zobrazit:

Tech 21 Steve Harris Signature SH1 - basový dvoukanálový preamp

Tech 21 Steve Harris Signature SH1 je basový dvoukanálový preamp vyrobený v NY, USA. Cena je 16 000 Kč.

 

Světoznámá firma Tech 21 vydala další basový pedál z řady FlyRig, tentokrát se simulací zvuku Stevea Harrise, legendárního basáka britských Iron Maiden a British Lion. Kvalitní, jednoduchý, kompaktní a bez zbytečností, takový je SH1.

Popis

Tech21 SH1 je dalším z populární edice kompaktních efektů. Oproti svým starším bratříčkům je tento bleděmodrý pedál s bílým Union Jackem v levém rohu svou velikostí nejmenší. Jeho hlavním posláním je co nejvěrněji napodobit Steveův zvuk, který je sám o sobě spartansky jednoduchý. Proto zde nepočítejte s žádnými dodatečnými efekty typu chorus nebo oktáver, jako tomu bylo u Bass FlyRigu.

Celý efekt je bytelný, vyrobený z kovu, jak je u Tech 21 už zvykem. Na spodní části efektu se nachází tři spínače, které slouží k sepnutí samotného efektu (On), výběru kanálu (1-2) a zapnutí ladičky (Tuner). V horní části se nacházejí dvě řady korekcí. V horní řadě nalezneme korekce nastavující úroveň efektu kanálu 1, poměr původního zvuku s upraveným (Blend), výšky (3 kHz), basy (50 Hz), 2x středy (200 a 500 Hz), a nastavení gainu kanálu 1. Ve druhé řadě se nachází úroveň druhého kanálu, tlačítka zapínající výstup XLR a simulaci reproduktoru, tlačítko Bite, displej zabudované ladičky a nastavení gainu druhého kanálu. Aktivace ladičky dojde k přerušení signálu. Všechny potenciometry jsou sice malé, ale krásně reagují i při drobném pootočení. Nemusíme se bát, že by upadly, jsou dostatečně bytelné. Na přední straně efektu se nacházejí dva jacky (pro vstup do efektu a výstup z něho), na levé straně je pak výstup XLR.

Efekt má nastavení na dva kanály, které se přepínají nožním přepínačem. Obecné nastavení zůstává stejné pro oba kanály, ale můžeme si nastavit jeden z nich jako boost, popřípadě jako víc zkreslený kanál. Zapnutí kanálu je indikováno zabarvením potenciometrů, kdy při aktivaci pedálu se potenciometry úrovně a gainu prvního kanálu rozsvítí modře, druhý kanál pak svítí červeně. Celkově zaktivovaný pedál prozradí ostatní korekce svítící bíle.

 

 

Kromě klasických korekcí se zde nacházejí dva potenciometry středů, takže si můžete pěkně pohrát se zvukem, aby byl nastaven dostatečně dle vašich představ.

Je důležité zmínit dvě černá tlačítka s nápisem Bite a pak symbolem pro reproduktor. Bite slouží jako boost ke kompletnímu projasnění zvuku s mnohem lepším atakem. Tato simulace by měla připomínat klasický zvuk Stevea Harrise. Druhým tlačítkem je simulace reproduktoru Steveových Marshallů s reproduktory EV.

Sám Steve byl velice překvapený, když zjistil, jak efekt a pak i samotná simulace reproduktoru hraje. Během koncertů se svojí druhou kapelou British Lion si nemůže dovolit vozit kompletní vybavení jako s Iron Maiden, a proto byl často odkázán na lokální vybavení. Když se mu do ruky dostal nový FlyRig, hráli zrovna s British Lion v Kanadě. Zde zapojil SH1 do Ampegu, který je zvukově naprosto odlišný od jeho Marshallů, a nechápal, jak je možné, že se zvuk nasimulovaný SH1 natolik podobal jeho originálnímu zvuku.

 

ZvukZvuk je to nejdůležitější na celém pedálu. Kdo kdy předtím hrál na téměř už legendární pre-amp SansAmp od Tech 21, tak ví, že dokáže velice dobře probarvit zvuk basy bez zbytečných příkras. To samé se děje u SH1, který je na základech SansAmpu taktéž postaven. V závislosti na nastavení dokážeme nakroutit širokou zvukovou paletu. Ať už do efektu zapojíme Precision, který by měl být tím „pravým“ spojencem pro SH1 už jen z podstaty, že Steve na Precision hraje, tak skvěle funguje i s aktivkami v Musicmanu nebo Jazzbassu. Zvuk samotného efektu byl sám o sobě kvalitní, málokdy jsem zvuk potřeboval „bitenout“ (osobní preference). Na druhou stranu si ale dokážu představit, že pokud budete chtít nastavit „echt“ konkrétní zvuk, tak Bite dodá potřebnou jiskru. A pak už můžeme hrát s klidem hromady pro Stevea typických galopů, jak hrdlo ráčí. Celkově byla radost si s efektem hrát, rozhodně víc než s klasickým SansAmpem.

Výrobce uložil efekt do stylové kovové krabičky, které byly dříve použity pouze pro kytarové pedály. Dále je zde jednoduchý návod s popisem jednotlivých funkcí pedálu. Tradičně nalezneme také několik návodů, jak nastavit korekce známých hudebníků, ať už samotného Stevea Harrise, tak třeba Lemmyho Kilmistra, Jamese Jamersona nebo třeba Geezera Butlera. V balení nalezneme krom efektu a návodu také adaptér s různými koncovkami. Musím podotknout, že mě velice mile překvapil malý čudlík, díky kterému lze velice snadno vyměnit požadovanou koncovku dle typu zásuvky (kéž by tohle dělali i jiní výrobci).

 

Závěr

A pro koho je tenhle pedál určen? Pedál není pouze pro skalní fanoušky basového zvuku Iron Maiden, ale je to i pro někoho, kdo potřebuje kvalitní pre-amp, který se s klidem dá strčit do futrálu u basy. Velkou výhodou je možnost přepínání dvou kanálů, čímž se zvýší jeho variabilita, třeba oproti původnímu SansAmpu. Navíc lze nakroutit i dostatečně zkreslený zvuk à la Lemmy. Oproti BassRigu sice nemá octaver nebo chorus, ale ne všichni potřebují efekty. Jedinou menší překážkou může být pro někoho cena, která je však svým způsobem opodstatněná.

 

Technická specifikace

typ pedálu basový pre-amp, DI box
konstrukce analogová
vstup 1x mono jack
výstup 1x mono jack, 1x XLR (direct out)
další funkce čtyřpásmový aktivní ekvalizér, možností ořezu či boostu o ±18 dB, zabudovaná ladička
napájení 9 V / 200 mA
rozměry 20 x 7 x 3 cm
hmotnost 340 g

 

http://www.tech21nyc.com/products/sansamp/steve-harris/

 

Klady: 
kvalita zvuku
zvuková variabilita
nastavení dvou středových pásem
velikost
Zápory: 
cena
Autor: 
Martin Libra