zobrazit:

Mooer Red Truck - kompaktní kytarový minipedalboard

Mooer Red Truck je vhodnou variantou pro mobilní kytaristy, kterým svou širokou nabídkou možností dovolí vytvořit svůj zvuk v kvalitním a zajímavém projevu na různě vybavených pódiích. Cena je 8232 Kč.

 

Čínská firma Mooer se už na našem trhu svými slušně znějícími kytarovými miniefekty, myslím, docela sympaticky uvedla. V dnešním testu se zaměříme na kompaktní kytarový minipedalboard „poskládaný“ pravděpodobně z nejběžněji užívaných efektů.

Popis

„Rudý náklaďák“ je na horním čelním panelu skutečně zobrazen. Přidržíme-li se tohoto příměru, má celkem šest „náprav“ v podobě kulatých nášlapných spínačů s výrazným vícebarevným displejem na místě „kabiny“. Kolem každé „nápravy“ svítí „pneumatiky“. Ta pod kabinou je vícebarevná, ostatní (v aktivním stavu příslušného efektu) svítí zeleně. Pokud je příslušný efekt aktivní, rozsvítí se, kromě zeleného okruží kolem nášlapného spínače (pneumatiky), červeným prosvícením i všechny příslušné otočné miniknoflíky ovládající jednotlivé parametry efektů. Jinak je plechová krabice v základní matně černé barvě s bílými popiskami funkcí jednotlivých ovladačů. Rozměrově Red Truck zabírá prostor přibližně šesti vedle sebe položených cigaretových krabiček. Lehce širších a lehce kratších krabiček. Připojovací body jsou na horní boční straně. Běžné jackové konektory jsou pro vstup kytarového signálu, dva pro stereo výstup a dva pro vstup i výstup efektové smyčky. Jeden 3,5mm jack pro sluchátka a jeden konektor pro napájecí devítivoltový adaptér. Celá škatule je dodávána v přepravní kabele decentního rozměru, s držadlem pro elegantní přepravu. Jako když si člověk nese složené tágo na biliár...

 

 

Konstrukce

Klasické kytarové pastičky ve válce s digitálními multiefekty vytáhly na vozovou hradbu úderné zbraně. Přehledné, rychle nastavitelné a okamžitě se projevující parametry jednotlivých funkcí. A v podobě podobných kompaktních zařízení se snaží vyvarovat slabých článků. Především kritických propojovacích bodů mezi jednotlivými efekty. V případě Red Trucku konstruktéři vsadili na pravděpodobně nejběžnější druhy efektů.

Tak jako v jiných případech, kytarový signál přichází zprava do „zadní nápravy“, kterou tvoří Drive (overdrive), a postupně dál prochází přes Dist (distortion), Mod (modulační efekty), Delay (opakovačky) a Reverb (prostor). První „náprava“ slouží k tapování opakovaček, případně k přepínání duálního ovládání celého minipedalboardu. Konstruktéři zde totiž navrhli poměrně šikovnou věc: Ovládání si můžete dopředu zvolit buď jako klasicky ovládanou řadu jednotlivých efektů (na displeji svíti L - zřejmě „live“), kdy každý efekt aktivujete zvlášť. Nebo jako předem nastavenou konfiguraci aktivních různě nastavených efektů (na displeji P - jako „preset“). Těchto kombinačních presetů je sice jen pět, na běžnou škálu kytarových zvuků během vystoupení to, myslím, ale stačí. Další zajímavostí je tapování pomocí spínače „první nápravy“. Je možné zvolit, zda se takto navolí časové prodlevy všech samplovaných vzorků najednou, tedy nejen těch v sekci Delay, ale podle momentální aktivace i těch v sekci Mod. Anebo si můžete vybrat, který z nich budete tímto spínačem tapovat jednotlivě. Další užitečnou vymožeností je efektová smyčka, zde vhodně zařazená mezi Dist a Mod. Zmiňovat přehlednou ladičku na displeji „kabiny“ je asi už nošením dříví v les.

 

Na internetu je „Rudý náklaďák“ mj. i symbolem rozvozu jídla. Ale lze také objevit zajímavé video, které může doplnit dnešní test: www.youtube.com/watch?v=vrHeAc17aDs

 

Zvuk

Před prvním zvukovým testem nejdou nezmínit nečekané komplikace se sháněním odpovídajícího devítivoltového adaptéru. Dopředu říkám, že to není až tak jednoduchá záležitost, a rovnou doporučuji zakoupit dostatečně a hlavně pravdivě „silný“ napáječ. Není totiž součástí balení. Několik vyzkoušených, byť přes udávanou proudovou dodávku (Red Truck vyžaduje nejméně 300 mA), „rudý náklaďák“ ani nerozsvítilo. Po mistrovském operativním zákroku šéfredaktora se podařilo minipedalboard aktivovat.

Drive je velmi příjemný a citlivý ovedrive s přidanou volitelnou funkcí čistého zesílení umožňuje nakrmení lampového zesilovače třeba jen čistým silnějším signálem, podle úrovně gainu třeba jen lehce nakresleným a vhodným pro kombinaci s dalším zkreslovačem.

Dist poskytuje už větší míru zkreslení, s vhodnými třípásmovými korekcemi Bass, Mid, Treble, při kterém se ve vyšších nastaveních gainu dostanete snadno k legatovému vyrovnanému hraní, například „hammeringového“ typu.

Mod nabízí varianty Tremolo, Phaser a Chorus/Flanger s volbou rychlosti „vlnění“ pomocí Tapu (viz výše) nebo volbou rytmických notových značek otočným ovladačem. Nejvíce se mi líbil Chorus, avšak s hlasitostí v první polovině rozsahu ovladače Level a s ovladači Rate a Depth v polovinách jejich drah. Tremolo, Phaser i Flanger jsou výraznější a jejich použití jako speciálních efektních zvuků je spíše výjimečné.

Delay je, podle mě, nejpřirozenější v možnosti Analog (vedle Echo a Digital), kdy se s každým dalším opakováním přirozeně snižuje i ostrost vzorku.

Reverb v nižších úrovních Level vhodně simuluje prostor, v kombinaci s nastavením doznění Decay a tónovou clonou Tone se syrový zvuk vhodně oživí. Naproti tomu nabízená varianta Shimmer svým rozlaďováním posouvá možnosti tohoto efektu k méně přirozeným zvukům.

Celkově je minipedalboard vhodnou variantou pro hráče, kteří mají svůj zvuk definovaný výše uvedenými efekty a jsou nuceni se během svých vystoupení spokojit s neznámými aparaturami, případně i bez nich. Pro takový případ docela dobře může posloužit i sluchátkový výstup vybavený jednoduchou simulací reproboxu, respektive mikrofonem sejmutého reproboxu.

 

Technická specifikace

vstupní impedance 2 MΩ
výstupní impedance 2 x 100 Ω
napájení 9 V DC, > 300 mA
rozměry 370 x 96 x 51 mm
hmotnost 1200 g

 

Web

www.mooeraudio.com/?product/201705162068.html

Klady: 
kvalitní zkreslovací efekty
široké možnosti kombinací
mobilita
Zápory: 
Adaptér není součástí balení.
Autor: 
Vladimír Dvořák