zobrazit:

Yamaha Tyros 4 - vítaný host, který se objevil dříve, než jsme čekali

Již čtvrtá generace osvědčené modelové řady pětioktávových keyboardů Tyros s kombinací špičkového zvuku, doprovodných stylů, HD recordingu a dalších prvků, spojených s propracovanou ergonomií ovládání.

Vzhledem k probíhající ekonomické krizi, kdy jsme mohli celkem logicky očekávat prodloužení intervalů mezi představováním novinek, bylo letošní uvedení nové verze nejvyšší řady keyboardů Yamaha nečekaně příjemným překvapením. Navíc se změny k lepšímu oproti předcházejícímu modelu (test v Muzikusu 07/2009) cíleně dotkly uživateli preferovaných oblastí. V testu se kromě těchto rozdílů budeme věnovat jejich praktickému využití.

Tyros 3 versus Tyros 4 aneb co je vylepšeno

Na první pohled přišla novinka v téměř stejném designu jako předchozí model, změnilo se pouze podsvícení ovládacích tlačítek ze zelené na elegantnější modrou. V podobném duchu se nese i nová grafika jinak stejného barevného displeje, důraz je na modré podsvícení zobrazovací plochy. Kapacita hard disku dodávaného v každém nástroji se zvýšila na 250 GB a mikrofon lze připojit nově přes XLR/jack kombinovaný vstup.

Vzhledem k minimu externích změn se tak mohl vývojový tým zaměřit na nejdůležitější oblast pro muzikanty - zvukovou kvalitu - a posunout ji opět výš. Zvýšil se celkový počet zvuků, mnoho z nich se super articulation technologií, poprvé se objevila možnost jejich ukládání do flash paměti až 1024 MB. Přibyly nové velmi “živé” doprovodné styly a nové efekty. Řadu uživatelů potěší možnost přehrávání mp3 souborů a nový vokální harmonizér VH2 s rozšířenou možností ukládání uživatelských presetů. Dokonce se podařilo snížit hmotnost nástroje o půl kila, což ale uživatelé ani nepostřehnou.

Zvuk nástroje

Čtvrtá řada Tyros přináší více než trojnásobné množství (celkový počet sto šedesát tři) realistických zvuků s technologií super articulation. Diametrální rozdíl přináší tato technologie u nově zpracovaných zvuků lidských hlasů, jejichž střídání při opakovaném stisku jedné klávesy (Wave Cycling) přináší neuvěřitelnou zvukovou věrnost například u scatujících vokálů. Jejich využití u velkého množství stylů tak přináší nástroji další zásadní rozměr. Taktéž nový zvuk koncertního klavíru, jež patří logicky k nejpoužívanějším zvukům, je jeho další silnou zvukovou stránkou. Stejně je tomu i u nových zvuků elektrických kytar a dalších novinek.Technologie Super Articulation 2, která je extrémně náročná na využití paměti nástroje, je použita u patnácti zvukových barev. Nově například u keltských a jazzových houslí nebo soprán saxofonu. Kromě novinek se Super Articulation, Live, Sweet a Mega technologií v nástroji naleznete všechny zvukové barvy použité v nástroji předchozí generace.

Novinky v oblasti doprovodných stylů

Pět set doprovodných stylů rozšířilo již velmi vydařenou žánrovou škálu o další možnosti reflektující aktuální vývoj v populární hudbě (r & b, dance, rock), či požadavky uživatelů (swing, jazz, world, entertainer). Velké množství stylů spoluutváří téměř všudypřítomné nové samply vokálů. Kategorie Free Play Styles obsahuje doprovody, které nemají přesně daný rytmus a tempo, vše můžete měnit aktuálně během živé hry.

Vokální harmonizér a vocoder

Nově vyvinutý vokální harmonizér VH2, který pracuje se signálem ze symetrického XLR/jack mikrofonního vstupu, je vybaven dalším DSP čipem a novým předzesilovačem. V nástroji se s ním pracuje díky novému operačnímu systému velmi intuitivně vzhledem k širšímu začlenění jeho parametrů do mixu na displeji.

Harmonizér přináší až tři harmonické hlasy k hlavnímu, narozdíl od 2 v Tyrosu 3.

Jedna z nejdůležitějších změn VH2 je předvolba mužského nebo ženského hlavního hlasu. Vylepšen je také systém rozpoznávání ladění a podpora jeho stability. Také díky přirozeným formantům a propracované ekvalizaci lze celkově hodnotit kvalitu harmonických hlasů jako velmi vysokou.

Velmi vydařený je nový vokodér, jehož algoritmy jsou převzaty z novinky syntezátoru Motif XF. U mikrofonu odpadl otočný kontrolér nastavení vstupní úrovně, který byl umístěný nepohodlně v zadní části, nově se reguluje citlivost mikrofonu pouze na hlavním panelu.

Ergonomie ovládání, práce s displayem, mixáž

Práce s displejem Tyrosu 4, jehož nový operační systém akceptuje všechny změny, je od začátku produkce této keyboardové řady velmi přehledná. Řada uživatelů by přivítala jeho dotykovou variantu, nicméně argumentů pro setrvání u osvědčeného typu barevného TFT LCD 640 x 480, známého již z Tyrosu 3, je také mnoho, nejsilnějším z nich je jeho bezproblémové fungování. Práce s mixem se v základních parametrech neliší od předchozí generace, přináší přímý přístup ke všem důležitým zvukovým stopám, efektům a dalším nastavením. Velmi často využívaná funkce On/Off u MIDI podkladů umožňuje pohodlné vypnutí hlasů, které hraje interpet živě.

HD recording/playback a nový hard disk

Audio nahrávání/přehrávání je další vlastností, bez které si Tyros již nedokážeme představit. Nahrávat na vnitřní HD nebo na USB flash lze metodou Simple, což je rychlé nahrání jedné stereo audio stopy nebo Multi Track, která umožňuje vrstvení dalších stop na sebe. Vytvořená data jsou ukládána ve formátu wav, a lze je tedy bez problémů dále editovat buď přímo v nástroji nebo externě v počítači a pak je zpět do nástroje importovat. Výhodou pro majitele rozsáhlé sbírky mp3 souborů je, že své soubory již nemusí pro přehrávání v nástroji konvertovat, ale pohodlně přehrávat přímo. Veškeré ovládací prvky pro práci s audiem jsou na pravé straně displeje, což umožňuje přehledně oddělit audio a MIDI oblast.

K novinkám patří nejen zvýšení kapacity hard disku na 250 GB, ale jeho nové uložení do jednoduše vyjímatelného rámečku, v kterém s ním můžete pracovat jako s jakýmkoli externím hard diskem. Rychlost přímého připojení k počítači při práci s daty je mnohem rychlejší než připojení přes USB v nástroji, což oceníte zejména při zálohování dat nebo přesouvání velkého množství souborů.

Konektivita, internet

Veškerá připojení u Tyrosu 4 zůstávají oproti předcházející verzi beze změn, pouze pro zapojení externích monitorů již nelze použít typ TRS-MS02, ale TRS-MS04. Tyros 4 lze připojit k internetové síti pomocí logicky použitelného průvodce Internet Direct Connection. Můžete si stáhnout řadu dat, a to bez použití počítače. Nové jsou možnosti zabezpečení pomocí WPA2 a WPA.

Práce s registry, OTS, a Music Finder v hudební databázi

Pokud si připravujete živá vystoupení, bez práce s ukládáním nastavení do registrů se téměř není možné obejít. Navolené zvuky, styly, MIDI podklad, audio soubor, nastavení mikrofonu, vokálního harmonizéru, poměrů hlasitostí, vypnutých stop, transpozice, změny tempa a další nastavení, která máte v jeden moment připravená, lze pohodlně uložit a vyvolat pod jedním tlačítkem. Neskutečně to ulehčuje práci a činí to muzikanty na pódiu klidnějšími a na svůj výkon lépe připravenými. Setkal jsem se však s řadou i velmi šikovných klávesistů, kteří s registry nepracují a horečně před každou písní vše nastavují... přitom kapacita pro uložení registračních pamětí je v nástroji téměř neomezená.

Tyros 4 v sobě skrývá funkci Music Finder, která umožňuje rychle najít a vyvolat nastavení Voice a Style pro určitý hudební žánr, pomůže nalézat i uživatelem předem registrované songy a audio data. Řada dalších nastavení je dostupná na internetu.

Kompatibilita dat s Tyrosem 3

Na Tyros 4 jsem přešel bez jakýchkoliv problémů s kompatibilitou, vše včetně registračních pamětí a audia funguje jako dříve, u některých registrů bylo pouze třeba poupravit nastavení mikrofonu. Využil jsem možnosti přenosu velkého objemu dat pomocí vyjmutí hard disku z nástroje a tak byl celý nástrojový upgrade otázkou několika minut.

Rozšíření nástroje

K základní verzi nástroje Tyros 4 si můžete dokoupit externí reproduktory se subbasem TRS-MS04, dále sluchátka HPE 170, sustain pedál FC4, volume pedál FC7 a nožní MIDI ovladač MFC 10, stojan L-7S a dva typy flash vnitřní paměti FL512M a FL1024M.

Pochopitelně se již rozšiřuje také knihovna dalších zvuků, stylů a nastavení - uživatelská podpora je u tohoto modelu velmi dobrá.

