zobrazit:

Tascam LR-10 - instrumentální trenažér a rekordér v jednom

Testovaný nástroj(e): 

Tascam LR-10 Instrumental Trainer/Recorder je malý univerzální přístroj, sloužící hlavně ke cvičení, ale také k nahrávání. Doporučená cena přístroje na českém trhu je 4690 Kč i s DPH.

Tascam LR-10 je instrumentální trenažér a rekordér v jednom, který je určen všem hráčům na žesťové, dřevěné, smyčcové a klávesové nástroje, nevyjímaje zpěváky, jako zajímavá pomůcka ke cvičení.

Firma na trh uvedla dva přístroje. GB-10 a LR-10. Tyto přístroje mají za úkol pomoci všem cvičení chtivým muzikantům v jejich zdokonalování. GB-10 je určen všem kytaristům a basistům a LR-10, o kterém dnes bude řeč, všem ostatním hráčům a zpěvákům.

Na první pohled

Balení obsahuje LR-10, USB kabel, dvě alkalické baterie typu AA,  SD kartu o velikosti 2 GB a manuály s dalšími dokumenty. V balení není standardně dodáván adaptér k přístroji. Ten se bohužel musí dokoupit extra.

Přístroj samotný je proveden v šedobílém plastu se stříbrnými tlačítky. Přední panel obsahuje šestiřádkový LCD displej bez podsvícení o rozlišení 128 x 64 bodů s možností nastavení kontrastu.

Na předním panelu vedle displeje najdete třináct editačních tlačítek (Speed, Menu, Key, Balance, Tuner, Metronome, Effect, Loop, +/- Value, +/- Output, Home) a velký kulatý ovladač, který slouží k rychlému ovládání nejen funkcí Browse, Mic, posunu skladby dopředu a dozadu, ale i dalších. Pod displejem najdete pět transportních tlačítek, tak jak je známe z různých rekordérů (posun dopředu - dozadu, Stop, Play a Record). Nad posledně jmenovaným tlačítkem je umístěna LED dioda Peak.

Na čele přístroje jsou dva mikrofony Mic L a Mic R. Mezi nimi je umístěn příposlechový mono reproduktor.

Na pravé straně najdete jeden linkový/sluchátkový výstup (stereo jack 3,5 mm), kolečko ovladače hlasitosti a linkový vstup (stereo jack 3,5 mm).

Na levé straně je USB vstup a vstup Remote pro připojení (jack 2,5 mm) nožního spínače Tascam RC-3F. Na zadním panelu přístroje je pouze vstup pro adaptér.

Ve spodní části je krytka kombinované šachty, do které se vkládá SD karta i baterie. Tento nápad je poněkud nešťastný. Protože pokud budete chtít vyjmout kartu, musíte nejdříve vyjmout baterie.

Dovolím si tvrdit, že přístroj má na těle dostatek místa, kam by se dal samostatný slot SD karty umístit. Vše ostatní je na přístroji umístěno logicky a přehledně.

Možnosti přístroje

LR-10 je přístroj nevelkých rozměrů, který nabízí zajímavé možnosti. Ty se vám určitě budou hodit nejen při cvičení. K dispozici máte změnu rychlosti skladby (Speed), změnu ladění (Key), vyvážení mezi half-playbackem a vaší hrou či zpěvem (Balance), ladičku (Tuner), metronom (Metronome), efekty (Effect) a zasmyčkování vybraného úseku pro cvičení (Loop).

Přístroj můžete použít také jako jednoduchý rekordér a zaznamenat pomocí interních mikrofonů či linky svoji hru, různé nápady nebo třeba svoje vystoupení, což jistě každý z vás ocení.

Ladička je zařízení, které vydává tón s přesnou prekvencí nebo dokáže přesně určit frekvenci znějícího tónu. Přístroj se nejčastěji používá k ladění různých hudebních nástrojů. Používá se také k experimentům a měřením v oboru akustika, medicína a dalších. (Zdroj Wikipedie?)

LR-10 v praxi

Po zapnutí přístroje se používá tlačítko Stop, které stačí tři vteřiny podržet a systém začne startovat. Náběh systému i s podržením trvá cca sedm vteřin. Poté se objeví úvodní obrazovka. Během náběhu proběhnou na displeji dvě loga. Tascam LR-10 s verzí OS a Instrumental Trainer/Recorder. Druhé logo se zobrazuje i při vypínání. Přístroj měl k dispozici verzi OS 1.01.0024.

Po zapnutí přístroje jsem se pustil do prozkoumání operačního systému. Jako vždy jsem si nejdříve prošel nabídku Menu. Ta nabízí následující položky - Information, Playlist, Play Mode, Input Setting, Auto Rec, Divide, File Name, Foot SW, Setup a Date/Time. Struktura Menu je podobná jako u všech rekordérů této značky. Zde můžete provést veškeré základní nastavení dle svých požadavků.

