zobrazit:

Morley 20/20 Lead Wah - kvákadlo primárně určené pro kytaristy

Morley 20/20 Lead Wah je kvákadlo primárně určené pro kytaristy ke zvýraznění jejich wah-pedálových sólových ekvilibristik. Cena je 5292 Kč.

 

Pedály wah mne provázejí doslova od prvních pokusů s hraním big beatu. Vždy se mi líbila na nich ta osobitost a možnost vlastního vyjádření průběhu tónu. Za ta léta jsem si tak oblíbil několik firem a Morley v tomto ranku určitě patří k těm top, u mě osobně pak na to první místo.

První dojem po rozbalení?

Jak už jsem uvedl, pedály firmy Morley mám velice rád už jenom pro co nejvyšší míru zachování původního zvuku. Jediné, co mi vždy trochu vadilo, bylo to, že ty klasické modely zabírají celkem dost místa v pedalboardu. To ovšem neplatí pro nové generace minipedálů, tedy i pro řadu 20/20.

Zařízení je bytelné, šasi je z oceli tvarované za studena, i při menších rozměrech je vysoce stabilní, na vrchní, nášlapné ploše pedálu je nalepena neklouzavá podlážka s logem firmy, které najdeme i na předku přístroje. Těsně pod nášlapnou částí je pak název série, v tomto případě tedy Lead Wah.

 

Vstupy?

Klasika. Zleva pro kytaru, zprava výstup do aparátu či dál do pedalboardu. Vedle vstupu vpravo je vstup pro napájení, a to opět klasika, 9 V. Napáječ ale s pedálem dodáván není. Dá se ovšem použít jakýkoli běžný devítivoltový či lze použít odpovídající výstup z napájecího zdroje pedalboardu. Zařízení jede samozřejmě i na devítivoltovou baterii (šachta je na spodní straně přístroje), ale není to nejlepší řešení. Výrobce s tím tak trochu snad i počítá, protože vložení baterky do přístroje a přiklopení krytu při neuchycené výplni prostoru pro baterii není úplně pohodlné...

 

Kontrolky?

Na základním šasi vedle vlastního pedálu je dole u paty kontrolka, která se zapíná při zapnutí pedálu. Dobře, já vím, že výsledný efekt je slyšet. Ale proč ne? Líbí se mi to.

 

Po zapojení?

Morley 20/20 Lead Wah má optoelektrické ovládání, což přeloženo znamená, že zde není žádný hřebínek, spojený s potenciometrem, tedy zde odpadají i různá skřípání a ruchy, připisované na vrub prachu (a také třeba i letitému opotřebení). Navíc, protože zde není žádný vypínač, na který by se muselo šlápnout při zapnutí či vypnutí, je možno velice rychle reagovat při hře a „přikváknout“ si třeba jen pro některé tóny sóla, vyhrávky či doprovody. Jakmile na pedál položíte nohu a pohnete jí, efekt se zapojí a jede to.

Jak bude řečeno dál, nejlépe mi efekt seděl při sestavě kytara s humbuckery (Gibson Les Paul Standard) nebo s aktivními humbuckery (PRS Torero) a zkreslený lampový aparát. Nebudu zde psát o čistém zvuku a tranzistorových aparátech, nemluvě o digitálních mašinkách. Primárně výrobce nešel po této linii, i když se samozřejmě kvákadlo zde použít přirozeně dá také. Zaměření je ale jasné: narvaný zvuk při sólování na okraji pódia při záblescích světel...

 

Osobní dojem

Už jen název krabice tedy udává, k čemu je primárně kvákadlo určeno. Lapidárně řečeno, nejvíce ho ocení ti, co rádi a dlouho sólují, sólují a sólují. A to vůbec nemyslím špatně. Efekt má široký rozsah, je naprosto ideální pro hi-gainové kytaristy s humbuckery. Na singlech dovede být hodně jedovatý, což třeba při zapnutí krkového singlu přináší klasický záběr à la Hendrix a spol.

Průběh je krátký s výrazným předělem uprostřed „kváku“, s tím, že poměrně větší prostor je dán pro úpravu vyšších frekvencí (řečeno normálně: při větším pohybu u sešlápnutí nespadnete hned do hloubek).

Ani hluboké polohy neubírají na šťavnatosti tónu, k basovým frekvencím se lehce přimíchává presence.

Celkově je zvuk vybarven na větší průraznost a širší nosnost. Integrovaná vysoce kvalitní cívka MQ2 je jakousi tajnou zbraní této řady efektů, kdy zajišťuje mimořádnou čistotu tónu a zabraňuje ztrátám tónu, jeho zplacatění a ekvalizačním únikům původního signálu.

 

Technická specifikace

zapnutí/vypnutí efektu switchless off
ovládání elektro-optické ovládání
napájení 9V baterie nebo adaptér, doporučen adaptér Morley
spotřeba 8 mA
rozměry 6,35 x 11,43 x 17,40 cm
hmotnost 0,92 kg

 

http://www.morleypedals.com/

 

Klady: 
optika
kontrolka zapnutí efektu
zvuk (při uvědomění si primárního zaměření kvákadla)
Zápory: 
Jako obvykle u těchto pedálů, méně pohodlné zapojení případné devítivoltové baterie v šachtě na spodku přístroje.
Autor: 
Vítězslav Štefl