zobrazit:

J.RAD Rockaway Archer - kytarová krabička nejvyšší kvality

J.RAD Rockaway Archer je skvělý kytarový overdrive s šestipásmovým ekvalizérem. Cena je 9878 Kč.

 

Overdrive Rockaway Archer od americké firmy J. Rockett Audio Designs je klenot mezi krabičkami typu overdrive. Dobře si vzpomínám, jaké minimalistické ovládání měl můj první opravdický overdrive Boss OD–1. Měl jen Volume a Drive, žádná tónová clona apod. To bylo cca před třiceti lety.

Docela mě štvalo, že se zvuk nedá přímo na krabičce nijak korekčně upravit. A přesně tuhle možnost doplnili inženýři od J.RAD do svého Rockaway Archeru. Vzali klasický overdrive a nacpali to do jedné krabice s aktivním šestipásmovým ekvalizérem, takže si můžeme zvuk „nakroutit“ naprosto dle libosti, podle toho, na jaký aparát budeme hrát. Celou myšlenku posvětil americký kytarista Steve Stevens (hrál například s Billym Idolem, pracoval pro Michaela Jacksona...), pro kterého to vlastně vyrobili. Musím říct, že mě to ihned velmi zaujalo, protože taková krabička mi moc chybí. Většinou mají efekty typu overdrive jen ořezávač výšek a případně (ty lepší) i přidávání hlubších frekvencí. Ale takovýhle ekvalizér, to je úplně jiné kafe. Rozsah ekvalizace jednotlivých pásem je ±18 dB, což je docela dost. Velmi výrazně to mění zabarvení zvuku. Jednotlivá pásma jsou: 3,2 kHz, 1,6 kHz, 800 Hz, 400 Hz, 200 Hz a 100 Hz. Z toho je patrné, že využití bude především pro elektrickou kytaru, protože tato pásma jsou pro elektrikou kytaru opravdu důležitá.

Vlastní overdrive je takový docela obyčejný Archer Overdrive. Což je sám o sobě jeden z nejlepších, který se dá v této kategorii sehnat. Zkreslení je menší a příjemné, dobře reaguje na dynamiky hry a na potenciometr hlasitosti na kytaře. Není to žádný metal, ostatně na to ani není určen.

Jak se vlastně s takovou věcí zachází? Ano, je to trochu chemie. Důležité je mít k tomu vhodný kytarový aparát. Nejlépe lampový, který již sám o sobě trochu (jen málo) zkresluje. Takže vlastně „čistý“ zvuk aparátu není úplně čistý. To je základ. A pak přijde na řadu přidat mezi kytaru a takový aparát tenhle Archer Overdrive. Ten váš lehce nakreslený zvuk nakopne tím správným směrem. Dá se s tím hrát rock, blues, country a všechno mezi. Když máme slušný aparát, dobře nastavený zvuk, tak ani nemusíme ten ekvalizér používat. Jenže málokdy bývá kytarista se svým zvukem zcela spokojen. A tehdy přijde na řadu právě ten ekvalizér. Přidáním vyšších frekvencí zvuk získá průraznost v celkovém zvuku kapely a najednou bude vaše kytara slyšet. A to je, oč tu běží: být slyšet. Nebo se může stát, že půjdete na akci „jako host“ a budete hrát na cizí aparát, který má příliš ostrý zvuk, a opět se bude hodit vaše vlastní ekvalizace, abyste si trochu stáhli nepříjemné frekvence. Tenhle Rockaway Archer Overdrive není určen pro úplně čistě znějící aparáty, ale je určen na dokrmení a případnou korekční úpravu zvuku. Je určen pro zkušené kytarové hráče, kteří vědí, co chtějí a jak se to má udělat.

Celá krabička je velmi hezká, ze silného stříbrného (pravděpodobně nerezového) ohýbaného plechu. Potenciometry jsou Volume a Gain. Čudlíky na potenciometrech jsou také kovové. Krabička je těžká a působí velmi rafinovaně. Vlastní šestipásmový ekvalizér je tvořen šesti táhlovými potenciometry, na kterých je (na každém z nich) zelená LED dioda. Vypadá to velmi hezky. Zvuku se nedá nic vytknout, je to dokonalé. Přispívá k tomu i vnitřní násobič napětí, který interně zvyšuje napájení z 9 na 18 V. Při vyšším napětí mají polovodičové součástky větší rezervu v dynamice.

 

Závěr

Overdrive Rockaway Archer je kytarová krabička nejvyšší kvality. Pro správné nastavení kombinace krabička-aparát je potřeba zkušeného kytaristu, který bude vědět, jak s tím správně naložit. Není to určeno pro metal, hard core atd. Ale pro rock, rockabilly, rock ‘n’ roll, blues apod. Zase jedna krabička, kterou budu s těžkým srdcem vracet.

 

Technická specifikace

true bypas ano
ekvalizér šestipásmový (100 Hz/200 Hz/400 Hz/800 Hz/1,6 kHz/3,2 kHz)
napájení 9 V (pouze adaptér, mínus uprostřed)
spotřeba 30 mA
rozměry 102 x 63 x 47 mm (včetně potenciometrů)

 

Web

rockettpedals.com/product/rockaway-archer/

 

Klady: 
true bypas
šestipásmový ekvalizér ±18 dB
dobrá dynamika
dobrá reakce na volume na kytaře
luxusní vzhled + prosvícená táhla
robustní konstrukce
Zápory: 
Napájení jen adaptérem, je choulostivý na nekvalitní zdroj.
Autor: 
Tomáš Pavelka