zobrazit:

Turkish Cymbals Apex Series - kvalita za nízkou cenu

Turkish Apex je série činelů tureckého výrobce určená pro energičtější hudbu, kdy leštěný silný nesoustružený pupek a tenčí okrajové části poskytují zajímavé barevné možnosti.

V tomto testu se mi do rukou dostaly činely, jejichž výroba se řídí tři sta let starými výrobními postupy. Jedná se o činely značky Turkish. Na první dojem na mě zapůsobila cena, která se mi zdála velmi přijatelná.

Říkal jsem si, a jé jé, zase nějaká levná, nehrající záležitost, ale již po prvních sekundách hraní, mě některé kusy začaly hodně bavit. Zpátky ale k firmě Turkish Cymbals sídlící v Istanbulu. Vyrábějí několik řad činelů, vhodné pro muzikanty od jazzu až po metal, takže je z čeho vybírat. Činely jsou vyráběny již odedávna z nejkvalitnějšího bronzu, podle tajného receptu, který se dědí z generace na generaci. Všechny činely jsou vyráběné ručně, z pečlivě vybíraných slitin, nic strojově vyráběného. Jak říká sám hlavní mistr, nezáleží na tom, jak je činel odborně vytvořený, ale musí být ze správného kovu, jinak si nezaslouží štítek se jménem Turkish,. Proto vyzývá:: „Pojďte si kov vyzkoušet, jedná se o stoprocentně ruční výrobu...“

K dispozici jsem měl činely z řady Apex. Jedná se o rockovou řadu, která by se podle mě dala použít i v měkčích stylech. Sérii charakterizuje leštěný střed, který dobře definuje atak paličky. K dispozici jsem měl tyto modely: 16” crash, 20” ride, 12” splash, 18” china a 14” hi-hat.

Hi-hat

Začal jsem s hi-hatkou, která mě již napohled zaujala nejvíce, protože její vršek je „thin“ s leštěným středem a činel vypadal jaksi nepatřičně - vyrobený z jiné slitiny, váhově o dost těžší, snad až „heavy“.

Spojení se mi hodně líbilo, činel se v tomto případě v kapele dal dobře využít a z hi-hatky vymačkal, co se dalo. Hezky vyplňovala groove při sešlápnutém pedálu, krásný čistý zvuk, po otevření hi-hatka disponovala více tupějším zvukem, vhodným do rocku či metalu. Osobně mám radši i v těchto stylech při otevření takový „bouncy“ funky zvuk. To už je věc názoru, tady by se hodilo vyzkoušet si i verzi třináctipalcovou. Ale hraje opravdu pěkně, obzvláště přihlédnu-li k velmi slušné ceně. Z testovaných kousků ji hodnotím jako nejsilnějšího koně.

Ride

Druhým činelem, který jsem si ze téměř ihned ze setu oblíbil, byl ride. Zde se podle mě nejvíce uplatnil leštěný střed, jedná se tak v podstatě o crash-ride, což je pro mne skvěle využitelná věc. Vždycky jsem raději používal spíše činely crash velkých průměrů místo ride, a tady mám vše v jednom. Prostě můžete to řezat přes hranu a dostanete hutný, dlouho se rozeznívající zvuk, nebo klasický ride, se silným středem a pupkem, který je tak nahlas, že bude na velké „stage“ krásně průrazný. Tady by mě opět zajímalo, jak hraje jeho větší jednadvacetipalcový brácha, opravdu budu muset vyzkoušet, protože vážně uvažuji o jeho koupi.

Crash

U šestnáctipalcového crashe zde opět sehrál roli průměr. Chtělo by to sice alespoň osmnáct palců, přesto disponoval ani ne vysokým a ani ne příliš nízkým tónem. Teplými podtóny se podobal řadě Anatolian Traditional.

Splash

U dvanáctipalcového splashe není zase tak moc co popisovat. Jednoduše rychlý, krátký, temný splash, který krásně vyplňuje tuto sestavu.

China

Osmnáctipalcová china je rozhodně nejhlasitějším činelem z testovaných kusů řady Apex. Povrchová úprava dává zvuku značnou sílu a projekci, a to při velmi snadné hratelnosti, slušný „efekťák“. Pro nějaké menší kluby ho kvůli opravdu velké hlasitosti stěží využijete. Pokud tedy nemáte v plánu, aby spoluhráčům upadly uši...

Závěr

V zásadě mě činely překvapily. Je dobré, že i za tak rozumnou cenu najdete kus, který hraje velmi pěkně.

Dříve jsem si kupoval levnější činely na mlácení ve zkušebně, je čas vzít je s sebou na stage.

Velkou výhodou, která vás bude zajímat, je, že firma nabízí dvouletou záruku na všechny činely ride a hi-hat a roční záruku na crashe a efektové činely.

slitina: CuSn20 tedy B20 (80 % mědi a 20 % cínu)

crash 16”

ride 20”

splash 12“:

china 18

hi-hat 14”

Klady: 
přijatelná cena
ride, hi-hat
Zápory: 
příliš hlasitá china
Autor: 
Michal Mach