zobrazit:

Yamaha SA2200 - elektrická pololubová kytara

Yamaha SA2200 je pololubová nebo také semiakustická kytara v barvě Violin Sunburst osazená dvojicí AlNiCo V snímačů typu humbucker s třípolohovým přepínačem. Cena je 38 690 Kč.

Značku Yamaha není třeba zvlášť představovat. V jejím sortimentu je velké množství výrobků, od špičkové elektroniky přes motocykly až po hudební nástroje všeho druhu. Na test se mi dnes dostala velmi zajímavá kytara, na kterou jsem se opravdu těšil. Již při vybalení z luxusního pevného pouzdra na mne dýchla směsice nádherného provedení nástroje a dojmu kvality na první pohled.

Je jasné, že tímto modelem zamířila firma Yamaha mezi první ligu výrobců hudebních nástrojů, a to nejen cenou. SA2200 patří mezi pololubové kytary, které spatřily světlo světa v letech 1958-59 v továrnách Gibson na popud slavného konstruktéra Teda McCarthyho. Byl to geniální tah - zachovat kvalitu akustického zvuku lubových kytar a odstranit zpětnou vazbu, která vzniká u čistě akustických kytar. Je to tedy hybrid mezi masivním tělem a tělem dutým. Stalo se tak použitím pevného trámce neboli sustain bloku, vedeným středem těla.

V celé historii máme dva základní materiály na stavbu bloku - javor nebo mahagon. Model ES 335 (legendární Dot) se stal na celé roky až dodnes předlohou pro konstrukci a design dlouhé řady výrobců. Nejinak je tomu i u Yamahy. U SA2200 je na celé tělo použit fládrovaný překlížený javor s velmi pěknou kresbou tygřích pruhů. Vrchní deska je lemována třívrstvou plastovou lemovkou a spodní deska dvouvrstvou. Barva je slonová kost. Středový blok je také javorový. Na vrchní desce nalezneme dvojici AlNiCo snímačů typu humbucker ve zlatých krytech s černými rámečky. Výšku od strun lze nastavit tříbodovým systémem šroubků. K ovládání slouží na každý snímač dva potenciometry Volume a Tone, takže klasické uspořádání.

K přepínání signálu ze snímačů slouží třípolohový přepínač à la Gibson. K rozpínání cívek snímačů máme na knoflíku Tone Push-pull. Se zvukovými barvami si tedy kytarista může opravdu vyhrát. Zdířka pro kabel je umístěna na přední desce. Černý pickguard je složen ze dvou vrstev. Do desky jsou vyříznuty klasické „f“ otvory. Lepený mahagonový krk z jednoho kusu nese hmatník z ebenu a orientační značky jsou tvaru dělených bloků z přírodní perleti. Dvaadvacet jumbo pražců je precizně zapuštěno a kryto opět plastovou lemovkou po stranách krku. Hlava je zdobena perleťovou sofistikovanou lilií a nápisem Yamaha.

O napínání strun se starají die-cast, tedy olejové firemní mechaniky, po třech na každé straně. Šroub k napínání krku je uschován pod vkusným plastovým krytem. Krk je k tělu připevněn na devatenáctém pražci a hratelnost a dohmat jsou úžasné. Tady je rčení „Yamaha - žádná námaha“ zcela na místě. Celý hardware je ve zlatě, což s barvou Violin Sunburst působí úchvatně a luxusně. Na připevnění řemenu slouží dvě klasické rolny. Kobylka je typu tune-o-matic s šesti laditelnými kameny a klasickým závěsným struníkem.

Zvuk

AlNiCo V snímače produkují silný a barevný tón nástroje, umocněný právě akustikou a použitím prvotřídních materiálů. S možností rozpínání cívek a jejich kombinací s hlasitostí snímačů lze dosáhnout velké škály barevnosti. Nástroj je pak předurčen pro množství hudebních stylů, jako jazz, blues, latin, pop, country atd. Snad vyjma tvrdého metalu. Akustická složka tónu se zde dobře prosazuje a kytara dobře „dýchá“ s nádherným twangem a dynamikou, což učinilo tyto pololubové nástroje kultovní záležitostí. Snímačem u krku lze dosáhnout teplého jazzového tónu, kobylkový snímač má nádech rockabilly a spojením obou vznikají opravdu skvělé barvy. Kytara si dobře vede i ve zkreslení a tón je velmi pevný.

Závěr

Kytaru SA2200 nelze jinak než chválit a chválit. Precizní výroba, použité komponenty, zpracování, design a zvuk jsou na té nejvyšší úrovni. Model patří mezi špičku lubových kytar a troufám si tvrdit, že snese srovnání se slavnými vzory kytar Gibson, na které jsem měl možnost také hrát. Když uvážím tyto klady, a lze akceptovat i cenu kolem čtyřiceti tisíc, což je asi polovina ceny kytar Gibson nebo Gretsch, tak dostáváme do rukou opravdovou lahůdku. Kytarista, který investuje do této Yamahy, získává nástroj téměř na celý život. A to se nedá říci jen tak o každém. Velice lituji, že jsem nedostal kytaru na test o nějaký ten rok dříve. Určitě bych ji zakoupil. Neodpustím si podotknout, že nástroj byl k testu dodán perfektně seřízený, byla to fakt lahůdka. Je to jeden z nejlepších nástrojů, na který jsem kdy hrál. Ovšem je to samozřejmě individuální záležitost. Ale takhle už ty milenky doma přemisťuji a určitě by žárlily. Jednoznačně doporučuji alespoň vyzkoušet a strávit s ní chvilku radosti. Třeba pak bude stát doma u někoho z vás.

www:

www.yamahaguitars.com

Klady: 
vynikající řemeslné zpracování
design
použité materiály
excelentní zvuk
hmotnost
cena
pevné luxusní pouzdro
Zápory: 
Opravdu jsem neshledal, jen snad uvolněná rolna, ale kytara byla již používána.
Autor: 
Luboš Malý