zobrazit:

M-Audio Axiom 49 - ovládací pracoviště

M-Audio Axiom 49 jsou MIDI klávesy/kontrolér s širokou nabídkou ovládacích prvků a jejich nastavení. Doporučená maloobchodní cena je XXXX Kč včetně DPH.

M-Audio Axiom 49

Ovládací pracoviště

MIDI klaviatura, která kromě řečených kláves nabízí také otočné a tahové ovladače, transportní tlačítka a pady. Vyrábí se ve verzích Axiom 24, 49 a 61. Ty se liší nejen počtem kláves, ale v případě Axiomu 25 také výbavou a ovládáním. Dále byste v nabídce M-Audio našli ještě verze Pro s další výbavou.

Balení

Elegantní kartonová krabice s uchem skrývá klávesy v igelitovém sáčku fixované v papírových výliscích, CD s drivery, rychlý návod, kartičku s kódem pro vyzkoušení Ableton Live Lite, USB kabel a český návod.

Instalace

Pár potvrzení, a je to. Kromě driverů se nainstalují potřebné podpůrné programy, pokud v počítači nejsou (Microsoft Visual C++), a řadič zvuků, videa a her. V aplikacích pak přibudou dva MIDI In a jeden MIDI Out, první In je Axiom, druhý In je vstup MIDI In na Axiomu, tj. externí zdroj MIDI zpráv.

Popis

Celkem těžké klávesy působí solidním dojmem, na omak bytelně a příjemně působí i tahové a otočné ovladače. Na zadní straně jsou umístěny konektory MIDI In, Out, port USB (konektor B), vstup pro expression pedál a pro sustain pedál, vstup pro adaptér a vypínač. Jako na většině nových zařízení, nechybí otvor pro Kensington zámek. Bočnice jsou oblepeny gumou, která dobře vypadá a také zabraňuje potupnému sklouznutí a následnému pádu kláves, které jste nechali ležérně opřené o stůl, když bylo po náročném skládání třeba updatovat status na FB.

Horní strana je pochopitelně ta zajímavá a nabízí všechny ovládací prvky. Zahájíme vlevo, kde jsou očekávaná kolečka Pitch a Mod, tedy změny výšky tónu a modulace. Nad nimi jsou dvě tlačítka transpozice. Následuje 49 standardních kláves. Nad nimi zleva doprava najdete tahové ovladače (devět kusů), pod nimi taktéž devět kruhových tlačítek. Ústřední pozici zaujímá displej a pod ním dvanáct tlačítek pro ovládání nastavení Axiomu a změnu parametrů. Další je sekce osmi otočných ovladačů, pod kterými jsou transportní tlačítka. Zcela vpravo je pak osm čtvercových padů. Nesmím zapomenout na tři malá podsvětlená kruhová tlačítka zcela nahoře, popsaná jako Group (F, E, P). Nejnižší a nejvyšší klávesy také slouží k nastavování a zadávání hodnot. No, na začátek celkem mazec.

Funkce

Axiom umí vysílat celou řadu MIDI zpráv - noty, kontroléry, změny programu, presetu, banky, co si jen umíte představit. Spoustu toho si můžete sami nadefinovat. Jaké kontroléry např. budou odesílat tahové a jaké otočné ovladače. Nebo křivky úhozové citlivosti a aftertouch. Můžete klaviaturu transponovat o +/- 12 půltónů. Můžete omezit maximální a minimální hodnotu kontroléru. Funkcí Drawbar Mode otočíte smysl tahových potenciometrů a maximální hodnota bude dole (místo nahoře) - pro zlepšení iluze hraní na varhany dobrý nápad. A tak dále a tak dále. Pokud už jste někdy s MIDI ovládací klaviaturou pracovali, rychle se zorientujete, pro ostatní bude začátek asi trochu obtížnější. Dobrá zpráva je, že pro prosté hraní nemusíte měnit nic, jednoduše a pohodlně zapojíte USB kabel do počítače a hrajete. Klávesy jsou napájené z USB, takže vaší invenci a fantazii nic nestojí v cestě.

Mimochodem, na ty pady se moc pěkně dělaj’ bicí ;-)

počet kláves/dělená: 49

konektory: MIDI In/Out, USB, jacky expression a sustain

fadery: 9 (x 2)

otočné kontroléry: 8

transportní tlačítka: Repeat, Ff, Rev, Stop, Play, Rec

pady: 8

displej: LCD 8 x 4 cm

napájení: USB/adaptér (není součástí balení)

počet pamětí pro uložení nastavení: 20

Klady: 
provedení
množství ovládacích prvků
Zápory: 
pro začátečníky nastavení
Autor: 
Jezz.