zobrazit:

Yamaha Birch Custom Absolut - stoprocentně březová profesionální souprava

Testovaný nástroj(e): 

Yamaha Birch Custom Absolut je stoprocentně březová profesionální souprava s možností volby jednotlivých bubnů a novými trendy v hardwaru. Vylepšený YESS II-m systém - uchycení tomů k holderu. Nové inovované mušle Hook Lug pro snadnější výměnu blány a stabilitu ladění. Široký záběr průměru bubnů.

Bicí Yamaha jsou vyráběny legendární japonskou Yamaha Corporation. Původní název společnosti byl Nippon Gakki Company a první hudební nástroje, které vyráběla, byly varhany a piana. Během druhé poloviny 20. století se Yamaha stala největší světovou korporací vyrábějící hudební nástroje. Společnost také zvětšovala své podíly v jiných podobně zaměřených firmách, jako je například Korg, Steinberg či Bösendorfer. V roce 1987, ke svému stému výročí, byla společnost přejmenována z Nippon Gakki Company na Yamaha Corporation.

Yamaha Corporation je jeden z gigantů v hudebním průmyslu. Tento nadnárodní konglomerát se sídlem v Japonsku se v současnosti zabývá produkcí opravdu širokého spektra produktů, která začíná u hudebních nástrojů v čele s klávesovými nástroji, pokračuje přes zvukovou techniku, elektroniku a končí až u motocyklů a motorů.

V roce 1968 byly vyrobeny první bicí této značky a svoji charakteristikou se podobaly značce Ludwig.

Yamaha však postupně získala přední místo mezi známými výrobci bicích nástrojů a vévodila trhu s průkopnickými konstrukcemi korpusů a povrchovými úpravami. Dokladem toho je legendární série 9000 Yamaha Recording Custom, uvedená na trh v roce 1975, která se s malými obměnami vyrábí dodnes. Charakteristickým rysem této stoprocentně březové soupravy byl Air-shell, systém pro konstrukci korpusu a lakovaný povrch à lapiano.

V roce 1993 vyvinula firma nové uchycení tomů, tzv. YESS (Yamaha Enhanced Sustain System), který minimalizuje kontakt korpusu a tom-holderu, což umožňuje maximální rezonanci bubnu. Navíc je tom-holder uchycen na uzlovém místě s nejnižším rozkmitem. V roce 1995 byla řada RC 9000 znovu uvedena na trh, právě se systémem YESS.

Yamaha patří rovněž k hlavním výrobcům elektronických bicích. Mezi nejznámější patří Yamaha DTX s různými příponami, jako např. Explorer, PHL Set, 700, Multi 12 a další.

Charakteristika Birch Custom Absolut

Jsou to profesionální bubny nejvyšší řady Yamahy, v závěsu za vlajkovou lodí PHX. Absolut série se vyrábí ve dvou provedeních, a to Maple Custom Absolute (javor) a Birch Custom Absolut - testovaná sada (bříza). Každou soupravu si bubeník sestavuje sám dle svého gusta a obsahu portmonky.

Obě řady jsou identické co do výběru barev, počtu vrstev jednotlivých plátů na korpusu, druhu ráfku, mušlí, průměru bubnu i hardwaru.

Bass drums jsou v rozsahu: 18”, 20”, 22” a 24” a skládají se ze sedmi vrstev. Vyrábí se ve dvou provedeních, Tom Mounted BD - verze s tom-holderem, nebo R-Version BD - čistý povrch bez holderu.

Tomy mají záběr od 8” do 16”, floor tomy 14”,16” a 18” a skládají se ze šesti vrstev použitého druhu dřeva.

Snare se nabízí ve třech hloubkách 14”/4”, 14”/6” a 14”/7”, opět v šesti vrstvách. Všechny bubny mají lité (die cast) hliníkové ráfky, tloušťky tři milimetry.

Úchyty ráfků jsou ve standardu v provedení Absolute Lug nebo jako v inovované verzi Hook Lug, která se skládá z T profilu přišroubovaného ke korpusu, na který se vlastní mušle skutečně „zahákne“.

Umožňuje to jednak rychlejší výměnu blány, jednak větší stabilitu při ladění.. Po povolení šroubu vyháknete všechny mušle i s ráfkem.

Pro technické doplnění musím ještě uvést i počet „dýchacích“ otvorů na jednotlivých korpusech. Ač se zdá, že taková drobnost nehraje roli, vývojářům z Yamahy to dalo údajně dost práce a zničili velké množství bubnů, než počet „dýchačů“ a jejich umístění vychytali.

Výsledek: Bass drums od 20” do 24” - 10 dýchacích děr, bass drums 18” - 8 děr, floor tomy - 6 děr, tomy od 14” do 16” - 4 díry, tom 13” - 2 díry, tomy od 8” do 12” po jednom dýchacím otvoru, stejně tak snare drum.

Tomy jsou osazeny vylepšeným holderem (držákem) systému YESS II-m, původně vyvinutým pro PHX.

Dřevěná destička holderu byla nahrazena kovovým plátkem a počet styčných bodů držáku a bubnu je odvozen od velikosti a váhy. Zlepšila se tak nezávislost odezvy tónu po úderu a prodloužil sustain.

Samostatnou kapitolu tvoří povrchová úprava.

