zobrazit:

IK Multimedia iRig - MIDI převodník pro iVěci

Testovaný nástroj(e): 

IK Multimedia iRig MIDI je MIDI převodník pro přímé připojení MIDI zařízení k iOS zařízením. Doporučená cena je 1490 Kč včetně DPH.

Italská firma IK Multimedia se v poslední době doslova vrhla do iSvěta pro muzikanty. Ve své nabídce již má zvukovou kartu, zaměřenou především na kytaristy, pro iOS zařízení (iPhone, iPod Touch a iPad), mikrofon pro iOS zařízení a držáky na stojan pro iPad větší a pro iPhone/iPod Touch menší. Nedávno se firma vytasila s MIDI převodníkem. Díky tomu lze jakékoliv MIDI zařízení připojit přímo k iOS zařízení a tato dvě spolu mohou komunikovat.

Samotné zařízení je velice malé a také velice jednoduché, což je jeho obrovská výhoda. Uživatel nemusí nic nastavovat, nic řešit. Prostě připojí iRig MIDI do dockovacího konektoru iOS zařízení, zapojí kabely a může fungovat.

Vstupy a výstupy

Pod tím „fungovat“ mám na mysli přenášení MIDI dat do iOS zařízení a z něho zpět. K dispozici je jeden MIDI vstup, jeden MIDI výstup a MIDI Thru. V souladu s MIDI specifikací, MIDI Thru je speciální výstup, na který se kopírují data ze vstupu. To může být velice praktické při tvorbě MIDI okruhů a řetězců, zejména pokud se pustíme do trošku složitějších MIDI systémů. Právě tento MIDI Thru je jednou z výhod oproti konkurenčním zařízením iRig MIDI (těch konkurenčních není mnoho, ale pochopitelně jsou). Všechny tři konektory jsou řešeny v podobě konektorů jack 2,5 mm. Součástí balení jsou bohužel pouze dva kabely (každý o délce 1,6 m), které na jedné straně mají právě tento jack 2,5 mm a na druhé straně klasický pětikolík, používaný v MIDI (DIN 5P).

Všechny konektory jsou umístěny naproti dockovacímu konektoru, takže kabely směřují pryč od iOS zařízení. