zobrazit:

Yamaha Montage - prémiový nástroj firmy Yamaha

Testovaný nástroj(e): 

Yamaha Montage je klávesový nástroj s úplně novou strukturou a zvukovými možnostmi.

Hudba v pohybu

Projekt nového syntezátoru Montage odstartovala firma Yamaha v roce 2012. Cílem bylo vytvořit nástroj s úplně novou strukturou a zvukovými možnostmi výrazně převyšujícími dosavadní produkci této značky. Montage zároveň reflektuje technologický vývoj v oblasti počítačů a tabletů, na kterých se hudba komponuje pohodlněji než přímo v nástroji. Na rozdíl od Motifů, z nichž první verze pocházely z roku 2001 a byly koncipovány jako komplexní workstation, tak v Montage je vše soustředěno na intuitivní „live“ ovládání a samozřejmě na špičkový zvuk kombinace zvukového generátoru AWM2 a osmioperátorové syntézy FM-X.

Úvodem je třeba říct, že Montage je dlouhodobě očekávaným nástrojem, kterého se klávesisté na různých fórech domáhali řadu let. Široká uživatelská základna značky zároveň také pomohla formovat priority pro tento nástroj. Na základě těchto ohlasů se poprvé u syntezátoru Yamaha objevil dotykový displej, zmizel sekvencer, tak jak ho známe, a posílilo zaměření na živé hraní a zvukovou variabilitu. Montage mnohonásobně převyšuje zvukovou kapacitu generace Motif, nově uvádí po dlouhé době FM syntézu, se kterou měla firma ohromný úspěch v osmdesátých letech v podobě legendární DX7 a řadě dalších nástrojů. Řada uživatelů má dodnes rozsáhlé zvukové knihovny se zvuky FM a Motif- ty je možné překonvertovat, popřípadě přímo načíst, do Montage a dále s nimi pracovat. Jednou z nejvýraznějších novinek je nepřehlédnutelný ovladač Super Knob, otočný, barvami hrající kontrolér, který zásadním způsobem mění parametry zvuku, filtrů, arpeggia a prolínání různých nástrojů.

V tom je Montage nástrojem nové éry, oceněným MIPA Awards. Od jeho uvedení je o něj značný zájem.

 

Základní charakteristika nástroje

Yamaha Montage je nástrojem s koncepcí Motion Control (zahrnuje Motion Sequences, Envelope Follower a Super Knob), která sjednocuje a ovládá dvě syntézy AWM2 a FM-X. Zvuky těchto syntéz se dají vrstvit a seskupovat do zón, a to až do šestnácti partů jedné performance. V rámci performance se dá velice účinně nastavit řízení řady parametrů, ať již pomocí kontrolérů nebo centrálního Super Knobu. Nástroj programovali přední zvukový designéři, je nesmírně inspirativní a velmi expresivní.

S nejnovějším operačním systému 1.51 přibyla řada dalších velice působivých performancí a nástroj tak patří k tomu nejlepšímu, na co může v současné době klávesista hrát.

 

Zvuk nástroje

Jednotlivé zvuky jsou organizovány v úrovních element, part a performance. Každá performance může obsahovat až šestnáct partů, které mohou být rozdělené nebo vrstvené na klaviatuře, všechny party jsou jednoduše editovatelné. Každý part obsahuje až osm elementů.

Velice praktické je vyhledávání jednotlivých performancí a partů pomocí kategorií. Osobně jsem velice rád, že Yamaha zvolila tento způsob, je to při potřebě rychlého výběru zvuků a živém hraní neocenitelné. Pokud vyhledáváte performance, jsou podbarvené modře, pokud party tak zeleně, elemenenty hnědě. Při tvorbě vlastních performancí si velice přehledně navolíte jednotlivé party, nastavení jejich jednotlivých parametrů (výběr dalšího zvuku, split, hlasitost ad.) lze provést na displeji nebo pomocí kontrolérů - a to jak při úpravě stávajících performancí, nebo při vytváření nových. Nástroj obsahuje celkem 1900 performancí.

