zobrazit:

MXR ZW90 Wylde Phase - další z řady signovaných efektů Zakkem Wyldem

MXR ZW90 je další z řady signovaných efektů Zakkem Wyldem od značky MXR, tentokráte je to phaser. Doporučená maloobchodní cena je 2930 Kč.

Firma Dunlop vydává další díl seriálu Divoký & Signovaný v podobě „fejzru“ ZW90, čímž vedle strun, kvákadlem, overdrivem a chorusem, už téměř beze zbytku zaplnila Zakkův pedalboard jeho signovanými výrobky.

Slovo téměř zde naplňuje pouze efekt Rotovibe, který jediný zatím zůstal nesignovaný, i když je samosebou ze stáje Dunlop.

Popis

ZW90 vzhledově vychází z běžného, úzkého modelu „fejzru“ MXR M-101 Phase 90, který firma Dunlop doplňovala také oranžovým, jen lehce rozměrnějším modelem MXR M-107 Phase100. Jak číslo napovídá, pootáčení fáze signálu se odehrává o devadesát, respektive o sto stupňů. ZW90 je, podobně jako ostatní zakkovské pedály, umístěn v jakoby nedbale obrobené, hliníkově vypadající krabici, tmavě oranžová a uměle poškrábaná vrchní plocha nese oblíbený Zakkův emblém zapalovačů Zippo s nášlapným spínačem uprostřed. Efekt nabízí pouze jediný ovládací prvek, kterým se nastavuje rychlost vlnění, aktivní stav znázorňuje červená LED dioda.

Konstrukce

Devadesátistupňové potočení fáze s pevně nastavenou amplitudou (na rozdíl od MXR M-107) a ovladatelnou rychlostí vlnění v aktivním stavu je doplněno true bypassem s minimálním vlivem na zvuk pouze procházejícího signálu. Napájení je možné klasickou devítivoltovou baterií po odšroubování spodního víka krabičky nebo odpovídajícím adaptérem z pravé boční strany.

Zvuk

V aktivním stavu produkuje příjemný, měkce analogový zvuk, který dodá živou plasticitu do studených bezvibrátových akordových pasáží v beglajtech a zefektivní sólové party nahodilým sečtením amplitud fázového vlnění s širokými zakkovskými kmity vibrata. V nastaveních asi do dvanácté hodiny nepřekrývá, ale vhodně doplňuje originální charakter čistého nebo zkresleného zvuku. Ve vyšších nastaveních je podle mého názoru použitelný pouze ve speciálních efektních pasážích kytarové hry. Pro hutné, na basech postavené figury je méně vhodný, basy nejsou tak úderné a pevné, ale záleží samozřejmě na konkrétní situaci a vkusu každého hráče. Přepnutí do aktivního stavu je okamžité, bez rušivých lupanců a průběh efektu je absolutně čistý, nekonfliktní.

Závěr

Jednoduchý a příjemně použitelný efekt s klasicky vstřícným analogovým zvukem v kombinaci s true bypassem může být vhodným a zvukově nezatěžujícím doplňkem nejednoho kytaristy ve velmi širokém žánrovém rozpětí.

Je všeobecně známo, že Zakk se nechává zvukově inspirovat nejen Randym Rhoadsem, ale v tomto konkrétním případě i Eddiem Van Halenem, který je v nejen oblasti použití „fejzru“ dostatečně průkazným zvukovým inovátorem. Ačkoliv, ten se zas nechával inspirovat jinými, a tak nakonec zas stejně dojdeme k tomu legendárnímu kudrnáčovi s Fenderem...

vstupní impedance: 1 MΩ

výstupní impedance: 10 kΩ

vstupní nominální signál: -20 dBV

odstup signál-šum > 96 dBA

spotřeba: 5 mA

napájení: DC 9V

http://www.jimdunlop.com/product/ZW90-wylde-phase

Klady: 
přirozený, měkce analogový zvuk
bytelná konstrukce
true bypass
Zápory: 
snad jen osminásobná šroubovací procedura při výměně baterie
Autor: 
Vladimír Dvořák