian.“

 

 

Rock

K testování jsem dostal kompletní sadu s označením Rock. Rozměry byly tyto: hi-hat - 14”, crash - 18”a 20”, ride - 22”. Celá řada S se vyznačuje plně soustruženým leštěným povrchem s označením Brilliant. Právě tento povrch a opracování by měl dát této řadě výrazný, pronikavý a konkrétní jasný zvuk. Činely řady S jsou vyráběny ze slitiny B12, která je právě hojně používána k výrobě tzv. low-end řad činelů.

Řada S obsahuje docela širokou škálu modelů od ride přes hi-hatu a činely crash až po speciální efektové činely (splash, china a effect). V prodeji jsou i komplety, které osahují vždy základní sadu plus crash navíc. A jak jsem uvedl výše, právě tento set jsem dostal k dispozici pro test.

Psát test na činely je vždy trochu ošemetná záležitost. Co se zvuku týká, nedá se napsat moc široký popis, ale snad vám můj pohled a mé ucho přinese představu, kterou máte dostat, abyste, až přijdete do obchodu, měli už jasno. A budete vědět, že chcete právě tyto činely, protože ten popis sedí na to, co potřebujete ke své bicí sadě a co doplní zvuk vaší kapely.

 

A jednotlivé kousky

Jak jsem již uvedl, celá řada S má povrch Brilliant. Tento povrch sám o sobě už znamená jasný a pronikavý zvuk a tón. Například v řadě A Zildjian má své nezastupitelné místo. Co se týká celkového dojmu z celé řady S Rock, je opravdu hodně zvukově průrazná. 14” hi-hata má hodně výšek a ostrosti, i když ne nepříjemné. Při hře na pootevřené činely je artikulace stále jasná a mě osobně přišla hi-hata z této řady jako nejuniverzálnější a nejpovedenější. Reakce na sešlap byla zvukově konkrétní a i úder splash reagoval dobře. Při hře na hodně zavřenou hi-hatu se ozýval kovový dozvuk, ale ne z kategorie rušivých a nepříjemných.

Činely crash už byly zcela jiný příběh. Jsou to typicky rockové činely, které je nutné doslova trestat, abyste z nich dostali to, co vám mají a mohou nabídnout. Při slabší hře se ozýval už zvuk hodně kovový, ale pokud jste činel vzali, jak se říká natvrdo, rozezněl se v celém spektru. To byla vyloženě nutnost. Jsou to prostě typicky výhradně rockové crashe, které nevyužijete moc v jiných hudebních situacích. Vzhledem k tomu, že i rozměry byly větší, dá se to předpokládat. Rozměr 16” by byl možná trochu univerzálnější.

Ride je jedním slovem metalová kovadlina. Pokud někdo hledá průrazný a ostrý jasný a krátký zvuk za slušné peníze, s tímto činelem se nesplete. V prvním momentu mě zvuk tohoto ride Rock hodně překvapil, ale ve spojení s nabustrovanými kytarami vám dá přesně to, co potřebujete. Bell je hlasitý a průrazný, a pokud činel hrájete naplocho paličkou, jedná se o naprostý zvukový válec, ale musíte mu řádně nandat, aby se rozezněl, jelikož rozměr 22” je hodně znělý, ale pokud ho budete šetřit při tomto způsobu hry, nedostanete z něj plné spektrum.

 

 

Závěrem

Ve zkratce řečeno se jedná o typicky rockové činely vhodné do tvrdších stylů, hlavně ride ocení sypači pro svou konkrétnost a jasnost. Osobně bych rád měl pod paličkami i další produkty této řady, abych na vlastní uši slyšel celou její pestrost a deklarovanou rozmanitost. Řada nabízí mimo Rock hi-haty,crashe a Ride i medium crash a ride, dále thin a trash crash, poté mastersound Hi-hatu s vlněným spodním činelem a mini hi-hatu a efektové činely china a samozřejmě činely splash. A jak jsem psal na začátku, řada S je za opravdu slušné peníze, a tím pádem se může stát hitem mezi začínajícími bubeníky, kteří hledají kvalitu a mají jasnou představu o zvuku, který chtějí a potřebují.

 

Největší a nejúspěšnější konkureční značka firmy Zildjian je firma Sabian. Paradoxem je, že její zakladatel a vlastník je bratr majitele firmy Zildjian. Jejich otec Armand Zildjian totiž poskytl výrobní formuli výroby činelů oběma svým synům. Nedodržením tradice předat rodinné tajemství nejstaršímu synovi dal nám bubeníkům k dispozici další zajímavý výběr a možnost volby.

 

zildjian.com/cymbals/s-family/s-family/s-family-rock-cymbal-set

Klady: 
cena
rozmanitost řady S
možnost zakoupení setu
Zápory: 
u řady Rock nutnost razantní hry na crash
až velmi průrazný ride s kovovým přezněním (vhodné pouze pro tvrdší styly)
Autor: 
Václav Zima