zobrazit:

Olympus LS-20M - diktující kamera

Testovaný nástroj(e): 

Olympus LS-20M umožňuje záznam zvuku (diktafon) a záznam obrazu ve vysokém rozlišení (videorekordér).

Že mobil může sloužit jako záznamník, je jasné. Že dělá fotky a natáčí video, je samozřejmé. Že ale záznamník umí nahrávat zvuk a taky funguje jako kamera, už je jiná. A to je právě to, co dělá tenhle Olympus nadmíru zajímavým.

Na první pohled

Přístroj vypadá jako klasický záznamník. Nahoře dominují dva mikrofony. Pod nimi jsou umístěné dva displeje a dále sada tlačítek s „nezbytným“ (alespoň pro Olympus) ovládacím křížem. Na levé straně leží vypínač přístroje a konektory pro dálkový ovladač, mikrofon a sluchátka. Na pravém boku je přepínač režimů záznamník/kamera a šachta pro paměťové karty. Zespoda najdeme „samice“ HDMI a USB mini, obě společně zakryté gumovými „dvířky“. Zespoda přístroje je za víčkem s aretací ukryt napájecí akumulátorek a konečně závit pro našroubování do stativu.

Tělo má příjemný tvar, dobře se drží. Boky jsou částečně pogumovány, což má příznivý vliv na dobrý pocit v dlani. Přístroj sedí, nemá tendenci se vysmeknout na zem.

Ovládání je snadné, jak tlačítka, tak ovládací menu jsou přehledně uspořádány. Spínač Rec pro záznam je červeně podsvícen. Boční přepínač Hold (zapínání přístroje a zamykání tlačítek) poněkud vyčnívá. To mělo za následek, že se mi přístroj při manipulaci občas samovolně zapnul.

Šikovné je tlačítko Fn, kterému přiřadíme jednu funkci z několika možných. Můžeme tak jedním stiskem třeba zapínat/vypínat podsvícení displeje, měnit kvalitu záznamu apod.

Kurzorový kříž je šikovně využit pro několik funkcí. Uplatní se při pohybu v nabídkách, navigaci mezi uloženými soubory v adresářích, regulaci hlasitosti, při přibližování obrazu (zoom).

Pro přesun souborů mezi počítačem a Olympusem můžeme bud vyjmout paměťovou kartu nebo je propojit přes USB. Záznamník se pak zobrazí jako standardní datové úložiště

Kamera

Čočka kamery je - na rozdíl od mobilu, kde bývá zespoda - umístěna mezi mikrofony a směřuje v horizontální ose, tedy ven od přístroje. To s sebou při nahrávání nese základní rozdíl oproti kameře: Olympus je během záznamu nutné držet vodorovně; stejně jako třeba u hlukoměru. Je to nejen nezvyklé, ale i nepraktické, protože pro sledování hledáčku (rozuměj monitoring) je nutné se naklánět nad přístroj a přitom jej držet ve správné poloze, aby čočka snímala to, co chceme. Ze začátku má člověk tendenci přístroj naklánět k sobě, aby bylo na displej lépe vidět. To má samozřejmě za následek, že místo cílového objektu snímáme strop. Po chvíli praxe se však dá „získat grif“ a přijít na to, jak se záznamníkem nejlépe nakládat. Ostatně jako nejrozumnější se jeví připevnění přístroje na stativ. Pak zmíněné problémy odpadají.

Displeje

Oba displeje se šikovně doplňují. Větší je určen jako obrazovka pro monitoring videa (hledáček). Dále slouží pro procházení mezi soubory a pro nastavení parametrů přístroje (Menu). Je barevný s dostatečným rozlišením pro základní náhled. Je možné nastavit jeho automatické zhasínání během záznamu.

Ten menší, umístěný pod hledáčkem, je standardní datový, zobrazující úroveň zvuku, čas a zbývající kapacitu záznamu. Údaje jsou dobře čitelné. Snad jen zbývající doba záznamu je psána po čertech malým písmem a jeden se musí hodně přiblížit, aby bylo možné údaj odečíst. Má podsvícení, které je vypínatelné.

