zobrazit:

Vintage Reissued Series V4 - baskytara inspirovaná precisionem

Vintage Reissued Series V4 je baskytara inspirovaná designem nástrojů Fender Precision. Je osazená elektronikou a hardwarem renomované firmy Wilkinson, která stojí i za designem tohoto nástroje. U nás se prodává za 6360Kč.

Klasická baskytara typu Precision designovaná firmou Wilkinson. Hardware a elektronika je pro tento nástroj dodávána rovněž touto firmou.

Tento nástroj bych charakterizoval jako příjemný low-end Precision. Měl jsem ho doma několik týdnů, než jsem se dostal k napsání tohoto testu. Nevěděl jsem o něm v podstatě nic, a to ani v jaké cenové hladině se pohybuje. Při shánění informací k testu jsem prozřel. Jde o kategorii, kterou lze také volně přeložit „levněji už to snad ani (zatím) nejde“. Ostatně i původ a výrobce nástroje jsem začal teprve postupně rozmotávat při shánění konkrétnějších informací. Název Wilkinson nalezneme na hardwaru a snímačích, tuto firmu jsem zaznamenal již v minulosti jako výrobce hardwaru, nebo spíš kobylek, ale k mému překvapení má Wilkinson záběr daleko, daleko větší. Tato firma stojí za nástroji Italia a Fret-King. Firma samozřejmě pokračuje ve výrobě dílů, tedy hardware, elektroniky atd. Moje detektivní činnost došla k objevu, že Trev Wilkinson, resp. jeho firma, je pouze designérem a dodavatelem komponentů, distributorem, potažmo výrobcem, je firma John Hornby Skewes & Co. Ltd. Tato firma nabízí široký sortiment hudebních nástrojů. Jedná se v podstatě o variace (kopie) vintage nástrojů, které nám imponují, a tak v nabídce naleznete nástroje inspirované designem Stratocaster, Telecaster, Jazz Bass, Jazz Bass Deluxe, Precision Bass, Les Paul, SG, PRS, Kramer, Music Man, Tobias... Firma nabízí i širokou škálu akustických nástrojů, komb...

Konstrukce

Design nástroje je v duchu klasického Fendera Precisionu. Zřejmě kvůli copyrightu je hlava pozměněna, a tak jsou její křivky oproti originálu odlišné. Nástroj má příjemnou, nižší hmotnost a je dobře vyvážený, hratelnost je velmi dobrá.

Uváděné materiály jsou tyto: javorový krk s palisandrovým hmatníkem, tělo je z Eastern Poplar, což se dá přeložit jako východní topol. O jakou část „východu“ se jedná, se lze jen domnívat. Hardware, elektroniku a design má na svědomí firma Wilkinson, a tak na těchto prvcích naleznete její logo. Nástroj je, myslím, dobře zpracován, ale i oko laika si všimne, že na některé věci v dnešní době prostě není čas. Asi i na jiných kusech najdete místa, kde je možné vysledovat pásovou výrobu. Mám na mysli například ostré hrany na nultém pražci a jeho ne zrovna dokonalé zabroušení nebo třeba zbytky lepidla na krku v místě, kde se spojuje s tělem. Nutno dodat, že podobné, a nebo mnohdy i daleko větší, nedokonalosti lze vysledovat i na mnohem dražších instrumentech. Přál bych vám vidět množství pilin a zbytečného drátu v prostoru pro elektroniku u mého nového nástroje za šedesát tisíc korun. Rozhodně tedy v tomto případě nejde o odfláknutý výrobek.

Zvuk

Bohužel nejsem typem hráče pro Precision, ačkoliv jsem velmi chtěl, do tohoto vlaku jsem nenaskočil. Osobně si myslím, že hrát na Precision je životní styl, nebo určité přesvědčení a světonázor. Barva zvuku je na tomto nástroji daná jedním snímačem a jeho umístěním. Barvu zvuku lze jen lehce korigovat clonou, vše ostatní je jen na prstech a citu hráče. Pravda, lze ještě hodně laborovat s aparátem a typem strun, zkrátka Precision je basa pro opravdové chlapy. Vintage Reissued Series V4 má nejen design Precisionu, ale naleznete na něm i zvukový otisk tohoto typu nástroje. Basa hraje pěkně akusticky, což je zřejmě díky lehkému topolu, použitému při výrobě těla. Vibrace strun jsou pěkně cítit v celém nástroji.

Závěr

Komu tento nástroj doporučit? Pokud začínáte a porozhlížíte se po první nebo nějaké levné baskytaře, která vypadá jako ten nástroj, který si nemůžete finančně dovolit nebo do něj prostě nechcete investovat horentní sumu, nezapomeňte vzít do ruky i tuto značku. Myslím, že i pokročilejší hráči, kteří „lozí“ po levné, záložní baskytaře, by se v tomto případě mohli najít. V této kategorii jde podle mne o nástroje patřící k těm povedenějším.

Jsem asi poznamenán minulým režimem, a tak si vybavuji, co se tenkrát dalo koupit za nástroje a za jaké peníze. Co nám bylo nabízeno jako náhrada za „sexy kapitalistický“ design, který nás zajímal. Něco se tenkrát povedlo, něco se povedlo méně, dnešní doba je jiná. Ano, poslední léta nejsou ekonomicky příznivá, ale myslím, že nabídka levných kvalitních hudebních nástrojů, které i „dobře vypadaj“, je velmi široká.

Víte jen tak mimochodem, že převážná většina desek v USA (a zřejmě nejen tam) v letech sedmdesátých i osmdesátých byla natočena právě na Precisiona?

Klady: 
poměr cena výkon
Zápory: 
drobné estetické vady
menzura: 34"
profil krku: C
materiál hmatník: palisandr
materiál krk: javor
materiál tělo: topol
ovládací prvky: 1x Volume, 1x Tone
elektronika: pasiv
snímače: Precision type by Wilkinson
počet pražců: 20
počet strun: 4
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota