zobrazit:

Vox SDC-33 - elektrická kytara

Testovaný nástroj(e): 

Vox Solid Double Cutaway 33 je celomasivní elektrická kytara typu SG vyráběná v Indonésii. Doporučená maloobchodní cena je 18 990 Kč.

Značka Vox je nejspíš pro mnohé synonymem kytarových a basových aparátů a komb. V poslední době jsme si na stránkách Muzikusu představili také několik kytarových efektů. Přesto může být pro někoho překvapením, že se tato společnost orientuje rovněž na vývoj elektrických kytar, její nabídka čítá v současné době na sedm základních modelových řad, které se dále větví v opravdu pestrou paletu nástrojů. My si dnes představíme kytaru série 33 s označením SDC.

Design

Označení SDC je zkratkou slov solid double cutaway - solid znamená masivní a spojení double cutaway nám vypovídá o tvaru nástroje, dovolím si přeložit jako dvojitý výřez. Firma Vox totiž nabízí modely této řady (a taktéž řady 55) ve dvou variantách - Single Cutaway (jeden výřez neboli tvarově Les Paul) a náš dnes testovaný Double Cut vykrojený po obou stranách hmatníku, tedy tvarovaný à la Gibson SG. Modely série 33 jsou v podstatě cenově dostupnější obdobou kytar série 55, stěžejní komponenty mají obě řady totožné. SDC-33 se dodává v několika barevných provedeních, jež si můžete prohlédnout na níže uvedených webových stránkách, do mých rukou se dostal kus v barvě Teaburst a podotýkám, že tento klasický, možná trochu vintage kabátek nástroji velmi sluší.

Designéři firmy VOX zdůrazňují, že jeho speciální 3D konstrukce zaručuje maximální pohodlí při hře vestoje i vsedě, prosté únavy či bolesti. Inu jal jsem se z pozice zodpovědného testera toto tvrzení ověřit a verdikt zní: Ano, je tomu skutečně tak. Ne že bych na ni snad cvičil několik hodin, ale kytara je navíc opravdu lehounká a musím říci, že po stránce usazení na těle hráče se mi už dlouho na žádný nástroj nehrálo tak příjemně. Nu a nyní se pojďme podívat, z čeho je nástroj vyroben a na jeho jednotlivé komponenty.

Materiál a komponenty

Tělo kytary je vyrobeno z jasanového dřeva, do něj je vsazen lepený krk z mahagonu s obrácenou patkou, což spolu s dvojitým výřezem umožňuje opravdu ten nejlepší přístup k vysokým polohám hmatníku, jaký si sólista může přát. Hmatník je vyroben z palisandrového dřeva a obsahuje dvaadvacet pražců jumbo medium. Menzura nástroje odpovídá 638 mm, šířka nultého pražce je 43 mm. Orientační značky jsou klasické „puntíky“ umístěné jak na hmatníku, tak nahoře na krku („pro snadnější orientaci“, jak uvádí snad každý výrobce elektrických kytar, na což si vzpomenu vždy, když se na koncertě ocitnu na políčku, kde zrovna nemám co dělat). Ale dost legrace. Nástroj je osazen dvěma pasivními snímači Vox CoAxe, mezi nimiž přepínáme pomocí třípolohového switche a pomocí dalšího dvoupolohového přepínače volíme mezi dvěma zvukovými mody - Clean a Lead. A pro úplný přehled ovladačů: samozřejmě nechybí potenciometry Volume a Tone. Struny jsou uchyceny v ladicích mechanikách VOX Super Smooth a vedou do pevné hliníkové kobylky VOX MaxConnect.

Hratelnost a zvuk

Již jsem si pochvaloval držení a hmotnost nástroje a budu pokračovat hratelností. Bez zdlouhavého rozebírání - pod tímto pojmem si já představuji jakýsi komfort pohybu na hmatníku, zkrátka to, jak daný nástroj padne do ruky. V případě SDC-33 mi vše vyšlo na výbornou a byl to pocit patrný hned po prvním zabrnkání.

Zvukové vlastnosti kytary jsem otestoval na kombu Vox VT-100 a byl jsem velmi potěšen. Snímače VOX CoAxe produkují dynamický, plný tón prostý jakýchkoliv rušivých elementů s dlouhým sustainem. Pomocí dvou switchů a tónové clony lze dosáhnout velké zvukové variability, při čistém zvuku se mi osvědčilo nastavení na oba snímače a mod Clean, ale samozřejmě každému, co jeho jest. Při zkreslení mě opravdu nadchla (až zaskočila) jiskrnost, průraznost a živelnost zvuku ve všech možných kombinacích nastavení snímačů, skutečně nekompromisní tón s bohatou odezvou. Šťavnatost, to je to správné slovo. Nu, plusové kolonky nám přetékají, do kolonky minus bych zařadil snad jen lehké drnčení strun na prvním pražci testovaného kousku, což je jistě odstranitelná závada.

Závěrem

Elektrická kytara Vox SDC-33 působí dojmem skromné elegance, za kterou se skrývá poctivost, kvalita a vynikající zvukové vlastnosti. Jistě se pro ni nadchne nejeden náročný kytarista.

tělo: jasan

krk: mahagon

hmatník: palisandr

menzura: 638 mm

pražce: 22 medium jumbo

šířka nultého pražce: 43 mm

ladící mechanika: Vox Super Smooth

snímače: 2x Vox CoAxe

hardware: nikl

ovladače: 1x Volume, 1x Tone, 1x třípolohový přepínač snímačů, 1x dvoupolohový přepínač zvuku snímačů

kobylka: Vox MaxConnect

barevná provedení: Teaburst, Trans Red, Black, Goldtop, Silvertop, Vintage Cream

příslušenství: 1x Deluxe Gig Bag

Společnost Vox patří k nejproslulejším výrobcům aparatur, efektů, kytar a baskytar, její jméno je doslova spjato s rockovou historií. Jen výčet hvězd éry šedesátých a sedmdesátých let propagujících produkty původně britské firmy hovoří za vše - The Rolling Stones, Jimi Hendrix, The Doors, Queen, Jimmy Page... a samozřejmě The Beatles. Legendární Brouci pravidelně zdarma užívali nejnovější modely zesilovačů i nástrojů Vox a na oplátku šířili věhlas této značky. Kytarista The Beatles George Harrison si např. oblíbil dvanáctistrunnou elektrickou kytaru Vox Mando Guitar designovanou ve stylu mandolíny.

Klady: 
design
hratelnostzvuk
Zápory: 
u testovaného kusu lehce drnčely struny na prvním pražci
Autor: 
Ondřej Toul