Požadované performance nebo party lze také nalézt podle vyhledávače názvu, což opět značnou měrou urychluje orientaci v rozsáhlé knihovně.

Novinkou je také možnost vytváření live setů. V nich si můžete připravit vlastní pořadí performancí pro vystoupení, jednotlivé písně nebo prostě jen výběr nástrojů, které vás zaujaly. K dispozici máte osm uživatelských bank po šestnácti stránkách a na každé z nich lze uložit šestnáct performancí, celkem tedy 2048 volných pozic pro vybrané performance v live setech -počet víc než dostačující.

Od verze operačního systému 1.51 je možné také označovat oblíbené zvuky jako favorities.

 

Syntéza AWM2

Advanced Wave Memory 2 je osvědčenou technologií, v tomto nástroji však nasamplované zvuky dosahují desetinásobku řady Motif - přesně tedy neuvěřitelných 5,67 GB. Zvuky v nástroji jsou úplně nové u akustických barev velmi realistické, jejich nahrávání probíhalo v různých zemích, proto ta autenticita u etnických nástrojů. Kvalitní a rozsáhlé jsou veškeré syntezátorové zvuky. Polyfonie pro AWM2 je 128 hlasů. Nástroj je kompatibilní se zvuky série Motif XF. Yamaha uvolnila po uvedení Montage všem uživatelům zdarma speciální zvukový set Bösendorfer Piano s nasamplovaným Imperial Grand Pianem - vřele doporučuji!

 

Syntéza FM-X

Rozšířená FM syntéza má v Montage osm operátorů, osmdesát algoritmů, sto dvacet osm hlasů polyfonie. Tato osvědčená technologie tvorby zvuku tak dostala další dimenzi v podobě Motion Sequenceru, efektů, kontrolérů, zjednodušeného ovládání a spojení s AWM2. Yamaha navíc poskytuje všem uživatelům nástrojů DX7, DX7II, TX802 a TX816 konverzní online program FM Convertor for Montage na www.yamahasynth.com.

FM-X syntéza v Montage je jednoznačně skvělý krok, bylo vyslyšeno jedno z nejčastějších přání uživatelů syntezátorů Yamaha.

 

Motion Sequencer

Je silnou zbraní Montage, k sekvenci může být přiřazen jakýkoliv parametr, který může být modulován pomocí kontrolérů v levé části v reálném čase. Nástroj přijde doslova těmito sekvencemi doslova nabit, jsou nesmírně zajímavé, expresivní a inspirující. Díky sekvencím motion vám nástroj ožije pod rukama, vše je navíc perfektně synchronizováno. Nejedná se však o doprovodnou jednotku, jak ji známe například z Tyrosu.

 

Envelope Follower

Tato funkce připojuje audio vstup k ovládání řady parametrů Montage, například řízení efektů, synchronizaci tempa a mnohé další. Na letošním veletrhu ve Frankfurtu byly vidět působivé příklady se zapojením výstupu bicích do nástroje a následnou modulaci v Montage.

 

Super Knob

Jeho role je důležitá, designéři tak zvolili dominantní tvar i umístění. Na tento centrální ovladač je možné nasměrovat velké množství parametrů a velmi dynamicky ovlivňovat zvuk a tvořit tak nikdy neslyšené kombinace. Téměř každá performance je s ním spojena, a tak můžete zahrát výchozí akustický klavír, pootočit, a máte DX piano, popřípadě nechat na středu, a oba zvuky se spojí. Nebo začít jemným zvukem varhan a po pootočení ovladačem nechat rozeznít katedrálu. Na své si přijdou fanoušci taneční hudby, v této oblasti je Montage velice silný partner. Klávesista si může uvolnit ruce a funkci Super Knobu ovládat i volume pedálem, pro který je v nástroji vstup Foot Controler 2.