Po prozkoumání možností Menu jsem se podíval i na další funkce, které přístroj nabízí. Funkce Speed umožňuje zpomalení či zrychlení audio souborů, se kterými budete cvičit. Audio soubory můžete také transponovat +/-6 půltónů. Funkce Loop umožňuje vybrat část ze skladby a přehrávat ji neustále dokola. Prvním zmáčknutím tlačítka Loop označíte začátek smyčky a druhým konec. Třetí zmáčknutí zruší celou smyčku. Tyto výše popsané funkce oceníte hlavně při cvičení.

K dispozici jsou i další funkce, které se dají dobře využít. Metronom, Tuner a Effect. U metronomu můžete nastavit rychlost tempa v rozmezí 20-250 BPM, počet dob (1-9) a hlasitost. Chromatická ladička má i funkci oscilátoru, který generuje frekvenční tón v rozsahu c3 - b5. Efektová jednotka má k dispozici Reverb se šesti různými algoritmy (Hall 1 a 2, Room, Studio, Plate 1 a 2). U každého z nich si můžete nastavit úroveň (Level) a hloubku (Time) efektu. Výrobce myslel i na vyvážení úrovně mezi playbackem a vaší hrou či zpěvem. K tomu slouží funkce Balance. Tu můžete nastavit v rozmezí 0 až 20.

Pokud nebudete zrovna cvičit, můžete LR-10 využít jako jednoduchý audio rekordér, třeba pro záznam zkoušky ve zkušebně. Záznam můžete provést pomocí interních mikrofonů nebo pomocí linky, kterou připojíte třeba do mixu.

Vše jsem v praxi odzkoušel a musím říci, že se mi přístroj moc líbil. Ovládání bylo bezproblémové a intuitivní a při obsluze přístroje jsem ani jednou nepoužil manuál. Vynikající byl bateriový provoz. Použité baterie NiMH 2500 mAh vydržely téměř dvanáct hodin neustálého trápení.

Komunikace s počítačem

LR-10 stačí propojit dodávaným USB kabelem s počítačem, zapnout jej, označit na displeji položku USB Storage a přístroj bude automaticky detekován. V počítači s Windows se vám zobrazí připojený přístroj jako další zařízení s vyměnitelným úložištěm s názvem LR-10. U Mac OS se na ploše objeví další ikonka disku s názvem LR-10.

Po dvojkliknutí na ikonu LR-10 budete mít k dispozici dvě složky - Music, Utility -, do kterých nebo ze kterých, můžete libovolně přesouvat požadovaná audio data. Přístroj bezproblémově spolupracoval jak s platformou Mac OS, tak i s Windows, bez nutnosti instalovat jakýkoliv ovladač.

Závěrečné „rezimé“

Tascam LR-10 je malý kompaktní přístroj, určený pro použití jak na cestách, tak doma, nebo všude tam, kde jej bude potřebovat. Přístroj nabízí víc než dostatečnou výbavu pro všechny cvičení chtivé instrumentální hráče či zpěváky. K dispozici jsou funkce - zpomalení a zrychlení skladby, transpozice, metronom, zasmyčkování vybraného úseku pro důkladnější cvičení, Reverb, ladička, vyvážení či nahrávání. To vše se vám bude dobře hodit jak při cvičení, tak při nahrávání. Pokud k této výbavě připočtu jednoduché a intuitivní ovládání s výbornou výdrží baterií, není co řešit.

LR-10 bude určitě výborným pomocníkem všem interpretům, kteří to myslí se svým zdokonalováním vážně. Tak „Good luck“ při cvičení.

Technická specifikace

formáty - nahrávání - wav: 16 bitů/44,1 kHz přehrávání - wav: 16 a 24 bitů/44,1 kHz, mp3: 32-320 kbps/44,1 a 48 kHz

displej - šestiřádkový LCD bez podsvětlení s možností nastavení kontrastu

médium - SD karta 64 MB-2 GB nebo SD HC karta 4-32 GB

vstupy - linkový stereo vstup (jack 3,5 mm)

výstupy - kombinovaný linkový a sluchátkový stereo výstup (jack 3,5 mm)

interní stereo mikrofon/repro -  ano/ano

USB/podpora OS - ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows XP, Vista, Windows 7. Mac OS 10.2 a vyšší

další možnosti přístroje - chromatická ladička, metronom, režim oscilátoru, funkce LPF filtr pro interní mikrofony, funkce Loop, Ouverdubbing, AutoRec, Playlist, funkce zpomalení a transpozice přehrávaného audia

další výbava - USB kabel, 2 alkalické baterie typu AA, SD karta 2 GB a uživatelské manuály

volitelná výbava - AC adaptér PS-P520, nožní spínač RC-3F

rozměry - 158 x 70 x 30 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost - 170 g (bez baterií)

Klady: 
rozměry a hmotnost
dobrá výbava a možnosti přístroje
výborná výdrž při bateriovém provozu
Zápory: 
ve standardní výbavě chybí adaptér
chybí podsvětlení displeje
umístění slotu SD karty
Autor: 
Bohuslav Bob Zika