zobrazit:

Markbass Octaver Raw Series - miniaturní verze oktáveru

Italská značka Markbass se od roku 2001 primárně zaměřuje na výrobu a inovaci basových aparátů. V poslední době se však začala věnovat také výrobě pedálových efektů a pre-ampům. Jedním z takových je Octaver Raw Series, který pořídíte za 3270 Kč.

 

Italská firma Markbass, proslulá svými žlutočernými aparáty, na které hrají často i hvězdy světového formátu, se nedávno vrhla na výrobu efektů. A aby se drželi svého typického prvku - kompaktnosti každým coulem, vytvořili novou efektovou řadu Raw Series, do které spadá i nový Octaver, miniaturní verze předchozího Octaveru.

Popis

Možná jste zaznamenali, že v poslední době se s popularitou oktáverů roztrhl pytel. Současný „hype“ okolo krabiček à la Boss OC-2 je vyhnaný do nesmyslných výšin především díky basovým influencerům na YouTube (anebo si lidé začali zase nacházet cestu zpět k synťákům?). A proto je vytvoření tohoto Octaveru možnou logickou reakcí na současnou módní vlnu. Oktávery jsou samy o sobě zajímavou hračkou pro doplnění spektra zvuků, ale zároveň můžeme namodelovat pěkné syntezátorové zvuky. Já sám velice rád oktávery používám, a proto jsem nabídku otestovat Octaver Raw Series s chutí přijal.Už během rozbalování efektu byla pro mě obrovským překvapením velikost samotného efektu. Efekt jsem původně znal pouze z produktové fotografie, na které mě na první pohled jeho velikost netrkla. Je natolik malý, že se vám s přehledem vejde do dlaně, a tím pádem vám nezabere tolik místa ani v pedalboardu.Na kovově šedém pedálu nalezneme dva černé potenciometry, jeden switch na sepnutí efektu a modrou LED diodu indikující zapnutí pedálu. Na čelní straně efektu je pak vstup na 9V adaptér (na baterku zde vážně není místo). Středem efektu se táhne žlutočerný nápis Markbass.První potenciometr s popiskem Dry určuje poměr čistého basového signálu a signálu modulovaného analogovým oktáverem.

 

Oktáver se dá úspěšně kombinovat s jinými efekty, jako jsou phasery, fuzzy nebo filtry obálek. A pravděpodobně tou nejčastější kombinací je oktáver + fuzz.

 

Druhý potenciometr s popiskem Oct nám ovládá úroveň modifikovaného tónu.Při kompletní redukci dry signálu získáme velice zdařilý moderní syntezátorový zvuk. Pokud naopak vytavíme potenciometr Dry naplno a Oct nastavíme přibližně na poloviční hodnoty, dostaneme šťavnatý tón doplněný pěknými basovými spodky. Proto lze pedál použít také jako drobný „dokrmovací boost“.Velmi častým problémem u oktáverů bývá jejich reakce na dynamiku hry, popřípadě taktéž může docházet k rozlaďování tónů. U Octaveru tomu však takhle není. Je až překvapivé, jak dobře na dynamiku hry efekt reagoval a zároveň si dokázal výborně poradit i s nižšími polohami i v extrémních polohách nastavení (to se o některých bratříčcích z oktáverových sfér úplně říct nedá).Ačkoliv má pedál pouze dva potenciometry, můžeme nakroutit hezkou paletu barevných variací. Samotný efekt jen dodává jednu suboktávu. Starší verze MB Octaveru přidávala ještě o další oktávu hlubší zvukovou hladinu. Mně osobně podlaďení o jednu oktávu dostatečně vyhovovalo. Efekt je primárně vytvořený pro basovou kytaru, se kterou se chová velice přirozeně, ale pokud zapojíte elektrickou kytaru, tak můžete získat taktéž zajímavé zvukové variace.

 

Shrnutí

Suma sumárum, pokud ke kvalitě zvukových možností přičtete rychlost odezvy a velikost pedálu, tak si myslím, že MB Octaver Raw Series je naprosto ideální pomocník pro někoho, kdo potřebuje dokrmit svůj tón, popřípadě si chce dopřát trochu moderního synťákového zvuku, a zároveň nechce utrácet celé jmění a ještě obětovat část pedalboardu. Krabička dělá přesně to, co od ní je vyžadováno, není potřeba žádné zbytečné laborování.Bylo by jistě zajímavé, kdyby Markbass udělal ještě další verzi oktáveru, kde by zachoval kompaktnost a zvukové kvality dnes testovaného Octaveru a zároveň přidal možnosti přimíchat navíc ještě vyšší oktávu.

 

 

Technická specifikace

ovládání Dry – úroveň hlasitosti čistého signálu, Oct – úroveň hlasitosti signálu podlaďeného o oktávu, spínač On/Off
napájení adaptér 9–12 V DC
spotřeba 35 mA
rozměry 45 x 95 x 50 mm
hmotnost 57 g

 

http://www.markbass.it/product-detail/mb-octaver-raw-series/

 

Klady: 
rychlá odezva
kompaktnost
reakce na dynamiku
Zápory: 
Mohl by umět i horní oktávu.
Autor: 
Martin Libra