zobrazit:

Warwick Rockbass Fortress 5 - kvalitně zpracovaná pětistrunná baskytara

Warwick Rockbass Fortress 5 je velmi pohodlná, kvalitně zpracovaná pětistrunná baskytara osazená aktivními snímači doplněnými aktivní dvoupásmovou elektronikou. Na našem trhu se prodává za cenu 36 232 Kč.

 

V tomto testu vám představím pětkovou pevnost, tedy velmi pohodlnou a kvalitně zpravovanou baskytaru řady RockBass od firmy Warwick. Firmu Warwick, myslím, není třeba dlouze představovat. Jako téměř každý výrobce, i tato firma nabízí dvě produkce nástrojů, a to nástroje vyráběné v Německu a na Dálném východě.

Trh a potřeby spotřebitelů jsou nastavené tak, že se výrobci snaží nabídnout své technologie, design, a především koncepci i za přijatelnější ceny. Tedy krom produkce ve své domovině vyvstává potřeba levnější výroby v asijských zemích. Warwick není jediný, kdo nabízí levnější alternativu svých nástrojů, a je patrné, že levné nástroje z východu už dávno nemusejí být outsidery.Touto cestou se vydává řada renomovaných výrobců a tyto dostupnější nástroje patří rozhodně k těm vyhledávaným.

 

Dovolím si pár výrobců a jejich levnějších řad jmenovat: Warwick/RockBass, MTD/Kingston, Lakland/Skyline, Fodera/ N.Y.C., Ken Smith/KSD (Burner), Sadowsky/Metro, Music Man/Ray, Fender/Squier (MIJ), G & L/Tribute atd. To, jaké nástroje z Východu ve finále budou, nesporně záleží na vůli výrobce, na jeho kontrole v tamních továrnách, na kvalitě dodávaných materiálů, komponentů apod. Závěrem bych k této úvaze rád dodal, že Warwick svou levnější řadu RockBass nepodceňuje. Pro výrobu těchto nástrojů používá kvalitní vyzrálé dřevo, hardware je totožný s tím, který Warwick používá na veškerou svou produkci, tedy i na ty nejvyšší modely. V elektronice můžeme najít rozdíly, věřte ale, že řada RockBass není osazená nějakou „levnotou“.

 

...víte, že firma Warvick představila model Fortress (tehdy Fortress One) už v roce 1993?

 

Popis

Jedná se o baskytaru moderního a funkčního tvaru, který jde naproti hráčskému komfortu a dokonalé hratelnosti. Nástroj mne uchvátil svou neuvěřitelně pohodlnou hratelností a ihned jsem začal pátrat po jeho recenzích na internetu. Tato baskytara si evidentně našla širokou řadu příznivců. Nechci přehánět, ale můj první dojem byl, jako když si sednete do auta s větším a pohodlnějším kokpitem. Přístup ke všem tónům na hmatníku je velmi pohodlný, spodní roh zajišťuje stabilní fixaci nástroje na stehně, horní extrémně dlouhý roh zajišťuje dobré vyvážení při hře vestoje. Za zmínku stojí i krk, který vás dostane jak profilem, tak i velmi ušlechtilým povrchem. Není to žádné párátko, ale ani tlusťoch, je prostě tak „akorát“, povrch krku je hedvábně jemný a společně s celým nástrojem navozuje dojem hladkého přírodního dřeva. Tělo je vyrobené ze dvou kusů jasanu, krk je ze tří kusů javoru s proužky z kompozitu ekanga. Na hmatník byl použit osvědčený palisandr. Krk je k tělu přišroubován. Dokonalé spojení krku s tělem je očividné, nenajdete zde náznak skuliny nebo nějaké nerovnosti, krk je s tělem perfektně sesazen. Nultý pražec Just-A-Nut III je osvědčený komponent určený k nastavení optimálního dohmatu. Kobylka je klasická dvoudílná, ladicí mechaniky jsou rovněž od Warwicku, jakožto i aktivní snímače (2x single) a elektronika MAC. Ovládání je v uspořádání Volume-Blend-Treble-Bass, tedy hlasitost-poměr snímačů-výšky-basy.Nechybí vychytávky jako rychlý přístup k elektronice a k výztuze krku. Samozřejmostí jsou přiložené zámky popruhu.

 

 

Zvuk

Zvukový otisk „Warwick“ se i na této baskytaře nezapře. Nástroj se při rozeznění doslova rozvibruje. Podíl na zvuku mají použité kvalitní materiály a osvědčené komponenty. Dokonalé zpracování a konstrukce nechává dřevo doslova promluvit. Přesto že jsou použité single v uspořádání Fender Jazz Bass, nejde o nástroj, který chce tuto baskytarovou ikonu kopírovat. Uspořádání a typ snímačů do jisté míry zachovávají očekávaný charakter, ale zvuk je daleko konkrétnější, dřevitý s nasálním charakterem. Vyrovnanost tónů je dokonalá a jejich délka úctyhodná. Nástroj lze použít napříč všemi hudebními styly. Warwick RockBass Fortress nemusí svým vzhledem oslovit zastánce klasiky, ale věřím, že si ho oblíbí hráči, kteří preferují pohodlí, stabilitu, příjemný krk, dokonalé zpracování a přírodní zvuk.

 

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tělo jasan
Krk/Hmatník javor s proužky z ekangy/palisandr
Snímače Active MEC J/J pickups
Elektronika Active MEC, dvoupásmová
Rádius hmatníku 26”
Menzura 34”
Hmotnost 4,5 kg
Gig Bag ne
Další příslušenství zámky popruhu

 

www:

www.warwickbass.com

Klady: 
zpracování
konstrukce
použité matriály
zvuk
Zápory: 
balení neobsahuje slevový kupón do aquaparku
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota