zobrazit:

Mooer SD 75 - modelingové kombo

Mooer SD 75 je velmi zajímavě vybavené kombo pro cvičení doma, ale také na živé hraní, ať už na pódiu, nebo ve studiu. Cena je 11 172 Kč.

 

V dnešním testu si představíme kytarové modelingové kombo značky Mooer, které přináší jednu zajímavou novinku: bezdrátový nožní přepínač.

Balení

Kartonová krabice obsahuje další krabici a v ní najdeme pevně ukotvené kytarové kombo v , manuál, napájecí kabel a bezdrátový přepínač pamětí. Solidní.

 

Popis

Kombo je kompaktních rozměrů s příjemnou váhou 16 kg. Nosiče lampáčů možná napadne, zda není kombo vybaveno nějakou technologií maglev, tedy magnetického polštáře, podobně jako čínské rychlovlaky. Protože se zdá lehké jako pírko. Kombo je vybaveno na míru vyrobeným 12” reproduktorem, s maximálním příkonem 100 W, nemusíme se tedy bát, že by kombu nestačil. Na zadní straně nalezneme zleva doprava: zásuvku pro síťový kabel s pojistkou, nad ní umístěný kolébkový vypínač, přepínač vstupního napětí (lze provozovat v zemích s 100-120 V nebo 220-240 V), výstup pro externí reproduktor s impedancí 8-16 Ω, zdířky efektové smyčky a přímý výstup pro live nebo nahrávání v podobě XLR, s možností „odepnout zem“. Poslední vpravo je USB vstup pro spojení s počítačem, pro updaty interního software.

 

 

Na přední straně je pouze logo a elegantní plátno skrývající reproduktor. Logo je na takové lištičce, kde je z každé strany několik vrutů, což ruší jinak velmi čistý dojem z celého předního panelu. Zdá se, že to je designový záměr, protože funkčně by to jistě šlo vyřešit jinak. Na spodní straně komba jsou malé gumové nožičky, všechny ovládací prvky najdeme na horním panelu. Ten je prvky přímo zaplněn. Zleva doprava: vstup pro kytaru, pod ní minijacky pro vstup aux a sluchátkový výstup. V jejich úrovni pokračují otočné ovladače pre-ampu: Gain, Volume, Bass, Middle, Treble, Presence a Master (hlasitost). Nad nimi je displej, vlevo od něj tlačítka čtyř pamětí a pod nimi tlačítka přepínání mezi bankami. Vpravo od displeje pak v horní řadě efekty: OD/DS (zkreslení), Amp (výběr simulace zesilovače), Mod (modulační efekty), Delay a Reverb. Pod nimi tlačítko Tuner (ladička), Save (ukládán, tlačítko System, kterým se vstupuje do menu, tlačítko Tap, kterým nastavíte tempo pro delay, a poslední v řadě je tlačítko Play, kterým se vracíme do standardního zobrazení displeje, kdy máme zobrazeny informace o presetu, modelu předzesilovače a efektech. Zcela vpravo je datové kolečko Value, kterým se nastavují hodnoty a přechází se mezi parametry.

 

Zmiňovaná technologie maglev není doménou pouze Číny. Vlaky na polštářích jezdí v Evropě, ale třeba i v Japonsku. Maglev vzniklo spojením slov magnetická levitace. Rychlostní rekord z roku 2015 drží Japonci s 603 km/h.

 

Zapínáme

Při zapnutí nám dojde, že jde trochu o počítač, prostě pár sekund trvá, než se software nastartuje. Při prvním použití si nejprve spárujeme přepínač s kombem: Při vypnutém kombu na nožním přepínači sešlápneme a držíme najednou tlačítka C + D a zapneme kombo. Po jeho nastartování pustíme přepínače a v menu přepneme WL-FS na On. Kombo má 25 digitálních modelů předzesilovačů, 28 krabiček, 8 kreslítek, 9 modulačních efektů, 5 delayů, 6 reverbů a ladičku, to vše uspořádané do deseti bank po 4 paměťových pozicích. K dispozici tedy máme 40 presetů, všechny přepisovatelné. Ladičku spouštíme tlačítkem na panelu, nožním přepínačem to bohužel nejde. Můžete si nastavit jednak frekvenci referenčního A, jednak to, zda při aktivaci ladičky bude bypassován efekt, nebo bude výstup zcela zamutován.