Praktické postřehy při práci s Tyrosem 4

Základní práci s nástrojem si velmi rychle osvojí jak ti, kteří hrají na nižší typy keyboardů Yamaha, a to díky společným sjednocujícím prvkům ergonomie ovládání, tak ti, kteří na něj přejdou z některého z Tyrosů z předcházejících řad. K FSX klaviatuře s výbornou odezvou a otestovanou odolností (denně je na ni hráno žáky v naší škole) není co dodat, lepší na keyboardech těžko nenajdete.

Pro práci s mikrofenem zapojeným do nástroje rozhodně využijte XLR vstup a kvalitní mikrofon - nejvíce jsou uživatelé Tyrosů spokojeni se Shure 58 a Shure Beta 58. Otestoval jsem zapojení studiového kondenzátorového mikrofonu s předzesilovačem Røde K2 s rovněž výbornými výsledky.

Nástroj univerzálně zastane velké množství činností - například v hudební škole je mimo své obvyklé nasazení také jakýmsi odbavovacím hudebním centrem, bez kterého se neobejde žádný koncert či různé prezentace.

Uživateli dává také možnost kompletního záznamu právě probíhající hudební produkce včetně mikrofonu, a to vnitřní cestou bez ztráty kvality. Pokud hledáte jistotu, kvalitu a spolehlivost a máte pro nástroj dostatečné smysluplné vytížení, dává investice do něj smysl. Tyros 4 obsahuje dokonce i řadu oblastí, v kterých může směle soutěžit s novým Motifem XF.

Závěr

Aktuální nejvyšší typ keyboardové řady Yamaha Tyros 4 přináší zlepšení přesně v těch oblastech, kde si ho přáli uživatelé - firmě se vyplatilo sledovat feedback široké uživatelské základny v různých zemích. Nástroji není moc co vytknout, a pokud, není to podstatné. Patřím zřejmě k menšině, která by si u takového nástroje přála i verzi se 76 klávesami (naposledy použitou u PSR 9000 Pro) - pokud by si totiž stejnou verzi přál větší počet uživatelů, již by se dávno vyráběl. Pokud se chcete dozvědět aktuální informace o tomto nástroji, jsou vám k dispozici stránky www.music-tyros.com, a to i s ukázkami jeho možností.

zvuky: AWM stereo sampling, 993 zvuků (950 Normal + 43 Mega) + 30 varhanních zvuků (Organ Flute) + 480 XG zvuků + 256 GM2 zvuků + 44 bicích a efektových (SFX) sad

styly: 500 stylů rozdělených do kategorií dle hudebních žánrů

varianty stylů: 3 x intro, 4 x variace, 3 x ending, break

polyfonie: 128

klaviatura: 61 kláves, typ FSX s aftertouchem

HD recording: 2 x stereo stopy play, 1 x stereo stopa recording

vnitřní HD: vyjímatelný, 250 GB

konektory: MIDI, XLR/Line In, Line Out, Aux In, AuxOut, Video, RGB, USB, LAN, Phones

displej: LCD 640 x 480

sample RAM: rozšiřující flash paměťový modul FL1024M/FL512M (max. 1024 MB)

slidery: 9 sliderů

efekty: komplexní DSP jednotka (reverby, chorusy, compressory, ekvalizery ad.)

rozměry: 1140 x 143 x 450 mm

hmotnost: 14,5 kg

Ceny

Tyros 4: 90 595 Kč

Tyros 4 XL: 97 367 Kč

Tyros 4 XXL: 102 612 Kč

Nedávno jsem užasle sledoval vynikající dokument Chaos and Creation at Abbey Road, v kterém Paul Mc Cartney předvádí historické nástroje a vybavení, na něž nahrávali své písně The Beatles. Jeho hudební genialita a originalita v oblasti populární hudby je stěží s někým měřitelná, mimo jiné proto, že dokument je z roku 2006 a v něm svěží pětašedesátiletý optimistický mladík s naprostou jistotou a vynikajícími hudebními schopnostmi a pamětí mísí minulost s přítomností, vtip s noblesou, kreativitu s chaosem. Při troše představivosti by se veškeré tehdejší technické vybavení vešlo právě do malého současného keyboardu. Paul však dodnes pracuje s pokorou jak s historickým, tak současným vybavením a vše dává hluboký smysl... Vřele doporučuji shlédnout.

Klady: 
upřednostnění špičkového zvuku před změnou designu
nové super articulation zvuky
nové velmi realistické styly
vokální harmonizér VH2
přehrávání mp3 souborů
lehce vyjímatelný hard disk
Zápory: 
XLR/jack kombinovaný vstup nemá fantomové napájení
pouze čtyři tlačítka na uložení přímého přístupu do adresáře songů
Autor: 
Pavel Černý