zobrazit:

Yamaha Rock Tour Custom - bicí sada robustní konstrukce vhodná pro cestování

Testovaný nástroj(e): 

Yamaha Rock Tour Custom je nová bicí sada díky své robustní konstrukci vhodná pro cestování.. Vyznačuje se silným basovým tónem a jasnou projekcí. Doporučená maloobchodní cena je 21 400 Kč.

Bicí nástroje Yamaha jsou vyráběny známou japonskou firmou Yamaha Corporation, která kromě bubnů a dalších hudebních nástrojů produkuje širokou škálu produktů, například motocykly, hardware pro PC a domácí elektroniku. Zakladatel této značky začínal původně jako výrobce varhan v roce 1887 a dva roky poté založil Yamaha Organ Manufacturing Co. v Hamamatsu. V roce 1968 byly vyrobeny první bicí této značky a svoji charakteristikou se podobaly značce Ludwig.

Yamaha však postupně získala přední místo mezi známými výrobci bicích nástrojů a vévodila trhu s průkopnickými konstrukcemi korpusů a povrchovými úpravami. Dokladem toho je legendární série 9000 Yamaha Recording Custom, uvedená na trh v roce 1975, která se s malými obměnami vyrábí dodnes. Charakteristickým rysem této stoprocentně březové soupravy byl Air Seal System využitý při konstrukci korpusu a lakovaný povrch à la piano.

V roce 1993 vyvinula firma nové uchycení tomů, tzv. YESS (Yamaha Enhanced Sustain System), který minimalizuje kontakt korpusu a tom-holderu, což umožňuje maximální rezonanci bubnu. Navíc je tom-holder uchycen na uzlovém místě s nejnižším rozkmitem.

Roku 1995 byla řada RC 9000 znovu uvedena právě s tímto systémem, který je používán u všech souprav, včetně testované Rock Tour Custom.

Charakteristika

Nová sada Rock Tour Custom byla poprvé uvedena letos v březnu na výstavě ve Frankfurtu.

Jak vyplývá z názvu, je určena na „tour“, tedy na cesty, a tomu odpovídá i její robustní konstrukce.

Sestava: bass drum 22 x 18”, snare 14 x 6”, tom 12 x 8” a floor tom 16 x 15”. Hardware: tři stojany na činely, z toho dva vahadlové, multiclamp na tom-holder, stojan na hi-hat, stojan na snare a šlapka.

Povrchová úprava nabízí dva designy. První je označován jako Matte on Matte (matný povrch, matný hardware) a je k dispozici ve třech barevných provedeních - Black Metallic, Blue Metallic a Silver Metallic. Druhý kopíruje povrch vlajkové lodi PHX, hlavně použitím vrchní dýhy z jasanu a jest označen jako Textured Ash Finish. V tomto případě je na výběr osm barev - Red, Green, Brown, Smoke s přívlastkem Sunburst (plná barva ve středu korpusu, k okrajům přechází do tmavého zabarvení) nebo Mono (stejný výběr, barva na celém korpusu kompaktní).

Bubny jsou vyrobeny ze stoprocentního afrického mahagonu - devět vrstev v provedení Matte on Matte, šest vrstev mahagonu plus dvě vrstvy jasanu v provedení Textured Ash Finish.

Jak píše výrobce, mahagon je pouze velkolistý a je zásadně těžen ze znovuzalesněných prostor Indonésie, neboť Yamaha chce zůstat „friendly“ nejen k muzikantům, ale i k životnímu prostředí - program Earth Friendly.

Korpusy jsou vyrobeny technologií Air Seal System, která garantuje přesný kruhový tvar.

YESS systém uchycení tomu, odpružené nohy (gumové koncovky mají v sobě absorpční pružiny) u floor tomu. Ráfky jsou ocelové o síle 1,3 mm (matný chrom nebo chrom) a blány Remo Pin Stripe.