 

 

Mód Jam je připraven pro nekonečné pilování těch nejlepších riffů. K dispozici máme externí vstup, a to nejen aux in stereo mini jack, ale i Bluetooth, bubeníka a looper. Looper nabízí 150 vteřin. Bubeníka lze s looperem synchronizovat v tom smyslu, že se spustí s nahráváním smyčky. Škoda, že nejde nastavit tempo bubeníka, smyčky a modulačních efektů tlačítkem Tap. Bubeník nabízí 40 předpřipravených rytmických vzorců. Dále máme k dispozici 10 metronomů.

Co se samotného editování týče, je tu datové kolečko Value, kterým obhospodaříte většinu operací. Kombo si občas vypomůže dalšími tlačítky, ale procesem vás vždy provází. Nastavit lze model předzesilovače a jeho hodnoty, u všech efektů několik parametrů. Systémové nastavení má jen několik málo voleb: volbu přpojení přes Bluetooth, nastavení nožního přepínače, synchronizaci looperu a simulaci reproboxu pro výstup XLR. Vše je intuitivní. Kdo jste někdy zkoušel jakékoliv modelingové kombo, nebudete muset ani otevírat manuál.

 

 

Zvuk

Na rozdíl od „lampáčů“ umí kombo hrát i potichu, 75 W ale zaručuje, že se neztratí ani ve zkušebně. Zvuk je inspirativní, dynamický, nechybí mu ani spodky, ani vršky. U modelingových (před)zesilovačů je někdy zvuk takový až příliš hotový, hodný, což do nějaké míry platí i zde, ale tolik našminkovaný není a na živo se neztratí. Za zmínku rozhodně stojí, že sluchátkový výstup je vybaven simulací reprobedny, u výstupu do mixu XLR ho můžete zapnout nebo vypnout.

 

Závěr

Je úžasné, co se dnes nabízí za přístroje. V tomhle kombíčku dostanete dynamický a výkonný zesilovač, dostatečně dimenzovaný reproduktor, modely řady klasických předzesilovačů, spoustu krabiček, ladičku, bubeníka a ještě looper. Ovládat ho můžete bezdrátovým nožním přepínačem. Možnosti připojení jsou obrovské. Zvuková kvalita velmi dobrá. Samozřejmě je v tomto segmentu pořádně narváno a každá značka nabízí trochu jiný přístup, ale to je skvělé, protože je z čeho vybírat. Mooer byste do svého zkoumání zařadit rozhodně měli.

 

Technická specifikace

výkon 75 W, (tranzistorový zesilovač třídy A/B)
reproduktory 1x 12” (100 W)
výstup pro externí box ano
výstup pro sluchátka ano
linkový vstup ano
linkový výstup ano, direct out (XLR)
počet kanálů 4 paměti na panelu, 40 editovatelných presetů
počet simulací zesilovačů 25
počet efektů 28, digitální
efektová smyčka sériová
váha 16 kg
rozměry 570 x 275 x 465 mm
footswitch ano, bezdrátový

 

http://www.mooeraudio.com/product/SD75-221.html

 

Klady: 
hmotnost
zvuk
možnosti nastavení a výbava
Zápory: 
Divné šroubky v černé liště na předním panelu hyzdí jinak velmi čistý vzhled.
Ovladač Tap jen pro delay.
Ladičku bohužel není možné aktivovat nožním přepínačem.
Autor: 
Jezz.