zobrazit:

J.RAD Tranquilizer - phaser/vibe

Krabička má klasické rozměry. Design je střídmý - kombinace stříbrného těla a černých popisků. Zelené ovládací potenciometry jsou vroubkovaté, dobře se s nimi otáčí, tvarově se blíží oblíbené kuřecí hlavě. Při pohledu z boku je patrné, že jsou zbytečně vysoko nad čelním panelem, celkovou výšku zvyšují na pět centimetrů. Zasahují až těsně k okrajům, uvítal bych, kdyby byly kapku menší.

 

Efekt zaujme větší hmotností. Po jeho otevření se vyjasňuje proč: Krabička je z bytelného plechu, tlustého skoro dva milimetry. Slušná osobní zbraň. Mimochodem, otevření je potřeba už kvůli výměně baterie. Kryt drží na čtyřech mrňavých šroubcích a sázím, že je jen otázkou času, kdy některé ztratíme.

 

Ovládací prvky jsou čtyři. Phase/Vibe slouží k plynulé změně mezi phaserem a vibem. Dle očekávání funguje tak, že nalevo jde pouze o phaser, uprostřed obojí, napravo vibe. Vliv ovladače Focus je znát někde mezi desátou až druhou hodinou. Mimo tento rozsah se může stát, že změnu zvuku neslyšíme. Speed je klasická rychlost vlnění. Poslední kroutítko Fat přidává zvuku na spodních frekvencích. Ovládání je vůbec netradiční; stalo se, že jsem točil, ale zvuk se vůbec neměnil. Je třeba být při experimentování trpělivý a trošku si s ním pohrát.

 

No a jak to hraje? Určitě zkuste ukázky na YT, znějí docela věrně. Zvuk je hezky měkký, muzikální, příjemný na čistou i zkreslenou kytaru. Moc se mi líbil vibe, který má takový ten bezva nádech ZZ Top. Efekt má menší rozsah oproti phaserům MXR, neumí jít do extrémnějších hodnot, což ničemu nevadí.

 

Při porovnání se starým Phase 90 mě zaujal odlišný charakter zvuku. Phaser 90 efektuje kompletně celý zvuk. U Tranquilizeru sice také máme pěkně zvlněný zvuk, ale stále pod ním slyšíme i původní zvuk kytary, jako by byl phaser přidaný nahoru nad něj. Nejlépe bych to připodobnil paralelní smyčce, která smíchává původní zvuk s efektovaným. Podle výrobce stál předlohou Tranquilizeru starý Phaser 45.

Shrnuto a poslechnuto, záměr se určitě povedl. Máme tady zajímavou a muzikálně znějící krabičku, která umí přesně to, co slibuje. Cena je XXXX Kč.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Typ efektu phaser/vibrato
Rozměry 11 x 6 x 3,5 cm
Napájení 9V DC, baterie nebo adaptér
True bypass ano

 

www:

rockettpedals.com/product/tranquilizer/

Autor: 
Ladislav Ptáček