zobrazit:

J. Rockett Audio Designs Hot Rubber Monkey - kytarový overdrive

J. Rockett Audio Designs Hot Rubber Monkey je kytarový overdrive nejvyšší kvality vyrobený v USA. Cena je 6692 Kč.

 

Vždy, když držím v ruce takový klenot, jako je overdrive HRM od J. Rockett Audio Design, musím si položit otázku, kolik podobných efektů kytarista potřebuje, aby byl zcela spokojen. A odpověď není vůbec uspokojivá. Takových efektů můžu mít třeba plnou skříň, a stejně mi to bude málo. :-)

První dojem za „studena“. Tahle americká (made in USA) krabička je chladná a těžká do ruky, na vrchní straně má navíc nádherný (asi nerezový) plech s úžasným designem. Už jen tím, jak tenhle pedál vypadá, vzbuzuje kytaristovu zvědavost. Přitom na to, jak je krabička těžká, to není žádný obr, délka 101 mm a šířka 59 mm.

HRM se řadí mezi efekty overdrive, tedy zkreslení výrazné, ale není úplně brutální. Co znamená to HRM? Je to overdrive z výrobní řady Tour, a to HRM je zkratka hot rubber monkey. Má to mít zvuk jako „Dumble style amp“, přesněji jako zkreslený kanál na zesilovači stylu Dumble . Přiznám se, že jsem musel trochu zapátrat, co to je, to Dumble.

Takže trochu „krabičkovědy“. Je to pojmenování kytarového rockového zvuku určitého charakteru, a to podle zesilovačů, které vyrábí Alexander „Howard“ Dumble. Tenhle pán vyrábí v Americe lampové zesilovače, vyrábí je úplně sám. Hrajou na to Clapton, Santana, Joe Bonamassa atd. Jeden použitý bazarový kousek Dumble Overdrive Special se prodává za cca 70 až 150 tisíc dolarů. Starý pán Dumble stále zesilovače vyrábí. Vyrábí jich cca pět (slovy pět) kusů za rok. Kolik bude stát nový kus zesilovače ODS (neplést si s politickou stranou) raději nebudu zjišťovat, ale řekl bych, že i kdybych na to měl peníze, tak přede mnou bude ve frontě stát řada světově známých kytaristů a na mě se nedostane. Dobrá zpráva pro vlastníky ODS je, že servis těch zesilovačů je pak doživotně zdarma.

ODS je tedy pro hvězdy kytarového nebe. Pro nás ostatní je tady overdrive HRM, který by měl hrát právě jako zkreslený kanál na ODS. Musím říct, že se mi ten zvuk líbí. Takhle si to představuji a vlastně si teď uvědomuji, že se o podobný zvuk vždycky snažím tak nějak podvědomě, aniž bych věděl, že je to nějaký „dumble sound“.

 

Dost teorie, jdu to zapojit - jak to hraje?

Zvuk je hutný, zkreslení může být od lehkého crunche až po téměř hi-gain. Ovládání je téměř klasické: Volume, Gain a korekce. U korekcí se zdržíme. Korekce jsou dvoje: Treble - klasické výšky, kdy potenciometr ořezává výšky. Nejvíc se mi to líbilo naplno, tedy úplně doprava, kdy výšky jsou ostré, ale zároveň příjemné, ušní bubínky to neřeže. Druhý potenciometr se jmenuje Fat, tedy tuk, tlusťoch. Nejsou to basy, jak by jeden čekal. I když je Fat úplně doleva, zvuk není tenký, basy tam jsou pořád, a když se s potenciometrem Fat točí doprava, přidává to nižší středy. Takovou tvrdou masu středů, přirovnal bych to... asi jako když... kobylkový snímač postupně posunujeme od kobylky směrem ke krku a v nějaké určité poloze, která se nám bude líbit, to necháme. Opakuji, má to plný zvuk, i když je Fat úplně na minimum, zvuk není v žádném případě tenký, ty přidávané středy to posunou do trochu jiného zvukového spektra. Přiznám se, že se to nepopisuje zrovna dobře, nejlepší je si na to zahrát. Velmi se to hodí při použití kobylkových single snímačů (Stratocaster, Telecaster). HRM vám ho příjemně „ztlustí“. Takže ten potenciometr Fat je vlastně takový ztlusťovač (si na to nechám zapsat copyright asi :-)). A má to teda zvuk jako legendární ODS? Podle mě na 95 % ano.

 

Závěr

HRM je opravdu zajímavá věcička. Kdo hledá dobrý rockový zvuk, jaký měl např Stevie Ray Vaughan, Eric Clapton, Kenny Wayne Shepherd, tak by měl tenhle overdrive minimálně vyzkoušet. Je to top mezi podobnými efekty. Zvukem je opravdu blízko zesilovačům ODS za zlomek jejich naprosto šílené ceny. Navíc je to hand made in USA, s nejlepšími možnými součástkami. Na pedalboardu bude mít jistě své čestné místo a svým zvukem potěší kytaristy i posluchače klasického rocku.

 

Technická specifikace

  

true bypass ano
napájení 9 V, pouze adaptérem
spotřeba 18 mA
rozměry 101 x 59 x 49 mm
hmotnost 395 g

 

https://rockettpedals.com/product/hrm/

 

Klady: 
výborný zvuk
potenciometr Fat
nízký šum
Zápory: 
vyšší cena
Autor: 
Tomáš Pavelka