zobrazit:

Roland BA-330 - slušná bedna, která nezklame

Testovaný nástroj(e): 

Roland BA-330 je přenosný digitální PA systém se čtyřmi šestapůlpalcovými reproduktory, efekty a další výbavou. V České republice se dá pořídit od 14 200 Kč.

Hraji především na klávesy a sám používám větší aparát. Přiznám se, že k menším aparátům mám poněkud rezervovaný vztah. Nicméně záleží na určení a využití... Jdeme tedy na to. Roland BA-330 jsem měl doma asi dvě měsíce a testoval jsem, co to šlo. Je to slušivá malá bedna (slovensky debna) se spoustou dírek, konektorů a hejblátek. Když se dobře nastaví, tak svého uživatele odmění obstojným zvukem.

Popis a ovládání

Tak za prvé, pokud někoho zajímá, kolik má BA-330 wattů a jestli tím ozvučí malý sálek u vás ve vesnici, tak nemohu sloužit. O výkonu se nikde nic nepíše a na maximum jsem to nezkoušel. Ale věřím, že s výkonem budou spokojeni. Za druhé, BA-330 je přenosný digitální systém, vybavený čtyřmi šestnácticentimetrovými (6,5”) reproduktory a dvěma výškami pro kvalitní stereo. To je přední strana. Když reprobox otočíme, čekají nás vstupy, výstupy, efekty a jakási kapsa na audio přehrávač. Pánové od Rolanda nezapomněli na baterie, to kdybyste chtěli vyhrávat v přírodě nebo na Karlově mostě.

Výrobce bednu vybavil dvěma XLR mikrofonními, popřípadě jack linkovými, vstupy a dvěma stereofonními šavlemi, které lze použít jako mono, například pro kytaru. Na všechny vstupy je možné nasadit efekt - „béáčko“ má jeden potenciometr, kterým přidáváme hall, delay a wide. Pod každým vstupem je spínač efektu, celou sběrnici potom můžeme vypnout klasickým footswitchem (jack 6,3 mm). Vedle otočných potenciometrů je omezovač zpětné vazby, ekvalizér, master volume a centrální vypínač. Do vstupu označeného jako Aux In můžeme připojit třeba CD přehrávač nebo jiné zařízení, čeká na vás pár RCA konektorů a jack 3,5 mm stereo s vlastním ovladačem hlasitosti. Trojice jack konektorů označená jako Stereo Link slouží k párování dvou třistatřicítek, a to buď jako jedna aktivní a jedna pasivní nebo obě aktivní s využitím všech vlastností. Samozřejmostí je levý a pravý výstup, kupříkladu do mixážního pultu. A kromě napájecího konektoru je to všechno. Jak jsem uvedl, BA-330 hraje na baterie, výrobce zvolil klasiku - 8x AA neboli tužkové baterie. Na zadním panelu je i ukazatel momentálního stavu baterií. A ještě dovětek: Bedna se dá posadit na obvyklý stojan a nebo můžeme využít přední nohy pro šikmé stání.

Použití a zvuk

Domnívám se, že využití BA je poměrně široké. Kytarista - písničkář má v menším prostoru, například v komorním klubu, vyhráno. Zvuk akustické kytary přes vlastní snímač je velice příjemný, vestavěný hall na jednoduchý zpěv úplně stačí. Musím podotknout, že od efektů jsem čekal více, ale celkovému dojmu to ale neubírá. Ba-330 je dobrý také pro minikapely, například pro zpívajícího klávesistu a nebo na moderní karaoke. Doporučil bych ho i prezentátorům všeho možného, zkrátka lidem, kteří potřebují mluvit do mikrofonu, občas pustit nějakou písničku a záleží jim na tom, jak zvukový aparát vypadá. Tady bych vyzdvihl opravdu luxusní design. BA jsem použil také jako klasický odposlech při hraní v baru. Přiznám se ale, že zde již cena neodpovídá.

Vlastní postřehy

Musím říci, respektive napsat, že mě Roland BA-330 zaujal, ač je podle mého názoru příliš drahý a chybí mu některé věci, jako například fantomové napájení u mikrofonního vstupu. Zaujal mě zvuk akustické kytary, i zvuky z kláves zněly skvěle. Používal jsem Roland, Korg, Yamahu a potom nějaké VST instrumenty z počítače. Trochu mě překvapila malinko vyšší hladina šum, se kterou musíme počítat u výrobků pro live zvučení s tímto zaměřením. Mínusy vyvážil velmi dobrý zvuk v malém klubu, kde jsem „béáčko“ testoval.

výkon: výrobce neuvádí

vstupy: 2 x XLR/jack 6,3 mm, 4 x jack 6,3 mm (2 x stereo, 2 x mono), 2 x RCA, 1 x jack 3,5 mm stereo

efekty: hall, delay, wide, ekvalizér

použití: samostatně, odposlech, v páru, v domácím studiu

hmotnost: 13,8 kg

rozměry: 415 x 357 x 509 mm

Klady: 
velmi dobrý zvuk
slušivý design
kvalitní zvuk akustické kytary
široké možnosti použití
Zápory: 
chybějící fantomové napájení mikrofonního vstupu
méně kvalitní efekty
vyšší cena
Autor: 
Milan Kopecký