zobrazit:

Keeley Super Phat Mod - true bypass overdrive

Robert Keeley Electronics Super Phat Mod je velmi kvalitní true bypass overdrive s možností zhutnění kytarového zvuku. Cena je 5926 Kč.

Na rozdíl od mnoha nových výrobců kytarových krabiček, není, myslím, jméno Robert Keely až tak neznámým pojmem. Už před dobrými dvaceti lety se na jeho „mode kity“ dalo narazit, ať už v podobě samostatně prodávaných „pytlíků součástek“, nebo už jako hotové modifikované úpravy efektů známých značek. Mám pocit, že se většinou vyznačovaly přidanými minipřepínači a modrou LED diodou namísto červené. Alespoň tak si pamatuji upravený žlutý overdrive SD-1, který jsem si před lety dovezl „zpoza velké louže“.

 

Také Super Phat Mod má indikaci aktivního stavu v podobě modré LED diody, a ani přepínač volby tlustého/rovného zvuku nechybí. Jinak krabičku tvoří kovový odlitek, velikostí přibližně podobný typům např. značky MXR, nebo chcete-li, trochu silnější krabičce cigaret. Zdá se, že nějakým nepsaným pravidlem je žlutá barva symbolem všech overdrivů, tady je použitý odstín v podobě temně zlatavé metalízy.

Připojovací body jsou na obvyklých pozicích, napájecí devítivoltová baterie se ukládá dovnitř po odšroubování čtyř šroubů spodního „deklíku“.

 

Konstrukce

Robert Keely si vždy zakládal na co možná nejautentičtějším uchování původního kytarového zvuku a především u zkreslovačů se snažil eliminovat úbytek pevných basových frekvencí. A tak Super Phat Mod, kromě běžného overdrivového ovládání - Level, Tone a Drive, nabízí prostřednictvím výše zmíněného minipřepínače i volbu rovného či tlustého zvuku. Samotné zkreslení se vytváří pomocí tranzistorů JFET, jež pracují na podobném principu jako elektronky. Bytelný nášlapný spínač s patřičným cvaknutím napovídá o true bypass průchodu kytarového signálu.

 

Zvuk

Barevný charakter zvuku se, díky true bypassu, při průchodu kytarového signálu krabičkou v neaktivním stavu tedy nemění. A velmi málo, spíše jen jakýmsi zhuštěním ve středech, je patrná změna i v aktivním stavu s Level a Tone na dvanácti hodinách, tedy na polovinách jejich drah, a s Drivem na minimu. Zvyšováním výstupní hlasitosti dochází pak k vyššímu, avšak přirozeně znějícímu sycení vstupu zesilovače. V případě testu Marshall 2203 to bohatě stačí na variantu sólového zvuku ke zkreslenému doprovodnému. Aniž by se potlačil charakter nástroje, je zvuk medově zpěvný, s pevnými v basy i v poloze minipřepínače pro rovný zvuk. S narůstajícím zkreslením se zvuk posouvá více ke středům, ale pěknou medovou barvu si zachovává i v nejvyšších polohách. Zdá se, že ani tam se nehltí, a je stále výborně čitelný. Ukázková dynamika v první polovině rozsahu Drive se projevuje citlivou reakcí na úhoz trsátkem nebo na ztlumení hlasitosti na kytaře. V nejvyšších polohách Drive se samozřejmě tato vlastnost omezuje. Ovladač Tone je nastaven velmi vkusně, nehystericky, a až nenápadně ovlivňuje brilanci kytarového zvuku. Dá se tak úspěšně použít i v krajních polohách svého rozsahu, podle typu použitého kytarového snímače. Skvěle univerzálně využitelná tónová clona, nemusíte „honit“ zvuk, spíše vybíráte ze škály vhodných a naprosto použitelných. Samotná volba přepnutí rovného zvuku na tlustý pomocí minipřepínače Flat/Phat je využitelná v celém rozsahu ovladače Drive. V nejnižších polohách při „nakopnutí“ lampového zkresleného zvuku přirozeně „ztlustí“ zvuk, a to i v dynamických úhozech, například prsty hraných polozkreslených vyhrávek, co mají citlivě „vykouknout“ z doprovodu. Drive ve vyšších hodnotách - „tlustá“ varianta - pomůže se prosadit hodně zkreslenému zvuku mezi ostatními nástroji a připomíná tak ceněnou vlastnost lampových kytarových aparatur. Moderní, na středech vykousnuté zvuky za vaši aparaturu Super Phat Mod neudělá, ale kvalitně zkreslit a zároveň zhutnit tón dokáže zcela bezpečně.

Robert Keely rozhodně nezklamal, jeho Super Phat Mod patří mezi overdrivy rozhodně k nejlepším. Tahle stoprocentně v USA ručně vyráběná krabička stojí za vyzkoušení.

 

 

Slovo phat v angličtině znamená boží nebo sexy. Obojí u Super Phat Modu sedí. Jak zadec na hrnec.

 

Technická specifikace

napájení 9V baterie/adaptér (není součástí dodávky)
rozměry 112 x 68 x 51 mm
hmotnost 277 g

 

Web

robertkeeley.com/Super+Phat+Mod

Klady: 
kvalitní zkreslení
zpěvný projev
citlivá tónová korekce
Phat mode
true bypass
Zápory: 
pro výměnu baterie nezbytné čtyřnásobné šroubování jemného závitu
Autor: 
Vladimír Dvořák