zobrazit:

Xotic Effects: AC/RC-OZ (Oz Noy Limited Edition) - kombinace zkreslení efektů Xotic Effects AC Booster a RC Booster v jednom pedálu

Xotic Effects AC/RC-OZ představuje kombinaci zkreslení efektů Xotic Effects AC Booster a RC Booster v jednom pedálu. Cena je 9220 Kč.

 

Kdo se orientuje ve vodách fusion/funk/twisted blues kytary, ví, že Oz Noy je jen jeden. Takže very limited edition. Nicméně, V Xotic Effect vyrobili 1500 krabiček, které nesou jeho jméno. A dlužno říci, že za své peníze dostanete velmi verzatilní efekt ušlechtilé myšlenky a zvuku. Celkem sedí k podpisu Oze Noye (v moc hezkém balení dostanete i jeho fialové trsátko).

Xotic Effects a jejich efekty boost/overdrive řady RC a AC jsou prostě pojem. Koneckonců, letos jsem pro Muzikus testoval jinou limitovanou edici - Scott Henderson. I když by se ze zaměření mohlo zdát, že jde o efekty pro exotickou fusion hudbu, není tomu tak. AC a RC se vejdou stejně hezky do blues, jazzu, popu a rocku. Jediné, co nečekejte, je motorová pila, na to jsou jiné nástroje.

Filosofií je tento efekt velmi jednoduchý a nabízí tři možnosti: První je RC (modré světlo), druhou je AC (červené) a třetí je RC do AC (modří už vědí). Vcelku jednoduše tak pokryjete škálu od jemného nakopnutí aparátu přes crunch po lead. Potud jednoduché.

Co je ale složitější a moc pěkné, je interaktivita efektu. Jednak vzhledem ke kytarám - tam respektuje charakter nástroje (spíše mi to sedělo se singly než s humbuckery, ale to je věc vkusu). A potom je parádní interakce s aparáty. Testoval jsem na patnáctiwattovém aparátu třídy A (celkem hot) a 48W hi-gainu (headroom). V prvním případě se zkreslení pěkně propojilo s charakterem aparátu, v druhém případě zase efekt působil sám o sobě hezky, aparát (čistý kanál) jen mírně zesílil a dodal mu charakter. Záleží, co zrovna preferujete.

Ovládání obou půlek je stejné: Gain, Volume, basy (Bass) a výšky (Treble). Ale pozor, gain staging je u obou půlek rozdílný a ekvalizace je sice jemná, ale v celkovém charakteru zvuku dost hraje roli. Nejvíc ale hraje roli vaše vlastní dynamika a styl, kteréžto vklady efekt pěkně podává dál. Asi tušíte - nic nezahuhlá a je dost přísný. Tu přísnost neztrácí ani při vyšším zkreslení, aktivovaném zapnutím obou polovin efektu.

Když srovnám s tím, na co jsem delší dobu hrál (Zendrive, Bogner Ecstasy Blue), je to ve své cenové kategorii zcela v pořádku. Pokud chcete opravdu transparentní clean boost nebo větší zkreslení, hledejte jinde. Pokud chcete dynamický zvuk s charakterem lehkého zkreslení, se kterým se budete chvilku sžívat a ladit jej, je to dobrá koupě, troufnu si (přes svůj mírný GAS) říci, že na celý život. I když nejsme všichni Oz Noy, každý jsme velmi limitovaná edice a tenhle efekt dá zazářit právě vašim jedinečnostem.

 

Technická specifikace

vstupní impedance 1 MΩ
výstupní impedance 1 kΩ
napájení 9 nebo 18 V (baterie nebo adaptér)
spotřeba 4 mA (9 V), 6 mA (18 V)
rozměry 120 x 94 x 51 mm
hmotnost 401 g

 

Dost nové pro mne bylo setkání s aparáty třídy A, hlavně malých výkonů. Jedna z věcí, na kterou jsem si musel zvyknout, byla ta, že pomyslná čára mezi efekty a zesílením tu moc není. Efekty, zvláště dynamické a zkreslení, se propojují s celým zbytkem aparátu. To je jiná filosofie než mít zesilovač především „jen“ jako zesilovač. Mám rád oba světy, ale tenhle efekt mi moc sedí právě s tím sléváním zvuku aparátu a efektu.

 

Web

xotic.us/effects/acrcoz

 

Klady: 
barva tónu
mnoho dobrých možností
dobře reaguje na zbytek vašeho zvukového řetězce
Zápory: 
Barva krabičky, pokud jako já nejste fandové fialové.
Jinak nic, ani ta cena, ta odpovídá.
Autor: 
Jan Sládek