Z logiky věci by stačil pouze větší displej. Ale takto je možné jej nechat automaticky vypínat (lze nastavit v hlavním menu) a šetřit baterii díky displeji malému, který je úspornější.

Veselé historky z natáčení

Přepínač záznamník/kamera je vždy v jedné ze dvou poloh. Tím je dáno, v jakém režimu se přístroj nachází. Funkce ovladačů a dostupné menu tak odpovídají buď záznamníku nebo kameře.

Kvalitu resp. formát záznamu zvuku lze nastavit ve velké škále. Velkou výhodou je mikrofonního stereo páru v úhlu 45 °. Přesto se mi zdá, že záznam tak docela nedosahuje dobrých výsledků jako dříve testované modely LS-5 resp. LS-11. Jak kvalitou zvuku, jak jejich odolností proti přebuzení (třeba v „nařvané“ zkušebně). Neznamená to, že by byly nekvalitní, ale zřejmě byly při přetváření přístroje na hybrid kamery a diktafonu nutné kompromisy.

Snímaný obraz je slušný. Při slunečním světle jsou detaily hezky čitelné. Při umělém osvětlení se jejich prokreslení zhoršuje, ale stále je záznam na dobré úrovni. Při slabém světle už se kamera bez přisvícení nechytá.

Přes proklamace ohledně Full HD musíme zůstat nohama na zemi. Parametry čipu ani fyzikální možnosti použité optiky nelze obejít. Obraz je kvalitní, ale Full HD vypadá jinak. Nicméně s přihlédnutím k rozměrům přístroje je nutné jej pochválit. Pokud bychom chtěli výsledky porovnat s něčím, co si umíme představit, lze říci, že z průměrné Full HD kamery dostaneme výsledky lepší, z mobilu je záznam o poznání horší. Oba zmíněné přístroje pak dostanou na frak kvalitou snímaného zvuku.

Závěr

Olympus nabízí zajímavou kombinaci diktafonu a kamery. Kvalita snímaného obrazu i sbíraného zvuku jsou na slušné úrovni, jakou lze od renomovaného výrobce očekávat. Využití najde přístroj jako záznamník na cesty či jako pomocník pro případ, že chceme ve zkušebně pořídit demo podpořené obrazem.

formát záznamu zvuku: PCM (44,1 - 96 kHz), MP3 (128 - 320 kbps).

formát záznamu obrazu: MOV (MPEG-4AVC/H.264)

kvalita obrazu: 1920 x 1080 (30 s/s)/PCM; 1280 x 720 (30 s/s)/PCM; 640 x 480 (30 s/s)/mp3

mikrofonní vstup: 3,5 mm jack

sluchátkový výstup: 3,5 mm jack

propojení s PC: USB, mini

propojení s HDMI: mikrokonektor D

záznamové médium: SD 1GB až 32GB

počet efektivních pixelů: 2 930 Mpix (16 : 9) resp. 2190 Mpix (4 : 3)

snímač: 1/4 palce CMOS, 5 Mpix

čočka: f 4,1 mm

rozsah: 30 cm až nekonečno

ohnisková vzdálenost: 49 mm 16 : 9, 59 mm 4 : 3

rozlišení: HD1080p x 30 fps; HD720 x 30 fps; HD480 x 30 fps

uzávěrka: 1/30 až 1/4000 s

digitální přiblížen: max. čtyřikrát

displej A: 2’’ LCD barevný, 320 x 240 pixelů

displej B: monochromatický, 159 x 51 pixelů

napájení: akumulátor Lithium-Ion LI-42B

rozměry: 135 x 63 x 18,1 mm

hmotnost: 154 g (včetně baterie)

Klady: 
koncepce
ergonomie ovládání
přehledná menu
kvalita záznamu
lze užít jako PC kameru
detekuje špičky červenou LED
vestavěný reproduktor
Zápory: 
video při horších světelných podmínkách
vyčnívající přepínač Hold
kvalita zvuku oproti čistokrevným záznamníkům-diktafonům
pouze na akumulátor (ve značkové prodejně za cca 1300 Kč)
neumí fotit
chybí dioda pro přisvícení
Autor: 
Ladislav Ptáček