zobrazit:

Oscar Schmidt OB 100 - akustická basa za přijatelnou cenu

Akustická baskytara Oscar Schmidt OB100 je slušný nástroj vhodný především pro živé vystupování. Cena nástroje je 4990 Kč včetně DPH.

Když v roce 1992 vyšlo album Unplugged Erika Claptona, spousta umělců začala hrát tyto tzv. “unplugged” koncerty na akustické nástroje. Ruku v ruce s tím šel i boom akustických baskytar, který přetrvává do dneška. Na jednu z nich, konkrétně na Oscar Schmidt OB100, se dnes podíváme.

Konstrukce a materiál

Baskytara na první pohled nepůsobí příliš mohutným dojmem a je pravda, že má spíše menší tělo. Tomu odpovídá i váha nástroje, která činí 2,5 kg. Tělo je vyrobeno ze dvou druhů dřeva - jeho zadní deska a luby jsou vyrobeny z mahagonu a vrchní deska ze smrkového dřeva. Tvar těla je takzvaný single cut, tedy s jedním výřezem pro dosažení vyšších poloh. Na přechodu z lubu na desku je baskytara ozdobena tenkým bílým pruhem, k němuž je ještě na vrchní desce přidán pruh černý.

Lepený krk je vyroben také z mahagonu. Palisandrový hmatník je osazen dvaadvaceti pražci. Menzura hmatníku je 815 mm. Polohy jsou na hmatníku značeny standardním bodovým vykládáním a takové jsou i značky z boku krku. Nultý pražec je vyroben z imitace slonoviny. Rozteč strun na nultém pražci je 42 mm a na dvanáctém pražci 56 mm. Mahagonová hlava s logem firmy je osazena chromovanou ladicí mechanikou. Struny jsou ukotveny na mahagonové kobylce.

Aktivní elektronika se snímačem pochází od firmy Washburn a nazývá se Equis Crystal. Baterie je uložena společně ekvalizérem na vrchním lubu. K ovládání zvuku slouží třípásmový (Treble, Middle, Bass) posuvný ekvalizér (+- 12 dB) a posuvný ovladač presence (také +-12 dB). Dále tu je spínač Notch, který má na starosti potlačování zpětné vazby. Posledním zařízením na ekvalizéru je červená led dioda, která indikuje stav baterie.

Hratelnost

Díky svojí více než příjemné váze 2,5 kg nezatěžuje tahle baskytara tolik záda jako většina jejích elektrických kolegyň. Basa sice není příliš ergonomicky upravena (vlastně vůbec), ale to by byl v této cenové kategorii hodně velký přepych. Musíme se tedy spokojit s tím, že docela sedí a bez problémů se dá hrát jak vsedě, tak vestoje. Krk je na můj vkus o něco tlustší, přesto docela padne do ruky.

Pro ty, kteří jsou zvyklí se při hře opírat palcem pravé ruky o snímač, nebude hra úplně nejpohodlnější, neboť se budou muset opřít o kraj hmatníku. Za sebe mohu říci, že to není úplně ono, ale hrát se dá. Vlastně jediné, co bych baskytaře po stránce hratelnosti vytkl, je, že chybí druhý držák na popruh. Nicméně tohle je problém, který bych vytkl prakticky všem akustickým baskytarám. Nepamatuji, že bych kdy viděl akustickou baskytaru s oběma knoflíky na popruh, a popravdě mi to dost vadí.

Zvuk

Jako u většiny akustických baskytar jde spíše o zdání akustického zvuku z aparátu než o to, aby se na baskytaru dalo opravdu akusticky hrát. Ne že by baskytara na sucho nehrála, ale její zvuk je, ostatně jako u všech ostatních, dost slabý, takže sama o sobě sice zní hezky, ale mezi dalšími nástroji zanikne.

Po zapojení do aparátu je to ovšem úplně něco jiného. Z baskytary se line hezký a průrazný zvuk. Při bližším poslechu budete postrádat trochu basy. Částečně se tenhle nedostatek dá eliminovat nastavením ekvalizéru, přesto to není úplně “ono”. Docela slušně se dá využít posuvník Presence. Pokud nastavíte -12 dB, dostanete se zvukem na dohled kontrabasu, při nastavení +12 dB vznikne ostrý, električtější zvuk. Baskytara poměrně dost vazbí, takže doporučuji v pauzách mezi skladbami buď stahovat zvuk nebo tlumit struny. Spínač Notch sice vazbení omezuje, ale ne úplně dokonale.

Závěrem

Co napsat závěrem k tomuto nástroji? Co se týče poměru cena/výkon, tak jistě stojí za to. Ve své cenové kategorii velice slušně hraje a některé menší nedostatky člověk prostě musí přejít, když se odhodlá do akusitcké baskytary investovat nižší částku.

tělo: mahagon (luby, spodní deska); smrk (horní deska)

krk: mahagon (lepený)

hmatník: palisandr

pražce: 22

nultý pražec: imitace slonoviny

menzura: 815 mm

rozteč: 42 mm (0), 56 mm (12)

elektronika: aktivní Washburn Equis Crystal

potenciometry: Volume, 3 x EQ (treble, middle, bass), 1 x Presence, Notch

Firma Oscar Schmidt byla založena roku 1871 a již od svých prvopočátků vyráběla různé druhy strunných nástrojů - od kytar a ukulele až po autoharpy a citery. V současné době firma patří do velké rodiny US Music Corp., kam také spadají Washburn, Parker, Vinci, Randall, Eden a další.

Klady: 
váha
cena
průrazný zvuk
Zápory: 
nasucho slabý zvuk
málo nabasovaný zvuk
zpětná vazba
Autor: 
Ibrahim Hassan