Na výběr je dvacet čtyři druhů barevných modifikací a jako třešničku na dortu si můžete zvolit Luminous White Sparkle - žhavou novinka natěračů od Yamahy. Nenápadná bílá barva díky luminiscenčním třpytkám září i na temném pódiu. Když k tomu přidáte reflexní vestu a jističe neunesou tíhu akordu a moll od kytaristy, bude jasné, kdo je na koncertě velitelem zájezdu.

Vlastní test Birch Custom Absolute

Jak vyplývá z názvu, k výrobě této sady je použita vybraná vzrostlá bříza Betula pendula (Silver Birch) z ostrova Hokaidó, která je vyhlášená pro svou jemně zrnitou strukturu a atraktivní lesk. Stejné dřevo se používá i na výrobu legendární soupravy Yamaha Recording Custom.

Na test byla zapůjčena sada těchto rozměrů: Bass drum 22”/18”, snare 14”/6”, tomy 8”/7”, 10”/7”, 12”/8”, floor tomy 14”/13” a 16”/15”, vše v barvě Embossed Silver.

Všechny bubny jsou osazeny blánami Remo s logem Yamahy, konkrétně Bass drum - Power stoke 3, tomy - Clear Emperor, snare - Coated Ambassador.

Měl jsem možnost postavit si tuto soupravu vedle jiných březových bubnů Yamaha - Recording Custom - a přecházet tak z jedné sady na druhou. Nejdříve jsem v rámci zachování „čistého ucha“ hrál a ladil pouze Absoluty a potom porovnával rozdíly. Největším překvapením byl bass drum. Dostal jsem ho ve stavu čistá rezonanční blána bez otvoru a bez výplně, v provedení R-Version BD, tedy bez holderu.

Oproti druhému šlapáku hrál na první nakopnutí, téměř bez úprav. Pouze na hrací blánu jsem zevnitř umístil EQ-pad, protože bez výplně měl přece jenom delší dozvuk. Než jsem vychytal žádoucí zvuk u soupravy Recording, vyzkoušel jsem čtyři druhy blan, a až dvojitá E-mad dodala požadovaný sound.

Tomy jsem nemusel téměř ladit, protože jsem celou sadu dostal naladěnou, ve stavu „ze kšeftu“.

V porovnání s RC hrály tomy Absolut shodně. Březové dřevo, ze kterého jsou vyrobeny, dodává těmto bubnům hlubší, sametovější bas než javor. I když je podladíte nebo přeladíte, stále si drží svůj charakteristický sound. Při silnějším úderu se zvuk neuzavře jako u levnějších bubnů a teplé basové tóny vyniknou hlavně u floor tomů.

Oproti RC mají Absolut kratší decay (zahnutí) a nejsou tak melodické, zase mají lepší atack ve středních tónech a v basech větší „maso“

Snare drum BAS1460H 14”/6” je ve střední hloubce nabízených virblů a má nezávislé uchycení hrací i rezonanční blány výše popsaným systémem Hook Lug

Od zapůjčitele byl naladěn poměrně vysoko, při rim shot úderu zněl hodně kovově a příliš „zpíval“. Pro funky ideální zvuk, ale pro širší použití to chtělo zapracovat na ladění a zatlumení hrací blány.

Závěr

Birch Custom Absolut je profesionální souprava nejvyšší třídy navazující na legendární Yamaha Recording Custom, která již přes třicet let tvoří měřítko zvuku stoprocentních březových bubnů.

Soupravu si každý zákazník může sestavit na míru, výběrem z nabízených bubnů. Kromě toho lze kombinovat jednotlivé bicí i z druhé sady - Maple Custom Absolute -, která je všech směrech identická, samozřejmě s rozdílem použitého dřeva.

Bubeníci této možnosti využívají nejčastěji v kombinaci bass drum - javor, tomy - bříza a díky stejným barvám zůstává sada v jednom designu. Na webu si můžete soupravu virtuálně sestavit.

Pro úplnost ještě některé orientační ceny jednotlivých bubnů:

bass drum BAB 222OH - 22“ x 20“: 37 490 Kč

snare BAS1460H - 14“ x 6“: 14 690 Kč

tom-tom BAT 0807H - 8“ x 7“: 10 990 Kč

tom-tom BAT 1007H - 10“ x 7“: 11 990 Kč

tom-tom BAT1208H - 12“ x 8“: 12 990 Kč

floor-tom BAF1413H - 14“ x 13“: 17 490 Kč

floor-tom BAF1615H - 16“ x 15“: 18 990 Kč

Koupit si tuto soupravu, pohrát si s laděním, zvyknout si na nové rozmístění bubnů a vzápětí se s ní na tři týdny rozloučit a zase hrát na svoji starou... „Divný pocit - kdo nehrál, ten ho nikdy nepoznal.“ Zato ho poznal Libor Renta - učitel na bicí a technický asistent Yamahy, který mi soupravu na test zapůjčil a abstinenční příznaky léčil roubováním výhonků břízy Betula pendula.

Klady: 
možnost volby soupravy na míru.
24 druhů barevných povrchů
vynikající sound tomů a floor tomů
dobrý zvuk bass drum
Zápory: 
slabší snare drum
vysoká cena
Autor: 
Jiří Kollman