zobrazit:

Warwick Rockbass Fortress 4 Red - čtyřstrunná baskytara s vypínatelnou aktivní elektronikou

Warwick RB Fortress 4 je čtyřstrunná baskytara s vypínatelnou aktivní elektronikou. Německá společnost ji vyrábí v Číně. Cena je 34 584 Kč.

Dobývání pevnosti

Warwick RB Fortress 4 Red

Basa, která se vám (skoro) nevejde do futrálu. Jak byste taky chtěli zabalit celou pevnost?

To, že extra dlouhý horní roh baskytary řady Frotress (Pevnost) vyčuhuje z klasického měkkého pouzdra na basu, je jeden z mých prvních postřehů k base se specifickým tvarem těla. Můj měkký futrál Ritter se jako vhodný neukázal, tedy basu jsem do něj nakonec nacpal a zip zapnul, ale nedá se říci, že by tam sedla. Stránky Warwicku mi v tomhle neporadily, ale předpokládám, že některý z gigbagů v široké nabídce na trhu dokáže všechny části Pevnosti pohodlně schovat.

 

Před námi je baskytara, která svým tvarem zaručuje absolutní stabilitu při zavěšení na těle hráče. Dlouhý roh nedovolí, aby se basa převážila. Protilehlý roh baskytary s ním výrazně kontrastuje, působí jako nějaký rudiment orgánu zděděného po prapředcích.

 

Co stojí za zmínku, je fakt, že basa je perfektně vyvážená také pro případ, že si ji v sedě posadíme na stehno. Nepřevažuje se směrem na hlavu nástroje, což se o klasickém JazzBassu říci nedá. Tlustý kus jasanového dřeva - přesněji dva podélně v ose krku slepené kusy - je příslibem pořádného tónu. Tělo je asi stejně tlusté jako u JazzBassu a nedá se říci, by bylo výrazně menší, jako například u baskytar Warwick Streamer. Poctivá fošna o sobě dává vědět i svou váhou, basa váží přes čtyři kilogramy. Tak možná odtud pramení jméno Fortress.

 

K tělu je čtyřmi šrouby připevněný warwickovský krk laminovaných ze tří podélných javorových lišt spojených dohromady dvěma úzkými proužky z tmavého kompozitu, kterému u Warwicků říkají ekanga. Nejen že trojjedinný krk dobře vypadá, ale měl by zaručovat vysokou pevnost a odolnost. Hmatník je z palisandru a zaujalo mne, že z mnohem tlustšího plátku než u jiných baskytar (opět porovnávám s fenderovským JazzBassem), má tloušťku pět milimetrů. Orientační tečky neleží na hmatníku, ale jsou zasazené do jeho hrany. Na krku je dvacet čtyři pražců.

 

Hlava nástroje je klasická warwickovská s mechanikami stočenými směrem k hráči. K tvarům těla baskytar Warwick mívám pro svůj konzervatismus rozporuplný postoj, ale stále více chápu, že tvar těla je určen i požadavkem, aby byl nástroj vyvážený. Oproti tomu warwickovská hlava mi připadá bez výhrad krásná a líbí se mi, že ji výrobce opakuje na všech svých nástrojích.

 

Odhlédněme ale od vzhledu. Pro mladší kluky muzikanty si dovolím toto doporučení vztáhnout i na holky. Jde taky o to, aby nám s tou kráskou bylo dobře.

 

Při hře (nejen) krk boduje. Zpracováním, tvarem, vyvážeností, zkrátka vším mi přijde krk basy Fortress naprosto perfektní. Z hraní na tuhle basu mám od první chvíle pocit, jako kdybych obul tak pohodlné boty, že ani nevím, že nějaké na nohou mám. Zásluhu na tom má samozřejmě i tělo nástroje.

 

Tak to zapoj

Warwick Fortress je vybaven dvěma aktivními snímači ve spojení s vypínatelnou aktivní dvoupásmovou elektronikou. U krku je snímač typu P-bass a u kobylky máme snímač J-bass. Elektronika basy nabízí čtyři knoflíkové ovladače. Nahoře máme Volume s push-and-pull funkcí - kromě toho, že knoflíkem ovládáme hlasitost (obou snímačů najednou), můžeme vytažením knoflíku vypnout aktivní předzesilovač, tedy aktivní basy a výšky.

