zobrazit:

Tech 21 Character Series - Liverpool - testík krabičky

Firma Tech 21 je už pěknou řádku let známá jako průkopník analogového modelování kytarových či basových aparátů pod značkou SansAmp. Když na trh uvedla řadu efektů Character Series, pořádně tím rozvířila vody. Podívejme se, zda si tuto pozornost zaslouží. Character Series jsou jednoduše krabičky, z nichž každá simuluje jednu „příchuť“ kytarového (či basového) zvuku - dalo by se říct jednu „rodinu“ aparátů.

Model Liverpool nabízí simulace celé škály zvuků, které spojujeme s aparáty Vox - ani kosmetické provedení efektu nás nenechá na pochybách, co je zde předlohou. Ovládací prvky jsou pro celou řadu Character společné a většina z nich nikoho nepřekvapí - třípásmový ekvalizér, ovladače Drive a Level. Rovněž lze pomocí tlačítka vypnout speaker simulátor a používat Liverpool s kytarovým aparátem. Jedinečný je ale potenciometr s názvem (jak jinak než) Character - ten zásadním způsobem mění barvu zvuku a činí z krabičky pravého chameleona. V poloze zcela vlevo efekt napodobuje relativně čistý a zvonivý zvuk komb Vox z raných 60. let. Tato barva je patřičně „old school“ a mohli by si ji oblíbit např. milovníci The Beatles. S některými snímači single coil je však tento zvuk snad až příliš tenký. Jakmile se ale začneme blížit nastavení v prostředku dráhy ovladače Character, nemůže být o tenkém zvuku ani řeč. Rychle přibývají středy a také gain, takže je často třeba přizpůsobit ostatní ovladače. I zde při nižších hodnotách drive nalezneme čistý zvuk, důraz je však jasně kladen na crunch připomínající kombo AC30 hrající pořádně nahlas. Pokud otočíme Character zcela doprava, začne zvuk nápadně připomínat We Will Rock You od skupiny Queen. Máme tu k dispozici tak silné zkreslení, jaké ze samotné AC30 nikdy nedostanete. Zní to, jako byste předřadili před aparát overdrive či treble booster, tak jak to známe právě od Briana Maye. Teplé středy, „houslový sustain“, silně návykové.

Při hraní do linky jsem měl možnost Liverpool srovnat s modelem AC30 na jednom z nejnovějších digitálních modelerů, a zatímco čistý zvuk byl srovnatelný, při vyšším zkreslení jasně kraloval Liverpool, zněl skutečně o mnoho přirozeněji. Co mě však překvapilo ještě více - při vypnutém speaker simulátoru fungoval Liverpool dobře i zapojený do lampového komba. To není u modelerů zvykem. Pokud prahnete po zvuku à la Vox a máte od simulací aparátů realistická očekávání, neměl by vás Liverpool zklamat. Jeho cena je 4830 Kč.

Ovládání: Level, Drive, High, Mid, Low, Character, Speaker simulator on/off

Konektory: 6,3mm Input Jack, 6,3mm Output Jack, vstup pro adaptér

Napájení: 9V baterie, adaptér Tech 21 DC2 EU (není součástí balení)

webový rámeček: www.tech21nyc.com/products/sansamp/characterseries.html

Autor: 
Petr Štika