zobrazit:

Recording King RD-27C - celomasivní akustická kytara s výřezem

Recording King RD-27C je celomasivní akustická kytara s výřezem. Rezonanční deska je smrková, luby a zadní deska z indického palisandru. Krk je zhotoven z jediného kusu mahagonu. Aktuální cena této kytary je 10 190 Kč.

Více než sedm desetiletí existující velmi tradiční americká firma se specializuje na akustické nástroje. Kromě akustických kytar nejrůznějších konstrukcí nabízí i bendža, lap steel kytary, rezonátorové kytary, i poněkud méně obvyklé rezonátorové mandolíny a ukulele. Celomasiv s cutawayem ze série Dreadnought Classic bych rád představil v následujících řádcích.

Materiály a konstrukce

Recording King RD-27C je celomasivní dreadnought, jehož rezonanční deska je zhotovena z pěkného Engelmannova smrku AA kvality s velmi hustou strukturou a pravidelnými léty. Luby a zadní deska jsou z indického palisandru, palisandrový je rovněž hmatník kytary. Pozornost zasluhuje krk, je totiž vyroben z jediného kusu mahagonu, tedy bez jakýchkoli lepených spojů. Oceňuji tvar krku, je vybroušen do hodně otevřeného oblého V a pomáhá tak pohodlnému postavení palce proti ostatním prstům. Kobylka tohoto nástroje je ebenová, kobylkový i nultý pražec jsou vybroušeny z kosti. Hmatník je bez lemování, horní deska a rezonanční otvor jsou olemovány jednoduchou a elegantní kombinací černé a bílé. To asi není až tak důležité, zmiňuji to zde zejména proto, že kromě palisandrového hmatníku, tvaru kru a nezdobeného spoje obou částí zadní desky je tato kytara docela věrnou kopií Martina D-28, který je ale momentálně v nabídce Martina bez cutawaye. Oba nástroje mají společnou i menzuru 25,4” a šířku nultého pražce 43 mm. Celá kytara je v lesklém přírodním provedení a bez nejmenší chybičky ve zpracování.

Zvuk

Po vybalení z krabice a po naladění si všímám velmi dobrého seřízení a zejména výborného ladění v oktávách. Kytara má výrazně zvonivý pevný zvuk, je vyrovnaná. Ozev nástroje je možná pomalejší, což by se mohlo časem upravit - kytara je to nová, nerozehraná. Přestože výrobce nástroj osadil ne zcela měkkými strunami (odhaduji .012-.054), hraje se mi dost lehce a ruka se neunavuje. Kombinaci smrku a palisandru docela znám a tato kytara splňuje očekávání - pevný, spolehlivý zvuk a vyrovnanost. Basové tóny jsou konkrétní, nerozplizávají se, mají se o co opřít. Výšky z celkového zvuku nevystupují a jsou dostatečně dlouhé. Středy jsou zvonivé a průrazné. Jen laku by na této kytaře snad mohlo být méně, kytara je zatím mírně zavřená a lak možná způsobuje i její pomalejší reakci. Na druhou stranu ovšem se za dobu mého testování začala rozehrávat, pocitově jakoby změkla a byla povolnější. Její zvuk má tedy určitě budoucnost.

Závěrem

Je to opravdu dobrá kytara a sama si říká o to, aby se na ni hrálo, je totiž prozatím nerozehraná. Stačí ale pár desítek minut hraní a začíná se ozývat. Je to dreadnought jaksepatří, krásně na něm vyzní bluegrassové beglajty s basem na těžkou dobu nebo frajerské sólové běhy ve výškách. Přitom má člověk pocit jistoty a pevnosti tónu. Kromě již zmíněné malinko silnější vrstvy laku a možná s ní související pomalejší reakce (která může být ale způsobena nerozehraností) nevím, co bych této kytaře vytkl.

horní deska: Engelmannův smrk AA

zadní deska a luby: indický palisandr

hmatník: palisandr

krk: mahagon

menzůra: 25,4”

kobylka: eben

nultý a kobylkový pražec: kost

Klady: 
kvalita materiálů a zpracování
vyrovnaný, čitelný a pevný zvuk
bezvadné ladění
velmi příznivá cena
Zápory: 
pomalejší reakce
pouzdro není v ceně
Autor: 
Milan Kramarovič