zobrazit:

Trace Elliot ELF - nejmenší kompaktní 200W zesilovač pro baskytaru

Trace Elliot ELF je nejmenší kompaktní 200W zesilovač pro baskytaru. Na našem trhu se prodává za cenu 7 990 Kč.

Ultra Compact Bass Amplifier

Trace Elliot je nespornou ikonou na poli baskytarové amplifikace. Současným trendem výrobců je okleštění nabídky a nasměrování výroby pouze na produkty, které mají největší šanci na život. Ke stejné koncepci přistoupili i ve firmě Trace Elliot, a tak vsoučasné nabídce firmy naleznete pouze pět produktů, a to basový box 1x 10”, basový box 2x 8”, podlahový pre-amp s efekty pro akustické nástroje, podlahový basový pre-amp a miniaturní basový zesilovač ELF, který bude předmětem tohoto testu.

Zesilovač se skvěle trefuje do potřeb muzikantů, kteří musejí aparaturu a nástroje transportovat v MHD. Osobně vlastním podobné zařízení, které používám spíš jako zálohu. Jde o Gallien Krueger MB 200, který je rovněž oblíbeným zesilovačem pro „MHD aplikace“. Myslím, že pro basisty může být zajímavé tyto dva mrňousy v testu částečně porovnat.

 

Popis

Zesilovač působí velmi kompaktně a akvalitně, jeho rozměry jsou 170 x 104 x 34 mm při hmotnosti 0,73 kg. Věřím, že nejen tyto hodnoty budou tím, čím zesilovač zaujme.

Na předním panelu nalezneme vstup pro nástroj a výstup pro sluchátka v provedení jack 6,3 mm. Potenciometry ovládacích prvků jsou opatřeny masivními železnými knoflíky zapuštěnými do předního panelu. Prvním potenciometrem Gain doplněným světelným indikátorem nastavujeme nejen vstupní citlivost, ale jsou na něj navěšeny další funkce. Výrobce poukazuje na nastavení Gainu jako na nejdůležitější krok pro dosažení kýženého zvuku. Dráha potenciometru je rozdělená do tří regionů: Když kontrolka svítí zeleně, prochází vstupní signál bez komprese. Pokud začne LED dioda problikávat červeně, znamená to, že kompresorzačíná zabírat. Při vytočení Gainu na maximum dosáhneme určitého zkreslení, v této poloze se koriguje chování zesilovače centrální hlasitostí. Dalším prvkem jsou třípásmové korekce pro basy, středy a výšky. Posledním potenciometrem je již zmíněná celková hlasitost. Posledním prvkem na předním panelu je světelný indikátor P (Power) signalizující, zda je zesilovač zapnutý.

 

Zadní panel je jednoduchost sama. Vedle síťové zástrčky a vypínače logicky následuje výstup pro reproduktor s minimální zátěží 4 Ω. Nechybí zde linkový výstup XLR doplněný tlačítkem pro „odpojení země“. Na horní straně zesilovače jsou otvory pro ventilátor, které je doporučeno nezakrývat. V každém případě nechybí teplotní ochrana. Výrobce dodává k Elfovi mini bag, pro nás infantilnější bych tuto kapsičku popsal jako pelíšek pro trpaslíčka.

 

Zvuk

Tento skřítek mne překvapil dospělým zvukem, který bych označil jako pevný a průrazný.  Nastavení Gainu funguje velmi efektivně a následné korekce mají velmi vkusný, nepřetažený průběh. Je zřejmé, že v Trace Elliotu korekce udělat umějí. Jednotlivé tóny jsou dobře oddělené, ale přitom ze zesilovače nemám pocit „hi-fi sterility“. Přidáním basů se zvuk nezabučí, ale dostane pevný basový spodek. Středové frekvence dobře napomohou lepší artikulaci tónu a výšky dodají příjemnou brilanci, tedy žádné nesmyslně cinkavé výšky.

 

V akci

ELF mne velmi oslovil, a tak jsem jej podrobil detailnějšímu testování v praxi spolu v porovnání s již výše jmenovaným mini zesíkem Gallien Kreuger MB 200. ELF spolu s boxem do jeho ideální zátěže uspokojí i toho, kdo potřebuje větší páru. Samozřejmě, fyzikální a elektronické zákony stále platí a výkon takovýchto zesilovačů má své limity. ELF a MB jsem vzal do arény s rock‘n’rollovou kapelou, kde obvykle používám 300W box spolu s 800W zesilovačem s hlasitostí nastavenou na samé hranici kolapsu reproduktoru. :-) Trpaslíci ELF i GK MB 200 vytočené s hlasitostí na maximum tuto smršť rovněž ustály, nutno dodat, že v momentě, kdy potřebujete rezervu v abnormální dynamice, se u malých zesilovačů projevuje komprese zvuku. ELF se mi zdá barevnější a zvukově pevnější a byl jsem s ním okamžitě ztotožněn. GK MB 200 má dle mého oproti ELFu asi o chlup vyšší výkon, což je ale na úkor pevnosti tónu zejména v basech. Tóny na MB 200 nejsou tak konkrétní jako na ELFu. Oba zesilovače ale hodnotím jako velmi povedené, užitečné a víc než dostačující i do kapely, kde potřebujete stíhat bubeníkovi. ELF vás odmění příjemným, pevným zvukem s dostatečným výkonem.  Užitečný bude i jako záloha k jinému zesilovači.

 

 

Víte, že od 1. 10. 2017 v centru metropole už nikde bezplatně nebo bez rizika pokuty nezaparkujete? Kapesní zesilovač může pomoci řešit tuto situaci.

 

rozměry 170 x 104 x 34 mm
hmotnost 0,73 kg
výkon 200W 4 Ω / 130 W 8 Ω
linkový výstup ano XLR
příslušenství mini bag, síťový a reproduktorový kabel
výstup pro sluchátka ano 6,3 mm jack

 

Web

www.traceelliot.com

 

Klady: 
konstrukce, zvuk, cena, hmotnost, rozměry
Zápory: 
Výstup pro repro by se hodil spíše speakon
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota