zobrazit:

XVive U4 In-Ear Minitor Wireless Systém - systém pro bezdrátový přenos odposlechového signálu

XVive U4 In-Ear Minitor Wireless System je systém pro bezdrátový přenos odposlechového signálu (monitoru) do sluchátek. Cena je 6692 Kč.

 

Sympaticky malé rozměry, pohledný design, bezdrátové spojení. Cesta k odposlechům nemusí být - jak se zdá - jenom přes otlučený monitor a změť kabelů motajících se pod nohama.

S čím máme tu čest

Na krabičce je sice v názvu uvedeno In-Ear Monitor, ale jde o lehce zavádějící popis. Testovaný set slouží pro bezdrátový přenos odposlechů. V balení dostaneme vysílač a přijímač.

Použití je jednoduše jednoduché. Vysílač zastrčíme do XLR (třeba do mixu), zapneme ho a tlačítkem pro volbu kanálu nastavíme kanál, na kterém budeme vysílat. Následně zapneme přijímač a stejně jako na vysílači nastavíme kanál, ovšem zde logicky pro příjem. Hlasitost dle potřeby štelujeme otočným kolečkem. Připevníme si jej za kalhoty (za sukni), loupneme do něj sluchátka, a šup hrát.

 

Vysílač a přijímač

Vysílač (transmitter) se zapojuje do XLR. Pokud potřebujeme jack, v balení je přiložená redukce XLR na TRS. Vzhledově vypadá jako kanon - samice, a to doslova: Rozměrově totiž nemá moc daleko od normálního konektoru XLR. Na sobě má vypínač, přepínač mezi úrovní zdroje signálu (Line, Mic) a otočné kolečko pro volbu kanálu. Vnitřní akumulátor není vyměnitelný, dobíjí se prostřednictvím mikroUSB.

Přijímač má rozměr dvou krabiček od sirek. Ovládání zastane kolečko pro výběr kanálu, kolečko pro nastavení úrovně hlasitosti a zapínání. Pro zapojení sluchátek slouží malý jack. Zezadu je navýsost praktická klipsa, kterou se upevní k oděvu, nebo kam libo. Vše působí bytelně a odolně.

 

Wi-Fi ve verzích 2, 3 a 4 (dle normy IEEE 802.11 označované jako b, g, n) jedou na frekvencích 2,4 GHz. Tedy ve stejném pásmu jako testovaný systém.

 

Postřehy z praxe

Spojení běželo velmi stabilně. Systém přenáší mono signál, což sice zamrzí, ale je fakt, že na to jsme u monitorů běžně zvyklí. Udávaná výdrž pět hodin odpovídá realitě. Samozřejmě musíme počítat tím, že s věkem se bude výdrž akumulátorů zmenšovat.

Hraje to velmi slušně. Při porovnání s kvalitními drátovými sluchátky pocítíme omezenější dynamiku a zaznamenáme lehkou kompresi. Ale to platí jen v tichu. Jakmile jsme obklopeni hlukem kapely, nic z uvedeného není šance zaznamenat.

 

Udávaná latence testovaného zařízení (zpoždění signálu mezi vysílačem a přijímačem) je 5 milisekund. Rychlost zvuku je 340 metrů za sekundu. Za 1 milisekundu urazí zvuk 340 : 1000 = 34 cm. Za dobu 5 ms zvládne vzdálenost pětkrát více: 1,7 metru. Pokud tedy stojíme od odposlechu 1,7 m, pak k nám zvuk dorazí právě za 5 milisekund. Zbývá jen zvolat: A jak daleko od svého odposlechu stojíš ty?

 

Dobře vymyšlená a provedená je klipsa na uchycení přijímače. Dobře drží, odpadají starosti s případným vypadnutím. Udávaná vzdálenost cca 30 metrů (90 stop) je reálná, při přímé viditelnosti se podařilo dostat někam k 40 metrům. Latenci jsem nebyl schopen postřehnout (i když jsem se snažil).

Z jednoho vysílače můžeme poslouchat na několika přijímačích současně. Tohle je šikovná věc, přijímač se prodává samostatně.

Vysílačka může být zapojená v nabíječce a současně vysílat. Přiložený USB y-kabel slouží pro napájení obou zařízení z jednoho zdroje současně.

 

Závěr

Některé věci působí na člověka jako droga. Alkohol, potlesk, nekritický obdiv od přítelkyně. Nově si přidávám i bezdrátový odposlech. Ta svoboda, když se můžeme pustit na špacír, a přitom máme stále stejný odposlech! A přitom není nutné bojovat s dlouhou kabeláží.

Výborný poměr cena/výkon. Jednoduchá obsluha, kompaktní rozměry, dobrý zvuk. Svoboda pohybu. Eliminace zpětné vazby. Tenhle systém dělá přesně to, co má, a dělá to dobře.

 

Technická specifikace

přenosové pásmo 2,4 GHz ISM
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz (-3 dB)
vzorkovací frekvence 24 bitů / 48kHz
dynamický rozsah 107 dB
THD+Noise 0,20%
udávaná výdrž baterií 5 h
udávaný dosah 30 metrů
latence   <5 ms
vysílací výkon 10 mW
počet volitelných kanálů 6
akumulátor, vysílač Li-Ion, 860 mA / 3,7 V
akumulátor, přijímač 1200 mA / 3,7 V
vstup vysílač XLR
výstup, přijímač 3,5mm stereo jack
přenášený signál mono
ovládání přepínač kanálu, napájení, hlasitost, přepínač Aux/LineMax
obsah balení 1x vysílač, 1x přijímač, 1x USB Y-kabel (pro napájení), 1x kabel XLR samice na 6,3 mm TS samec

 

http://www.xviveaudio.com

 

Klady: 
malé rozměry
koncepce
jednoduché ovládání
funkčnost
cena
Zápory: 
výstup je malý jack
pouze mono
chybí detailnější signalizace nabití baterie
Autor: 
Ladislav Ptáček