zobrazit:

Meinl Direct Drive Cajon Pedal - nový model pedálu k cajonu

Meinl Direct Drive Cajon Pedal je nový model pedálu k cajonu. Neobvyklá konstrukce činí pedál lehčím a skladnějším, i když některé hrací techniky budete muset oželet. Cena je 2760 Kč.

Firma Meinl se nejen vyšvihla mezi přední světové výrobce činelů, ale také zdatně konkuruje déle existujícím výrobcům perkusí. Množství nástrojů v nabídce je úctyhodné a kvalita je zcela srovnatelná s ostatními zavedenými značkami. A stejně jako v oblasti činelů, i mezi perkusemi se Meinl snaží jít stále vpřed a nabízet nám bubeníkům nová a neotřelá řešení.

Možná se ptáte, proč pedál k cajonu? Nepopírá to ceněné vlastnosti nástroje, jako je přenosnost nebo relativně snadná obsluha? Není to další ze zbytečností, které se nám ziskuchtiví výrobci a obchodníci snaží vnutit? Věřte, že podobné otázky jsem si kladl sám až do chvíle, kdy jsem stroj vybalil z krabice.

 

V první chvíli, nutno říct, byly všechny pochybnosti po smyslu pedálu nahrazeny jinou otázkou: Jak to sakra funguje? Starší model od Meinlu i pedály jiných výrobců se obvykle skládají z nášlapné plochy pedálu, z bowdenu pro přenos pohybu a z beateru. Ovšem u nového modelu nic podobného není a neznalec si tak chvilku láme hlavu, jak to celé patří dohromady. Balení obsahuje patku, kterou přimontujete k cajonu a která slouží k ukotvení hlavní části pedálu. Namísto nášlapné plochy z pedálu vede zahnutý kovový profil obdélníkového průřezu, který je stočený směrem k pravé noze bubeníka. Právě sešlapáváním tohoto profilu bubeník ovládá beater. Pedál je k cajonu připevněný z přední strany a údery jdou také do přední, hrací desky, ostatní stěny jsou obvykle silnější a zvukově nepěkné.

 

Bowdenův kabel

neboli bovden či bowden je speciální druh kabelu, který umožňuje přenos mechanické síly a energie. Bowdenův kabel se skládá z pružného obalu, ale pevného, uvnitř něhož se pohybuje pevné jádro. Obal obvykle bývá vyroben z ocelové spirály kryté zvenku bužírkou, uvnitř je pak ocelové lanko nebo ocelový drát. Obvykle se tímto kabelem přenáší posuvný pohyb, na krátké vzdálenosti jím lze přenášet i pohyb rotační.

 

Počáteční lehkou nedůvěru k podivně vypadajícímu mechanismu rychle vystřídala spokojenost. Beater je příjemně měkký a na všech testovaných cajonech od firem Meinl i Latin Percussion se zvukově skvěle doplňoval s ostřejší barvou tónů hraných rukou. Beater, ač jeho údery dopadají na přední desku, mi při hře nijak nepřekážel, a kdyby ano, dá se nastavit do poměrně nízké polohy, kam hráč už beztak nedosáhne. Faktem samozřejmě je, že konstrukce pedálu nepřipouští možnost používat techniky jako slide nebo heel-toe; ovšem chystáte se hrát na cajon cover verze Fleshgod Apocalypse? Většina uživatelů pravděpodobně ne a na naprostou většinu standardních patternů šlapka bohatě stačí.

 

Závěrem se vraťme k úvodní otázce po skladnosti a jednoduchosti: Samozřejmě je to vybavení navíc a pro bubeníka, který jede na gig vlakem či na koloběžce, otravná záležitost. Cajon s pedálem je prostě potřeba chápat jako trochu jiný nástroj, který si asi nevezmete k táboráku, ale pro účely profesionálnějších akustických setů je k nezaplacení. Je příjemný zvukově, při hře se méně naohýbáte a například v kombinaci s malou hi-hatkou již máte možnost hraní výrazně komplexnějších a klasické soupravě podobnějších doprovodů. Pokud kupujete erární cajon do školky, pedál vynechte, ale pro každého alespoň čtvrtprofesionálního bubeníka se jedná o velmi použitelný doplněk.

 

www:

www.meinlpercussion.com

Klady: 
skladnost
beater
cena
Zápory: 
nemožnost některých způsobů hry
Autor: 
Matěj Kýbl Kubíček