zobrazit:

Morley Cliff Burton Fuzz Box - fuzz pro baskytaru

Cliff Burton Fuzz Box by Morley Man FX je efektový pedál typu fuzz pro baskytaru, využitelný podle výrobce i pro kytaru nebo klávesy. Vyrábí se v USA. Cena je 5267 Kč.

 

Cliff Burton je už třicet jedna let po smrti, ale baskytaristé odchovaní Metallicou stále pátrají po jeho zvuku jako po svatém grálu. Svou verzi, jak kýženého zvuku dosáhnout, má i výrobce efektových pedálů, a volume a wah pedálů především, firma Morley.

Není to nadsázka, když popisuji pídění se basáků po zvuku muzikanta, který nahrál s Metalicou jejich první tři alba. Stačí se podívat na videa na YouTube, kde různí hráči předvádějí, jak získat „Cliff Burton tone“.

Burton používal Morley Power Wah Boost v kombinaci s fuzzem Big Muff od Electro Harmonixu a kompresory Boss CS-1 a CS-2, ale měl třeba i Ibanez TS808 a další efekty. Firma Morley onen silně zkreslený komprimovaný táhlý zvuk měnící se podle polohy kvákadla reinkarnovala především v pedálu Cliff Burton Power Fuzz Wah, ktrerý představila před dvěma lety. Ale ne každý potřebuje kvákat a někdo zase nemá pro veliký wah pedál místo, proto firma nedávno uvedla na trh zjednodušenou krabici. Její plné jméno zní Cliff Burton Fuzz Box by Morley Man FX.

A už samotná absence wah pedálu mne - trochu paradoxně - potěšila. Ano, dají se s ním dělat psí kusy, ale v současné době po kvákání netoužím, zato po pořádném fuzzu ano.

 

Jsi vintage nebo modern?

Na pedálovém efektu, který prvním dojmem působí jako zbytečně velký, najdeme pouhé tři koflíky a dva nožní spínače. Pravým tlačítkem zapínáme a vypínáme efekt. Levým spínačem přepínáme mezi dvěma typy fuzzu, designéři je nazvali Vintage a Modern. Ke každému nožnímu spínači je přiřazena červená kontrolka. Co se týká typu fuzzu, svítí, pokud jsme vybrali možnost Vintage.

Knoflíky umístěné vprostřed krabice mezi široce rozkročenými zdířkami input a output mají přízviska Intensity, Tone a Level. Intensity není nic jiného než míra zkreslení. Při otočení úplně vlevo efekt produkuje čistý zvuk, případně ovlivněný dvěma následujícími knoflíky. Při vyšťavení naplno vydává agresivní zkreslený tón s dlouhým sustainem. I v nejvyšších polohách použitelný a troufám si říci, že velmi muzikální. Knoflík Tone je klasická clona známá z běžných efektů distortion nebo ovedrive. Směrem doleva zvýrazňuje hlubší frekvence, otáčením doprava se ve zvuku víc prosazují výšky. A Level ovládá hlasitost pedálu.

Jak popsat dva typy fuzzu, které nám tam technici z Morley zabudovali? Fuzz modern, bych charakterizoval jako otevřenější a zároveň drzejší zvuk. Oproti tomu fuzz vintage mi připadá sevřenější, komprimovanější. Oba jsou fajn. Nutné je ale poznamenat, že zas tak výrazný rozdíl mezi nimi není.

 

Jen dva prstíčky strčíme

Ovšem to, čím mne Fuzz Box naprosto dostal, je způsob, jakým reaguje na dynamiku hry. Intenzita zkreslení totiž stoupá s intenzitou rozeznění strun. Když máme knoflík Intensity naplno, nebo třeba někde ve druhé polovině a hrajeme jemně, potichoučku, Fuzz Box produkuje téměř čistý tón baskytary, kolem kterého ovšem poletují uchu lahodící jiskřičky. Je to parádní zvuk. Tón, který by nijak nepobouřil konzervativní ucho. Klidně bychom mohli takového posluchače napálit: „Ne, já na basu nepoužívám žádná kreslítka, kdepak... Ty jiskřičky, to jsou jen jeskyňky, které by jen dva prstíčky do strun chtěly strčit.“ A pak přijde refrén: Hrábneme pořádně do strun a Fuzz Box se rozbzučí jako roj sršňů. Jo jeskyňky, harpyje to byly! Tohle třeba můj EHX Bass Big Muff neumí. Ten zkrátka zkresluje, nebo ne.

