zobrazit:

Orla Stage Starter - stage piano

Orla Stage Starter je pódiové piano určené pro méně náročné zákazníky. Cena je 9790 Kč.

 

Pojďme se podívat pod kůži nástroji značky Orla. Tento italský výrobce není v Čechách úplně známý, nicméně svou kvalitou, tedy v tomto případě, může směle konkurovat svým japonským a americkým konkurentům, a to jak po stránce klaviatury a celkového provedení, tak po stránce zvuku. Model Stage Starter je, jak už z názvu vyplývá, nástroj pro méně náročné uživatele, kteří stojí na začátku své hráčské kariéry.

Nelekněte se velké krabice

Orla je, jak jsem napsal v úvodu, italská značka, sídlí ve střední Itálii u břehu Jadranského moře. Firma má pochopitelně marketingově mnohem silnější konkurenty - Yamahu, Korg, Roland atd. Jsem ale přesvědčený, že na pomyslné startovní čáře mohou stát všichni, a chci i vás přesvědčit, že Orla není žádná „druhá lajna“. Zvukem, klaviaturou, výbavou rozhodně neztrácí, ba co víc, řekl bych, že v klaviatuře jasně vede.

Nástroj je uložený v poměrně velké krabici. Samotné piano totiž váží devatenáct kilogramů a je jedním slovem mohutné. Ze stojanu vám rozhodně nespadne, pokud se ovšem chudák stojan nerozloží. K dispozici je kvalitní klavírový pedál, napájecí trafo, notový pultík a samotný nástroj.

V Itálii sídlí mimo jiné také firma Ketron, známá výrobou klávesových nástrojů a pian, a mám ten pocit, že samply obsažené v pianu Orla mají něco společného s Ketronem. Mohu porovnat zvuk s modulem Ketron SD1000. A zeptáte-li se muzikantů, co soudí o Ketronu, budou ve velké míře chválit. Za méně než deset tisíc, co stojí Orla Stage Starter, se obávám, že konkurenta nenajdete.

 

Klaviatura - základ klavíru

Piano dělá zvuk a klaviatura. Pochopitelně, pianista si poklepe na čelo, nicméně tady nejsme u nástroje akustického, nýbrž elektrického. A klaviatura Starteru mi hodně připomíná populární mechaniku TP100, kterou vyrábí taktéž italský Fatar. Je příjemná při hře, dynamická, dá se nastavit různé procento tvrdosti. Celkově, znovu s přihlédnutím k ceně, je to velmi dobrá klaviatura.

U ní zůstaneme, protože právě prostřednictvím klaviatury je možné nástroj ovládat. Starter totiž nemá displej, vše se ovládá prostřednictvím kombinací různých kláves. Základem je stisknout tři nejspodnější a pak můžete měnit zvuky, přidávat efekty, pouštět metronom, demo skladby, zapínat a vypínat další funkce. O dva tisíce víc stojí vyšší model stage piana Orla, totiž model Stage Studio. Prodává se v černé a bílé barvě a na rozdíl od svého levnějšího příbuzného má displej, tlačítka pro volbu jednotlivých funkcí, tři MIDI konektory, možnost zaznamenat zvuk do dvou stop a také více demo skladeb. Dále standardní audio výstupy a též vstupy, bluetooth konektivitu. Stage Starter má totiž jen USB to host, tedy konektor pro komunikaci s počítačem. Vyšší model může sloužit jako klasický pódiový masterkeyboard ve spojení s hardwarovým modulem, expandérem.

 

Zvuky

Testovaný model Stage Starter má k dispozici šestnáct zvuků. Dvě akustická piana (grand a upright) doplňuje piano elektrické, smyčce, kytary, varhanní zvuky (simulace Hammondů, dvoje chrámové), voice, brass a kombinace piana, elektrického piana a kytary se smyčci.

Vezměme to popořádku: Akustické piano zní poměrně temně, svým zvukem mi připomíná ostřejší (bright) piano made in Yamaha, zní přesvědčivě. Na zvuku elektrického piana (ne Rhodes, spíše vycházející z FM syntézy) se v podstatě nedá nic zkazit, zvuk je hezký. Smyčce aakustická kytara jsou dobré, zaujal mě brass. Nejde o klasický syntetický zvuk (vzor Van Halen Jump), ale spíše spojení akustických dechových nástrojů. U kombinací zvuků se smyčci si myslím, že ten poměr není vždy zcela stoprocentní.

 

Závěr

Máme co do činění s poměrně levným stage pianem. Zákazníka si představuji doma, jak cvičí, může to být dítě, které navštěvuje hudební školu a nemusí mít akustické piano. Nástroj vypadá i zní poměrně přesvědčivě, jen jde o to psychologicky překonat značku. Není to Yamaha ani Roland, ale Orla.

 

Technická specifikace

klaviatura 88 kláves, vyvážená s pocitem klavírové hry
počet zvuků 16
polyfonie 64 hlasů
konektory stereo vstup, stereo výstup, USB to host, 2x pedál, napájení
rozměry 1320 x 310 x 135 mm
hmotnost 19 kg

 

Web

www.orla.it

Klady: 
zvuky
klaviatura
poměrně jednoduchá obsluha
Zápory: 
absence MIDI konektivity
vyšší hmotnost
Autor: 
Milan Kopecký