zobrazit:

Kurzweil PC3K8 - spojení historie se současností

Kurzweil PC3K8 je novou vlajkovou lodí a asi potěší spoustu hráčů svojí kompatibilitou se starými „kádvoutisícovkami“. Doporučená maloobchodní cena je 63 930 Kč.

Řadou PC3 prolomila před lety firma Kurzweil mlčení a dala o sobě po dlouhé době vědět mimořádně vydařeným nástrojem. Zhruba po třech letech od uvedení řady PC3 (viz můj test pro Muzikus 09/2008) firma vyslyšela přání muzikantů a producentů, kteří by rádi pracovali se svými archivními samply a zvuky z legendárních řad K2000, K2500, K2600. Přišla s řadou PC3K, z níž je zatím na trhu pouze model s osmaosmdesáti vyváženými klávesami. V tomto testu bych se rád ponejvíce zaměřil na novinky, které tento nástroj v porovnání s přecházející verzí uživatelům přináší, a také na jeho praktické využití.

Pojetí modelu Kurzweil PC3K8

Jedná se o syntezátor-workstation, v současné době top model firmy. Kromě řady unikátních funkcí v sobě obsahuje špičkovou VAST technologii, rozsáhlé zvukové banky, osvědčený sekvencer, flash paměť na zvuky a velmi kvalitní klaviaturu. Nadčasová ergonomie, kvalitní provedení kontrolérů a celého nástroje, výborný a v řadě případů specifický zvuk zaujal řadu muzikantů již u předcházejících verzí, PC3K8 těží z kvalit nastavených svými předchůdci a vzorně na ně navazuje.

Na různých fórech řadu let muzikanti živě diskutovali o super nástroji, který bude navazovat spíše na řadu K než PC. Čas tedy nyní ukázal, jak reálně Kurzweil zhodnotil potřeby hudebníků a také jak reagoval na vývoj nových technologií, zejména pak v oblasti počítačového zpracování hudby.

Odlišnosti od řady PC3

Andrew Lloyd Webber byl zřejmě nejslavnějším z nejsilněji volajících hudebníků, kteří by rádi přešli ze starých K2600 s osmačtyřicetihlasou polyfonií na nový nástroj. V jeho případě to bylo pro realizaci premiérového představení Love Never Dies volně navazujícího na slavného Fantoma opery. Kurzweil se totiž díky velmi věrné nápodobě akustických nástrojů zabydlel kromě studií i v řadě divadel a muzikálových scén. To byl pro firmu Kurzweil velmi silný impuls, jež stál u zrodu PC3K projektu.

Spojení výkonnosti PC3 s možností importu zvuků v Kurzweil formátu do zálohované 128MB flash paměti se stalo základní myšlenkou koncepce nástroje.Všechny vlastnosti předcházející řady jsou tedy v PC3K obsaženy a některé z nich dále vylepšeny.

Převzata je tedy kompletně i zvuková jednotka s továrními zvuky, uživatelská paměť pro programy však stoupla ze dvou tisíc na neuvěřitelných šestnáct tisíc objektů.

Pokud si někteří čtenáři vzpomenou na finančně téměř nedostupnou verzi K2600 AES (Audio Ellite System) z počátku našeho tisíciletí, tak jim ji nápadně připomenou elegantní dřevěné bočnice pocházející z Young Chang továrny na výrobu klavírů a nově dodávající PC3K8 klasickou eleganci.

Mnohem univerzálnější a praktičtější USB připojení s elegantním modrým podsvícením nahradilo slot pro paměťovou xD kartu.

Import zvuků, kompatibilita s předcházejícími řadami

Pokud je Kurzweil PC3K8 propojen s počítačem, vidí ho jako externí harddisk. Lze tak do nástroje importovat veškeré nastavení Program a Setup, a to i ve starších formátech .K26, .K25 a .KRZ. Vyzkoušel jsem některé ze zvukových CD-ROM knihoven, které mi doma zbyly, ještě když jsem míval K2600 - Gigapack, Power Tools, Bass Gallery, Classic Synth, Take 6 atd. A mohu potvrdit zhodnocení Kurzweilem - kompatibilita s K samply je stoprocentní, kompatibilita s programy je zhruba osmdesátiprocentní, což jsou i přes změny v efektové jednotce KDFX, ale i v samotné zvukové architektuře velmi dobré zprávy.

Nástroj podporuje také .wav a .aiff soubory, nejrozšířenější audio formáty současnosti.

Translator firmy Chicken Systems vám velmi dobře poslouží, pokud jste byli na svých Kurzweilech stejně jako já zvyklí pracovat také se samply a programy ve formátu Akai. Převedete si pomocí něj své knihovny také do PC3K8.

Zvuk nástroje

Vynikající charakter a špičkovou kvalitu zvuku nástrojů Kurzweil řady PC3 jsem zmiňoval ve výše uvedeném starším testu a v PC3K8 ho mohu logicky jen potvrdit. Firma údajně chystá speciální board, který tento nástroj však posune ještě dál, bude se jednat o rozšíření, které bude kompatibilní pouze s tímto typem. Je dobře, že se v Kurzweilu pracuje na vývoji nových produktů a že firma nevypadla z již velmi malého počtu výrobců skutečně profesionálních workstationů.

Operační systém V 2.02

Počátkem roku 2011 uvedla firma významný update operačního systému nástroje. V současné době je ke stažení nejnovější verze V2.02. Jeho spolehlivost se v porovnání s prvními verzemi PC3 posunula k maximální stabilitě, nově rozšířil počet firemních zvukových programů a zlepšil import zvuků. O tom, že by vám nástroj z ničeho nic zatuhl při hraní, nemůže být ani řeč.

