zobrazit:

Jam Pedals LucyDreamer Supreme - velmi univerzální zkreslení se samostatným boostem

Jam Pedals Lucy Dreamer Supreme je velmi univerzální zkreslení se samostatným boostem a spoustou užitečných vychytávek. Cena je 5730 Kč.

 

S opravdu velkou radostí jsem přijal nabídku na test krabičky řecké firmy Jam Pedals. Jejich produkty používám už velmi dlouho moc rád a těší mě, že se našel český distributor, který je sem bude dovážet.

Pamatuji, když ještě firma neměla žádný svůj e-shop, o dealerské síti ani nemluvím. První efekt jsem objednával tak, že jsem prostě napsal přímo majiteli Jannisi Anastasakisovi do Athén a ten vám tenkrát ještě ručně malovanou krabičku jednoduše vyrobil a poslal. O té doby se k mé velké radosti z Jam Pedals stala renomovaná a uznávaná firma, jejíž efekty používají umělci takových jmen jako John Scofield, Julius Lage, Bill Friesel atd. Určitě doporučuji kouknout na jejich web. Stojí za to se podívat na krásné designy všech možných efektů, které dneska Jam Pedals dělají. Než se pustím do vlastního testu, ještě bych rád zmínil jednu věc a tou je skvělé chování firmy k uživatelům. Minulý rok jsem si koupil jejich krabičku Double Dreamer. Asi po roce intenzivního používáni mi odešel jeden z přepínačů. Stačilo napsat do Jam Pedals, po dohodě krabičku odeslat, a po nějakých čtrnácti dnech se mi vrátila opravená, samozřejmě na náklady firmy, zpět do Čech. Navíc proběhla skvělá komunikace přímo s Jannisem. Mně osobně takový přístup potěšil. A věřte, není tomu vždy tak.

ak ale teď už k testu. Podíváme se na zkreslovadlo nazvané LucyDreamer Supreme.

 

Lucy Dreamer Supreme

Produkty Jam Pedals prošly, tuším před dvěma lety, kompletním reedisignem celého sortimentu, a to nejen vizuálním (a nový design se jim fakt povedl), ale některé krabičky dostaly nové funkce a některé pochopitelně nový jména. V současné době nabízí Jam Pedals dva druhy zkreslení na bázi řekněme, tubesreamerů - overdriverů, a to Tube Dreameru, dříve tuším TB 58 (taková variace na TS808) a pak Lucy Dreameru. Oba dohromady je můžete mít v pedálu nazvaném Double Dreamer. :-) No a abyste měli trochu hokej ve výběru, onen Lucy Dreamer můžete mít ve dvou verzích: Jednodušší je zelený Lucy Dreamer a pak je asi tak dvakrát větší oranžová krabička s ovladači navíc, nazvaná příznačně Lucy Dreamer Supreme. Dále jen LD.

Tak náš LD Supreme jsou v podstatě tři pedály v jednom. Možnosti jsou zde velké. Tak to vezmu tak nějak postupně. LD může pracovat v podstatě ve dvou režimech, nebo chcete-li úrovních gainu (malý přepínač uprostřed krabičky). V obou případech zní krabička skvěle, velmi dynamicky, přirozeně a muzikálně. Nastavit můžete zvuk od úplně jemného zkreslení až po tlustý velmi řízný overdrive. Samozřejmě vše v závislosti na druhu a vybuzení lampového aparátu a také na druhu použitých snímačů. Vždy však si zvuk zachová dynamičnost, konkrétnost či čitelnost. Neztenčuje se, nikde žádný chemický ocas atd. K ještě většímu nastavení transparentnosti může dobře přispět i skvělý ovladač Mix. Tedy máme zde velmi užitečnou volbu přimíchaní čistého zvuku k zefektovanému (Dry/Wet). Pro mne opravdu skvělá funkce, zvláště když si nastavíte jen spíše jemnější zkreslení. Barva, a vlastně i dynamika se tak dají krásně doladit. Doporučuji, ale použít tuhle krabičkyu s dobrým lampovým zesilovačem. S tranzistorem atd. to bude spíše bzučet. Ale to je, myslím, jasné, to bude skoro všechno.

Co se týče dalších ovládacích prvků, je to klasika: Tone, Volume a Gain. Jdeme dál. Druhou částí krabičky je samostatný (tedy bude fungovat i bez aktivace zkreslení) clean boost. Tedy čisté zesílení. Funguje na jedničku. Kombinace například Fenderu Deluxe 74, Gibsonu 335 a boostu je úplná lahoda. Pro jeho ovládání zde máme ovladač Volume, označený písmenem B. A teď další věc, kterou mi udělali v Řecku radost: Boost se dá nastavit buď před zkreslení nebo za něj. Takže ho můžu použít tak, že mi buď nakopne ještě více zkreslený kanál, nebo ho dám za zkreslení a signál přidá řádně na hlasitosti. Na sóla super. Samozřejmě to také ovlivní vybuzení lamp ve vašem zesilovači. A pak se začnou dít věci. :-) Moc se mi líbí, že někde přemýšlejí, jak dále zvětšit variabilitu zařízení. Možností je zde tedy mnoho, na druhou stranu je vše uděláno úplně jednoduše a velmi intuitivně. Krásně si tak rychle nastavíte zvuk a parametry, které potřebujete, a můžete myslet na to nejdůležitější, a to na hudbu. No nebojte, ještě to není vše. :-) Pokud jste už opravdu velcí hračičkové a chtěli byste si plynule řídit úroveň mixu nebo úroveň Boostu přímo za jízdy - tedy na živo -, můžete ke krabičce přiřadit expression pedál či pedály a oba tyto parametry ovládat plynule nohou. To je skvělé, můžete tak například plynule přecházet pomocí ovladače M (mix) z téměř čistého zvuku na zkreslený a naopak. U plynulého přidání boostu to platí také. Skvělé!

 

Závěr

Pokud hledáte univerzální, dynamické, přirozené zkreslení se samostatným boostem a se spoustou možností, určitě Jam Pedals Lucy Dreamer Supreme doporučuji. I když jsem si za tu dobu, co hraji, pořídil a vyzkoušel desítky zkreslovadel, vždycky se k Jam Pedals opět vrátím. :-) Tahle firma má pro mě nějaký „švuňk“, či jak to říct, který mě baví. Když na to hraji, baví mě hrát, cvičit a vymýšlet. Co víc si přát? :-)

 

Technická specifikace

napájení 9V baterie nebo adaptér
spotřeba 12 mA
true bypass ano
rozměry 13 x 10 x 5,1 cm
hmotnost 400 g

 

https://www.jampedals.com/lucydreamer-supreme/

 

Klady: 
zvuk
design
možnosti
Zápory: 
Nelíbí se mi jen plastové objímky samic jacku na krabičce. Ale je to drobnost. :-) Žádný jiný mínus to nemá.
Autor: 
Tomislav Zvardon