 

Internetová podpora

Nástroji Yamaha Montage se intenzivně věnují stránky www.yamahasynth.com. Fórum uživatelů naleznete například na www.yamahaforums.co.uk. Nové verze operačních systémů naleznete na www.cz.yamaha.com.

 

Efekty

Výkonná je i efektová jednotka VCM (Virtual Circuit Modeling), která nabízí dvanáct typů reverbů, sedmdesát šest dalších a také sedmdesát šest insertních. Master efektů je celkem patnáct. Efektován může být i A/D vstup, například lze připojit elektrickou kytaru nebo zpěv a efektovat je přímo v nástroji. Paleta efektů je skutečně široká, od klavírních reverbů po efekt napodobení vinylové desky.

 

Sampling

Nástroj přichází s uživatelskou 1,75GB flash pamětí na vlastní samply nebo na další zvuková rozšíření. Do nástroje tak již není potřeba dokupovat paměti, jako tomu bylo u série Motif. Samply se dají mimo jiné využít jako součást performance na efektové zvuky či nehratelné pasáže.

 

Vocoder

Po připojení externího mikrofonu do A/D vstupu můžete využít také vocoder, pro který je možné využít přednastavené parametry, ale lze jej i uživatelsky upravovat a ukládat.

 

Ergonomie nástroje, kontroléry

Design Montage je na vrcholné úrovni, firma použila speciální leštěný hliník na vrchní desku, aby splnila požadavky konstruktérů. Nástroj nicméně zůstal masivní, téměř třicetikilový v případě Montage 8 (s kladívkovou mechanikou).

Na nástroji jsou prvky rozloženy tak, aby bylo ovládání co nejpřehlednější. V řadě případů je ponecháno na uživateli, zda se mu lépe pracuje na dotykovém displeji nebo pomocí tlačítek. Každý si zkrátka vytvoří svůj systém práce, který mu vyhovuje. Například pro živé hraní mnozí použijí raději rychlý výběr zvuků tlačítky:

- Tahové potenciometry, knoflíky jsou v levé části, nastavení parametrů ukazují světelné indikátory. Potenciometry jsou masivní, pogumované a velice dobře se s nimi pracuje. Po stisknutí funkce Direct Control Assignment dokonce dokáže nástroj přiřadit kontrolér, s kterým pohnete k navolenému parametru.

- Tlačítka v pravé části nástroje jsou multifunkční, jejich aktuální funkce souvisí například s navolením vyhledávače kategorií, live setů nebo partů. Je zapotřebí si na jejich víceúčelovost zvyknout, jednotlivé funkce využití tlačítek jsou i na popisech u nich.

- Displej: Musím velice pochválit za první dotykový displej u syntezátoru Yamaha, jsem rád, že se k tomuto kroku firma rozhodla, a věřím, že to mnozí ocení stejně jako já. Doba je prostě dotyková, často se mi stávalo, že jsem na Motifu mačkal displej... Jeho sedmipalcová velikost je dostačující, odezva dobrá, neškodila by pouze možnost vyššího přisvícení.

- Klaviatura: Nástroj přichází ve třech verzích 88 kláves s kladívkovou mechanikou, následně 76 kláves a 61 kláves s lehkou klaviaturou FSX, všechny typy mají aftertouch. Vyzkoušel jsem verzi Montage 7 i Montage 8, každý typ klaviatury a váha má své výhody, samozřejmě ideální by bylo mít oba nad sebou. Ve všech případech je kvalita klaviatury nejvyšší možná a hraje se na ně skvěle.