Klaviatura

Dynamická klaviatura s hammer mechanikou a aftertouchem je stejná jako u předcházející řady, tedy TP40L, od dvorního dodavatele výborných klaviatur firmy Fatar. Je velmi dobře použitelná na zvuky klavírních barev, ale bez problémů, díky dobré odezvě, poslouží při hraní syntezátorových, varhanních partů nebo zvuků perkusivních nástrojů.

Praktické postřehy

V manuálu k nástroji jsou již zmíněny zatím nevyráběné typy PC3K6 a PC3K7. Společně s PC3K8 tedy vytvoří kompletní řadu nástrojů, jak se již stalo zvykem. Kompatibilita s nástroji téměř dvacet let starými je skutečně vynikající zprávou pro všechny, kteří opráší své staré pracně sháněné knihovny, popřípadě uživatelsky vytvářené programy ze samplů. Nástroj představuje vlajkovou loď firmy, o jiné verzi či nástupci K2600 se nehovoří a zřejmě ani neuvažuje. Pravdou je, že díky tomuto modelu k tomu není větší důvod. Poskytuje uživateli naprosto vše, co by od tohoto výrobce mohl očekávat - a to je především kvalita zvuku, provedení a komfort obsluhy. Díky celokovovému obalu nástroj sice váží pětadvacet kilogramů, což ale vyvažuje pocit stability, solidnosti a profesionality.

To, že je možno Kurzweil PC3K8 využít jako vynikající masterkeyboard a ovládat s ním připojený počítač s jeho softwareovými nástroji, je samozřejmostí v jeho dalším využití.

Nástroj je velice univerzálně použitelný, a to jak pro pódium, zejména díky funkci Quick Acces, která umožňuje přípravu nejčastěji používaných bank pro vystoupení, tak samozřejmě pro široké využití ve studiu.

Velmi dobrou podporu má nástroj na oficiálních stránkách www.kurzweil.com, kde o něm zároveň naleznete aktuální informace.

Displej a počítačový editor firmy Soundtower

Esenci starých časů s sebou nese monochromatický displej. Pracuje se s ním velmi dobře, intuitivně, je velmi dobře viditelný i venku na slunci, nicméně pro řadu, zejména nových, uživatelů může být méně příjemným překvapením. Jeho barevná verze zvýrazňující důležité funkce by byla pro tento nástroj jistě vítaná.

Pro Mac i PC však existuje editor, který si Kurzweil stejně jako klaviaturu nechal vyrobit od externí firmy Soundtower. Majitelé PC3K si ho mohou zdarma stáhnout a díky němu se výše uvedené výhrady k displeji stanou méně důležité. Velmi dobře se díky němu nástroj ovládá, práce s ním je mnohem přehlednější. Práce s nastavením parametrů VAST architektury, programů a vrstev, KB3 nástrojů, KDFX, setupů, performance a konečně šestnácti kanálového mixu je díky editoru opravdu přehledná a pohodlná.

Celkový dojem

Nástroj PCK8 přinesl řadu významných vylepšení, i když to tak na první pohled nevypadá. Jako nejvýznamnější vnímám možnost pracovat se samply, jak řady K, tak wav a aiff. Až tím se pro mne stal PC3K8, i když postrádá XLR audio vstup, přímým nástupcem K2600, neboť pracovat se samply se v PC3 řadě nedalo. HD recording nevidím jako nezbytnou oblast v tomto nástroji, jeho priority jsou prostě jinde.

Příjemným překvapením je navíc cena, která je již na rozdíl od K2600X naprosto dostupná všem, kteří očekávají profesionální nástroj.

Jedná se o výtečně znějící špičkový workstation, v duchu kurzweilovských tradic pojetí práce se zvukem.

O názor na tento nástroj jsem poprosil legendárního jazzového pianistu a skladatele Zdeňka Zdeňka, který na nástroje této značky léta hraje:

Nástroj PC3K8 již také vlastním, stejně jako předchozí model mi nabízí veškerý potřebný zvukový komfort pro moji studiovou i live práci.

Navíc se jedná o systém, který lze mít vždy s posledním upgradem, který firma Kurzweil vydá, a tak lze počítat s těmito inovacemi a nástroj tak bude stále aktuální.

PC3K8: 88 kláves s hammer mechanikou

displej: monochromatický 240 x 64

polyfonie: 128 hlasů

multitimbral: 16 MIDI kanálů

syntéza: VAST, VA1, KB3, Cascade mode - až 32 vrstev

programy: až 16 000 programů

Sekvencer: neomezený počet stop, 1536 PPQ

analogové výstupy: 4, 1 sluchátkový

digitální výstup: 24bitový, S/PDIF (44,1; 48; 88,2; 96; 176,4 a 192 kHz)

MIDI: In, Out Thru/Out

USB MIDI: přes USB, připojení Mac, PC

USB: připojení pro externí flash nebo HD

rozměry: 11 x 35,5 x 138

hmotnost: 24,5 kg

general MIDI

S prototypem nového nástrojem Kurzweil PC3K8 vystoupil jako jeden z prvních klávesista vystupující s kapelou The Who v poločase Super Bowlu XLIV John Bundrick. Vystoupení kapely mělo úžasnou atmosféru a obrovskou energii. Kolik že to tomu Tonwsendovi s Daltrym vlastně dohromady je...?

Klady: 
kompatibilita s předcházejícími workstation řady K
oproti prvním verzím PC3 stabilní a značně vylepšený OS V2.02
vynikající zvuk
kvalitní klaviatura
ergonomie ovládání
vynikající cena
Zápory: 
interní flash paměť pouze 128 MB
uvítal bych větší počet nezávislých audio výstupů
monochromatický displej
absence XLR audio vstupu pro KDFX efektování live mikrofonního signálu
Autor: 
Pavel Černý