zobrazit:

Meinl M-Serie - nová řada činelů ze slitiny B20

Testovaný nástroj(e): 

Jednotlivé činely pořídíte za tyto ceny: 14” Heavy Hi-hat - 6698 Kč, 16” Heavy Crash - 4708 Kč, 16” Medium Crash - 4708 Kč, 18” Medium Crash - 5734 Kč a 20” Medium Ride - 7200 Kč.

Nová řada činelů ze slitiny B20 je výjimečná tím, že činely jsou vyrobeny kompletně od začátku až do konce v Německu. Celý proces probíhá v supermoderní továrně Meinl, kterou jsem měl možnost navštívit. Všechny jiné činely ze slitiny B20 (a nejen pro Meinl) totiž obvykle pocházejí z Turecka (základ činelu) a pak jsou dál zpracovávány v provozech jednotlivých značek, kde se ještě různě leští, tepou, tisknou se na ně loga...

Série

Tyto činely nejsou tedy ručně tepané, ale celý proces tepání je počítačově řízen SW a tepán na speciální stolici. Nejprve se připravuje program na základě optimalizovaného procesu skenování ručního tepání a porovnávání výsledku. Zahájení sériové výroby tedy předchází pečlivá HW/SW příprava.

Tyto činely mají tradiční vzhled s moderním zvukem a úžasnou čistotou tónů a relativně stálou zvukovou barvu každého typu. Byly zkonstruovány pro potřeby různých hudebních stylů, a proto jsou univerzální profesionální řadou činelů s příznivou cenou v porovnání se stejnou kvalitou u jiných značek. Ze slitiny B20 vyrábějí své top modely všechny přední firmy. M-serie firmy Meinl se řadí cenou i kvalitou někam mezi řady Byzance, Soundcaster Custom, MB20 a jim podobné, které běžně používá a kombinuje i Miloš Meier a další přední bubeníci.

Test

K otestování jsem dostal čtrnáctipalcovou Heavy Hi-hatu, šestnáctipalcový Heavy Crash, šestnáctipalcový Medium Crash, osmnáctipalcový Medium Crash a dvacetipalcový Medium Ride. Trochu mi v sadě chyběla osmnáctipalcová china, která se zatím nevyrábí (existuje pouze cinkavý bell o veliokosti osm a půl palce a desetipalcový splash). Chinu lze však bez problémů doplnit z výše uvedených zvukově korespondujících sérií. Také jsem se těšil na dvaadvacetipalcový Medium Ride a třináctipalcovou Medium Hi-hatu, oba tyto činely však nebyly zatím k dispozici u dovozce, ale lze si je objednat.

Uvedenou sadu jsem opět měl možnost vyzkoušet na živém vystoupení i při nahrávání ve studiu Hacienda u Miloše Dodo Doležala. M-Serie se i jemu velice zalíbila a je zaznamenána na několika nahrávkách našich několika vzpomínkových coverů k výročí úmrtí Jiřího Schelingera.

Řada M-serie je plně profesionální sada a podle toho se také zvukově projevuje.

Heavy Hi-hat 14” je velice rychlá, perfektně reagující na pootevření a zavření činelů, má lahodný, jemný a skutečně výborně se prosazující sound. Tento kus mě zaujal asi úplně nejvíce. Dle mého názoru je tato hi-hata vhodná do jakéhokoliv hudebního stylu, kde vždy svým zvukem bude příjemně doplňovat ostatní zvuky činelů a tvořit základ doprovodu.

Medium a Heavy Crash 16”:. Jak už název napovídá, měl by mít Heavy crash drsnější a tvrdší zvuk - a opravdu tomu tak je. Heavy crash má celkově temnější a sytější zvuk, který je moc příjemný na poslech. Medium crash je naopak jemnější a nabízí příjemně jakoby medový zvuk s jasným a čistým tónem. Oba šestnáctipalcové crashe se výborně doplňují, a hráči tak nabízí rozšíření zvukového spektra u crash činelů. Při natáčení výše zmíněných coverů jsem potřeboval činely jak na rock a hard rock, tak na blues a rock ‘n’ roll, což mi právě tyto dva činely úplně super umožnily.

Dalším a posledním crashem je Heavy Crash 18”. Z toho jsem byl já i Dodo velice příjemně překvapen. Tak sytě průrazný, dlouhý a jasný tón jsem už opravdu dlouho neslyšel. Naprosto impozantní při použití v tvrdší a hlasitější hudbě, kde výborně doplňuje celkový sound bicích i ostatních nástrojů. Také mě překvapila jeho nadstandardní hlasitost a délka dozvuku - zkrátka skvělý činel.

Posledním testovaným činelem M-serie byl Medium Ride 20”. Opět se jedná o ride s čistým a jasným tónem, při hraní na „pupek“ i na ostatní oblasti. Zvuk je průrazný, ale zároveň jemný a konkrétní. Skvěle se projevil i při otevřeném způsobu hry, kde působil velmi hlasitě a příjemně. Dobře reagoval na změnu dynamiky hry.

Opět jsem na jeden koncert požádal bubeníka Alkeholu Martina Melmuse, aby také tuto řadu vyzkoušel a podělil se s námi o další nestranný názor. Řekl mi na to: „No tak tohle je tedy pecka, možná můžu říct, že jsem na lepší činely nehrál, hned bych je bral, víš co, dej je sem.“ Jen mu stejně jako mně chyběla k doplnění nějaká pěkná china, ale to se dá vyřešit.

Závěr

M-série Meinl patří mezi dražší řady, která ovšem hráči přinese potěšení ze hry, zábavu a flexibilitu použití. Z této celé řady jsem opravdu nadšen a zcela jistě budu některé kusy do své sady zařazovat. Mohu jen zcela doporučit! Zvukové ukázky naleznete na www.meinlcymbals.com.

materiál: bronzová slitina B20 (20 % cínu)rozměry: Bell - 8,5”, Crash (Medium nebo Heavy) - 16” a 18”, Hi-hat (Medium) - 13”, Hi-hat (Medium nebo Heavy) - 14”, Ride (Medium nebo Heavy) - 20” , Ride (Medium) - 22”, Splash - 10”

Hi-tech počítačem řízená výroba i tepání

Klady: 
skutečně profesionální zvuk
vysoká kvalita materiálu B20
rychlá HH, kvalitní crashe, univerzální ride
konkurenční cena v ČR v rámci EU
Zápory: 
relativně vyšší cena
absence china modelů
Autor: 
Radek Sladký