zobrazit:

Phil Jones Bass Cub BG-100 - kombo do kapsy

Phil Jones Bass BG-100 Bass Cub je všestranné basové stowattové kombo, které je ideální jak do zkušebny nebo pro domácí cvičení, tak na menší akce a pro komornější hudební styly. Doporučená maloobchodní cena je 12 599 Kč včetně DPH.

V posledních několika letech můžeme na trhu s basovými aparáty pozorovat vzrůstající trend výroby malých zesilovačů, reproduktorů a kombíček. Význam tohoto trendu je logický. Baskytaristé chtějí stejně jako kytaristé vzít do jedné ruky basu a do druhé aparát a vyrazit - ať už do zkušebny nebo na koncert.

Popis

Americká firma Phil Jones patří na tomto poli k obzvláště aktivním výrobcům. Dalším z řady jejích malých aparátů pro baskytaristy je basové kombo Bass Cub BG-100.

Jak již název komba napovídá, jedná se o aparát, jehož výkon dosahuje úctyhodných sto wattů. Jistě si teď říkáte, co to píšu za hlouposti, odkdy je sto wattů úctyhodných. Pro basistu zvyklého na velké aparáty je to spíše směšných sto wattů. Když se ale podíváme na velikost komba, je přívlastek úctyhodný na místě. Aparát má totiž rozměry 30,5 x 27,5 x 20 cm (š x h x v). Z takovýchto rozměrů vydupat sto wattů, to již stojí za povšimnutí.

Bedýnka je to jistě povedená. Ve svém šest kilogramů těžkém, pevném boxu, který je pokryt černým vinylem s pochromovanými chrániči rohů, vypadá velice kompaktně a stylově. Kombo je na dvou stranách vybaveno opěrnými nohami, takže ho lze postavit jak na výšku, tak naležato. Na spodní straně je navíc výkyvné madlo, kterým lze kombo o několik málo stupňů přizvednout a pomoci tak lepšímu šíření zvuku. Vyjímatelná látková mřížka chrání dva pětipalcové neodymiové reproduktory PJB NeoPower Type A. K přenášení slouží plastové madlo.

Dvoukanálový solid state zesilovač je osazen předním a zadním panelem. Jak jsem již zmínil v předchozí větě, zesilovač má dva kanály (Input A/Input B). V praxi to znamená, že lze zapojit najednou buď dva nástroje nebo nástroj a mikrofon. Vstup Input A je kombinovaný pro jack i canon XLR - je to tedy nástrojový i mikrofonní vstup. U něj lze nastavit tři různé polohy - Mic (mikrofon), High (vyšší hlasitost nástroje) anebo Low (nižší hlasitost nástroje). Vstup Input B je pouze nástrojový jack a i u něj je trojí nastavení poloh - Mute (ztlumení kanálu), High a Low (stejný význam jako u kanálu Input A). Oba kanály jsou vybaveny vlastní vstupní hlasitostí a třípásmovým ekvalizérem (Bass, Mid, Treble) s citlivostí 18 dB. Pro oba kanály dohromady je na předním panelu vypínatelný a nastavitelný limitér, aux vstup pro externí zdroj zvuku (CD nebo mp3 přehrávač) s vlastní hlasitostí a nakonec ještě celkové nastavení hlasitosti Master Volume a výstup na sluchátka, jejichž zapojením se vypne přívod zvuku do reproduktorů.

Na zadním panelu je vedle vstupu pro síťový kabel symetrický výstup canon XLR s vypínatelným zemněním. Dále je tu jack výstup pro ladičku a linkový jack výstup.

Zvuk

Zvukově kombo, podobně jako v poslední době většina malých aparátů, příjemně překvapuje. Přestože redukce rozměrů v tomto případě dosahuje mezních možností, na zvuku se to odráží minimálně. Přestože by se dalo očekávat, že kombo bude postrádat základní basový zvuk, opak je pravdou. Basové tóny jsou překvapivě čisté a plné a díky citlivému ekvalizéru si lze nakroutit téměř jakýkoliv požadovaný zvuk. O výškách je snad i zbytečné se zmiňovat, protože pokud by na pětipalcovýchreproduktorech nezněly výšky, tak to by snad už nezněly nikde.

Potěšitelné je, že kombo hraje prakticky s jakoukoliv baskytarou. Aparát zní dobře nejen s klasickou čtyřstrunnou pražcovou baskytarou, ale čitelně a jasně reprodukuje zvuk pětistrunné baskytary. Samostatnou kapitolou pro mě pak byla zkouška bezpražcové baskytary, neboť takový zvuk jsem ze svého bezpražce ještě neslyšel. Velice konkrétní zvuk, přesto zachovává zvukový pocit bezpražcového nástroje.

Za zmínku stojí i limitér, díky němuž lze odbourat případné nežádoucí zkreslení reproduktorů a zvuk s jeho pomocí získá ještě větší jistotu reprodukce. Nutno též podotknout, že aparát zní dobře potichu i nahlas.

Závěr

Na co je tedy tento aparát vhodný? Díky svým zvukovým vlastnostem je kombo vhodné jak pro domácí cvičení, tak do zkušebny. Hodí se i na koncertní pódia, a to především do menších klubů a místností, nebo do komornějších hudebních stylů, jako je jazz, blues nebo folk. Přirozeně nelze počítat s tlakem, který vytvářejí silnější aparáty s většími reproduktory. Protože však tenhle aparát k tomu ani určen není, nelze to brát jako mínus. Pozitivem je, že se aparát dodává s obalem, který je vybaven popruhem. Takže? Hodíme aparát přes rameno a hurá na kšeft!!!

typ: solid state

výkon: 100 W/4 Ω

rozměry: 30,5 x 27,5 x 20 cm (š x h x v)

hmotnost: 6 kg

reproduktory: 2 x 5” PJB NeoPower Type A

kanály: 2

potenciometry: High/Low vstup, vstupní hlasitost, basy, středy výšky, nastavitelný limitér, výstupní hlasitost

vstupy/výstupy: Aux vstup, symetrický výstup, linkový výstup, výstup pro ladičku

Firma Phil Jones Bass je u nás známá především díky basovým aparátům. Obor jejich činnosti ovšem zahrnuje i aparáty kytarové, studiové monitory, domácí audio, PA reproduktory nebo osazení pro DJe a karaoke.

Klady: 
velikost
hmotnost
zvuk
Zápory: 
nenašel jsem
Autor: 
Ibrahim Hassan