zobrazit:

Tech 21 Character Series British - další krabička ze série

A další krabička Sansamp ze série Character. Jmenuje se British a simuluje aparáty Marshall. Nehledejte tu však moderní zvuky spojené s řadou JCM 2000 či novějšími modely. Zde jsou zastoupeny aparáty z 60. - 80. let, od „Bluesbreakera“ po JCM 800. Tedy jejich aproximace, samozřejmě.

Z předchozích testů už zřejmě tušíte, že hlavní roli tu hraje ovladač Character. Vliv na zvuk má jednoznačně největší, přestože např. ekvalizér má celá Character Series tak účinný, že je někdy těžké najít přesnou polohu ovládacích prvků, která nám vyhovuje. Otočením jakéhokoli ovladače byť jen o milimetr se slyšitelně změní zvuk. Někdy to může být nevýhoda, pokud se snažíte zvuk „nakroutit“ rychle. Celkově to ale skýtá obrovské možnosti.

V případě pedálu British funguje ovladač Character téměř jako stroj času. Zcela nalevo jsou 60. léta, napravo „osmdesátky“. Ve všech polohách, vyjma poslední čtvrtiny chodu, lze nastavit vše od čistého zvuku po zkreslení. Přesto však platí podobné pravidlo jako u ostatních modelů řady. Levá část spektra je vhodná především pro čistý zvuk a crunch. Otočíme-li Drive doprava, zkresleného zvuku dosáhneme i zde, je ale poněkud nepoddajný a chrchlavý a hodí se pouze pro velmi specializované použití. V oblasti zkreslení kraluje pravá část chodu ovladače Character. Blízko středu najdeme pěkný lehce nakreslený bluesový zvuk, typicky marshallovský, tedy na hony vzdálený například fenderovskému bluesovému zvuku à la SRV. Zde hledejte spíše raného Claptona. Pokračujeme-li v pouti doprava, přibývá nejen zkreslení, ale také celkové frekvenční dravosti. Středy jsou velmi agresivní, někdy až „nosově“ znějící. Opravdu se nemusíte bát, že by se tento zvuk v mixu neprosadil. Na své si přijdou např. milovníci AC/DC.

„Naštvané“ středy jsou přítomné v podstatě ve všech zvucích, které z pedálu dostaneme. Dokonce i když ubereme potenciometr Middle, onen agresivní attack zůstává. Od simulace Marshallu by ale nikdo nic jiného nečekal a já to osobně považuji za přednost. Metalový zvuk zde najdeme také, ale řeč je o metalu 80. let. Pokud potřebujete moderní high-gain, budete spokojenější s modelem U.S. Steel.

Pokud od simulace očekáváte naprostý realismus, budete vždy zklamáni. Pokud ale hledáte zvuk, který i do linky zní alespoň trochu „lampově“ a muzikálně a na dynamiku hry reaguje o něco lépe než jeho digitální kolegové, pak jsou efekty Character Series přesně pro vás. Cena modelu British je 4868 Kč.

Ovládání: Level, Drive, High, Mid, Low, Character, Speaker Simulator On/Off

Konektory: 6,3mm input jack, 6,3mm output jack, vstup pro adaptér

Napájení: 9V baterie, adaptér Tech 21 DC2 EU (není součástí balení)

Autor: 
Petr Štika