 

Vstupy a výstupy

Nástroj obsahuje dva hlavní symetrické výstupy jack a také dva přiřaditelné. Zároveň jsou zde dva vstupy pro připojení externích nástrojů a mikrofonu. Zde bych uvítal univerzální vstup XLR combo jako na Tyrosu 5. K nástroji se dají dále připojit až čtyři nožní kontroléry, určitě doporučuji kromě sustain pedálu jeden volume pedál k ovládání Super Knobu, například Yamaha FC7. Na zadní straně dále nalezneme sluchátkový výstup, MIDI In, Out, Thru a USB to device a to host pro připojení k počítači.

 

Konektivita

Montage dovede přes USB vysílat šestnáct kanálů audia a přijímat tři kanály stereo v rozlišení 24 bitů/44,1 kHz buď do počítače nebo iPadu. Taktéž po USB je realizována i MIDI komunikace na šestnácti kanálech. Nahrávky vytvořené na nástroji se dají přenést pomocí Montage Connect do počítače a dále pohodlně zpracovávat v Cubase nebo Logicu.

 

Uživatelé

Uživatelská základna Yamaha Montage se neustále rozšiřuje, vzhledem k uvedeným možnostem ho má ve svém portfoliu řada věhlasných klávesistů; namátkou David Paich a Steve Porcaro (Toto), Matt Johnson, (Jamiroquai), Rick Wakeman, Walter Millsap III, Brooke Waggoner, Jacob Collier a řadadalších.

 

Závěrečné shrnutí

Montage je nový prémiový nástroj firmy Yamaha s novými technologiemi.

Udělal mi jako uživateli všech předchozích nástrojů řady Motif (Classic, ES, XS a XF) radost, a vřele ho tak mohu doporučit dalším zájemcům. Posun je velmi výrazný, zvuk je razantní, dynamický a vzhledem k novým technologiím jedinečný. Yamaha tímto modelem opět potvrdila, že hardware nelze úplně nahradit softwarem, vsadila na to, že ideální je prostě jejich kombinace. Upřednostnila zvukovou kvalitu a její ovládání v reálném čase. Dá se předpokládat vzhledem k rozrůstajícímu se počtu nových uživatelů i další podpora ze strany firmy.

 

K nástroji nepotřebujete žádné další investice do dalšího hardwarového vybavení, kromě sustain a volume pedálu je nástroj plně vybaven. Pokud byste chtěli kupovat další zvuky, tak například na: www.easysounds.de.

 

 

  

Montage 8 1450 x 170 x 460, 29 kg
Montage 7 1244 x 131 x 396, 17 kg
Montage 6 1037 x 131 x 396, 15 kg
klávesy 88 kláves s kladívkovou mechanikou
klávesy 76 kláves s FSX klaviaturou
klávesy 61 kláves s FSX klaviaturou
Tónový generátor Motion Control Synthesis
Syntézy AWM2 a FM–X
Vzorky 5,67 GB
Paměť na samply 1,75GB
Displej 7” TFT dotykový
Multitimbral 16 kanálů
Performance 1900
Efekty 12x reverb, 76x ostatní, 76x insert, 15x master
Sekvencer 130000 not
Performance recorder 64 písní,realtimereplace, overdub, punch
Live sets user 2048, preset 128
Vstupy a výstupy 4x out jack, 2x A/D input, MIDI (in, out, thru)
USB to host, to device
sluchátkový výstup
2x footcontroller, 2x footswitch
Montage 8 106 490 Kč
Montage 7 93 190 Kč
Montage 6 79 890 Kč

 

Pro výrobu horní desky Montage byl kvůli prohnutému tvaru přední strany zvolen speciální hliník s novou povrchovou úpravou. Tento materiál Yamaha nepoužívala více než dvacet let. Vyrobit vše dle přání konstruktérů nakonec zvládla pouze jediná firma v celém Japonsku.

Klady: 
celková nová koncepce
zvuk nástroje
FM-X syntéza
displej konečně dotykový
nové možnosti pro živé hraní
ergonomie ovládání
Super Knob
Zápory: 
Displej mohl být více podsvícený.
Uvítal bych vstup XLR combo na mikrofon.
Autor: 
Pavel Černý