Vlastní test

Bass drum 22 x 18”

Jak píše výrobce, tento šlapák je „panna“ bez vrtaných otvorů s deseti ladicími mušlemi. Nemá na sobě žádný hardware na uchycení dalších bubnů a kromě malé „dýchací“ dírky ani žádný otvor.

Každá z ladicích mušlí má gumovou vložku pro ochranu vnějších obručí pro snadnější ladění a udržení napětí ladicího šroubu. Hrací blána je Pin Stripe, rezonanční bez otvoru se staronovým logem. Tři ladičky ve znaku zůstávají, jen se změnil poměr velikostí.

Protože jsem chtěl buben trochu zatlumit, musel jsem v rezonanční bláně vyrobit otvor, čímž jsem narušil její nevinnost a vlastní buben vyplnil tlumicí vložkou EQ Pad. Po vyladění byl výsledkem plný basový teplý tón bez rušivých rezonancí.

Snare drum 14 x 6”

Dřevěný bubínek s nezávislými mušlemi na každé straně korpusu. Ladil jsem jako obvykle spodní blánu nadoraz a vrchní podle sluchu. Bez zatlumení vrchní blány měl trochu plechový zvuk, který se odstranil kouskem lepicí pásky s vatou. Po této úpravě dostal plný hluboký zvuk s vysokou senzitivitou ladění. Nečekal jsem, že právě tento snare způsobí největší překvapení, a pro mě to byl nejlepší buben v sadě.

Tom 12 x 8” a floor tom 16 x 15”

Oba tomy se daly rychle a snadno naladit a od prvního poslechu bylo jasné, že jejich největší deviza je v basech. Protože jsem měl k dispozici ještě další tom 10 x 7” a floor tom 14 x 13”, mohl jsem ladit celou soupravu na odlišné intervaly, než jak je v základní sadě. Díky tomu jsem mohl desítku vyladit výš a šestnáctku níž. Jasně zvítězil tom šestnáctipalcový, který měl úžasné mohutné basy se skvělým sustainem. Směrem k nižším průměrům to už bylo trochu horší a desetipalcový tom při vyšším ladění ztrácel basy a ve výškách nabíral nežádoucí přeslechy a „plechovitost“.

Bylo to potvrzení toho, že tato třímístná souprava má optimálně navržené průměry. Pro někoho tam bude mít první tom až příliš dlouhý sustain, mě osobně se to tak líbí, případně není problém zkrátit dozvuk zatlumením.

Závěr

Yamaha Rock Tour Custom (pozor neplést s Tour Custom) je „žhavá novinka“ střední třídy, třímístná bicí souprava, uvedená na trh v květnu letošního roku. Je určena hlavně pro mladé rockové bubeníky, kteří dávají přednost silnému basovému tónu s jasnou projekcí. Její vlastnosti odpovídají potřebám pro tento styl hraní. Díky vhodně zvoleným průměrům, (bass drum 22 x 18”, tom 12 x 8”, floor tom 16 x 15”) lze dosáhnout vyvážených intervalů mezi jednotlivými bubny. Příliš se nehodí pro ostatní žánry a při vyšším ladění tyto vlastnosti ztrácí.

Sestava

bass drum: 22 x 18”

snare: 14 x 6”

tom: 12 x 8”

floor tom: 16 x 15”

Hardware

stojany na činely, z toho dva vahadlové

multiclamp na tom-holder

stojan na hi-hat

stojan na snare

šlapka

Ceny

Rock Tour Tour Shell set obsahuje

22" x 18" bassdrum, 12" x 8" tomtom, 16"x 15" floortom

Celkem: 20 990 Kč

Další komponenty

Floor Tom RTF1413A: 6190 Kč

Tom tom RTT1309A: 4590 Kč

Tom tom RTT1007A: 4490 Kč

Snare RTS1460A: 5490 Kč

Klady: 
výborný snare drum
silná projekce u tomů, hluboký, basový zvuk se sustainem
YESS - systém uchycení tomu
Zápory: 
úzké stylové zaměření
při vyšším ladění ztrácí uvedené vlastnosti
Autor: 
Jiří Kollman