 

Krajní knoflík ve směru ke krku je Balance a ovládá poměr mezi oběma snímači. Stejně jako u dvou následujících potenciometrů, můžeme při otáčení s tímto ovladačem cítit na prostředku chodu zarážku, která nám signalizuje střední hodnotu. V té hrají oba snímače vyrovnaně. Otáčením ke krku zesilujeme vliv snímače typu Precision a otáčením na druhou stranu upřednostňujeme snímač Jazz Bass. V krajních polohách hraje vždy jeden snímač. Asi netřeba říkat, že tím dostáváme na výběr poměrně širokou škálu zvuků. Snímač P-bass hluboce prdí a snímač J-bass u kobylky dodává ostřejší průraznější zvuk. A pak jsou tu dva potenciometry aktivní elektroniky: Uprostřed dole je Bass Control a vpravo Treble Control. Jejich využití mám na zvuk basy vliv zásadní. Aktivní basy burácejí a můžeme s nimi dosáhnout velmi masivního kulatého zvuku. Aktivní výšky řežou a při jejich zvýraznění dostáváme hodně agresivní tón. Obecně dává aktivní elektronika této base o dost agresivnější zvuk. Ovšem rád bych zdůraznil, že se mi zvuk basy líbil i bez aktivního předzesilovače a basa pouze v pasivní podobě by mne jako zákazníka uspokojila. Předzesilovač pak beru jako velký bonus.

 

Výborné je zapínání aktivní elektroniky zatlačením na knoflík Volume. Umožňuje to hráči jednoduchým a rychlým pohybem, úhozem, změnit zvuk basy v průběhu skladby. Velmi efektní.

 

Těžké kovy

Sluší se dodat, že na nástroji najdeme stejný hardware jako na všech ostatních soudobých basách od Warwicku. Tedy mosaznou chromovanou kobylku ze dvou kusů, které zvyšují tlak kobylky na nástroj, aby lépe přenášela vibrace. S každou strunou můžeme hýbat do tří rozměrů: upravovat lze délku každé struny zvlášť, její dohmat a také vzdálenost strun od sebe. Navíc lze výškově nastavovat celou kobylku. Struny z hlavy nástroje vedou přes warwickovský nultý pražec zvaný Just-A-Nut III a i s jeho výškou můžeme hýbat.

 

Do krabice s basou přibalil výrobce klíč na seřizování výztuhy krku (leze se k ní od hlavy nástroje) a zámky na řemen (což vůbec není obvyklé).

 

Warwick Fortress patří do řady nástrojů, kterou tato německá firma nazývá RockBass. Jde o základní řadu vyráběnou v Číně. Žádné škarohlídství kvůli čínské produkci ale není na místě. Již jsem měl v ruce několik těchto nástrojů a utvrzuji se v tom, že jsou vysoce kvalitní a těžko na nich najdeme slabinu, natož odraz snahy ušetřit. Fortress ležela v krabici perfektně seřízená, na hmatníku jsem neobjevil žádné drnčení o pražce nebo hluché místo.

 

Warwick RB Fortress 4 je velmi kvalitní originální nástroj, kterým by, jak věřím, nepohrdl ani profesionál. Jeho předností je hratelnost, silný a variabilní zvuk a perfektní vyváženost pro hru vestoje i vsedě. A víte co? Nakonec se mi ten divný tvar docela líbí.

 

Tvar těla Fortress je v současné době dostupný jen v řadě RockBass, tedy Warwick jej nepoužívá na nástrojích vyšších řad Custom Shop a Pro Series. Fortress má na druhou stranu jako jediný typ z řady RockBass vyráběné v Číně německou elektroniku.

 

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Menzura 4” (long scale)
Pražce 24, jumbo, extra vysoké, ze slitiny niklu a stříbra Rádius hmatníku:20”
Snímače Active MEC P/J pickups
Ovládání Volume s funkcí push and pull pro spínání aktivní elektroniky, Balance pro poměr snímačů. Aktivní Bass a Treble.
Materiály javorový krk laminovaný ze tří kusů, palisandrový hmatník, tělo z jasanu
Nultý pražec Just-A-Nut III, vyrobený z materiálu tedur
Hmotnost 4,2kg
Dostupné v barvách kolorovaný transparentní satin (Burgundy Red nebo Honey Violin), Solid Black ve vysokém lesku nebo přírodní transparentní satin

 

www:

www.warwick.de

Klady: 
variabilní zvuk
perfektní vyváženost nástroje
velmi kvalitní zpracování
Zápory: 
za mne bez výhrad
Autor: 
Martin Filip