 

Chytrej jak rádio závěrem

Cliff Burton Fuzz Box je fuzz s velmi návykovým zvukem. V Morley ho sice vyvinuli pro fanoušky rané Metallicy, ale podle mne je využitelný i v mnohem klidnějších hudebních vodách, hlavně díky své skvělé práce s dynamikou. K zamyšlení je, zda v dnešní době zmenšování, musí být pedál tak veliký. I když netvrdím, že je obří, a přiznat se mu musí, že je docela lehoučký.

A pak tu je ještě jedna věc: Můj kamarád kytarista, se kterým mám tu čest hrát, razí teorii, že pokud má pedálový efekt dva nožní spínače, jeden z nich je k ho... Tedy, že tam jedno tlačítko je úplně zbytečně, protože stejně nic zajímavého neumí. Jinak šikovný Fuzz Box se řadí do této kategorie. Protože k dispozici nám dává sice dva typy fuzzu, ale rozdíl mezi nimi není zas tak veliký, aby efekt stálo za to používat jako tříkanálový ve smyslu: čistý zvuk - fuzz 1 - fuzz 2. Nemyslím si, že by někdo během jedné skladby účelně vystřídal oba typy fuzzu. Posluchači by to sotva poznali. Stačil by tedy na výběr typu fuzzu jednoduchý malý páčkový přepínač, přesně takový, kterým se Vintage a Modern mod volí na Cliff Burton Power Fuzz Wahu. Hned by to umožnilo zmenšení.

 

Clifford Lee Burton byl druhým baskytaristou nesmrtelné bandy Metallica, bohužel sám smrtelný byl. Ke kapele se přidal v roce 1982 a nahrál s ní její tři první studiová alba. Zemřel v pouhých čtyřiadvaceti letech 27. září 1986 ve Švédsku při nehodě autobusu, se kterým se kapela přepravovala během turné k albu Master of Puppets.

 

A nebo (!): spínači by se dala přiřadit jiná funkce. Jestliže nám designéři Morley chtěli nabídnout Burtonův Power Fuzz Wah bez překlápěcího pedálu, který zabírá spoustu místa a je těžký, mohli přidat efektu jeden knoflíkový potenciometr, který by funkci kvákadla převzal. Jím bychom si vybrali pomyslnou polohu pedálu, například ono o spodní frekvence ořezané agresivní hučení jakoby zevnitř lahve, které dává kvákadlo při překlopení dopředu, nebo naopak přebasované tupé burácení, jako když wah zvrátíme dozadu. A nožním přepínačem bychom do těchto vybraných frekvencí skokem vstupovali. A tlačítko by navíc mohlo fungovat jako momentary switch. To by byl zabiják! Pokud budete někdo mluvit s pány z Morley, vyřiďte jim to, prosím. A dejte jim na mne kontakt.

 

Technická specifikace

ovládání nožní spínač fuzz on/of a nožní spínač pro výběr typu fuzzu (Vintage/Modern)
potenciometry Intensity (míra zkreslení), Tone, Level (hlasitost)
napájení 9 V/300 mA baterie nebo adaptér (není součástí)
rozměry 168 x 111 x 50 mm

 

Web

www.morleypedals.com/cliff-burton-fuzz-box-by-morley-man-fx/

Klady: 
zvuk
zkreslení reaguje na dynamiku hry
dva typy fuzzu
Zápory: 
velikost
Autor: 
Martin Filip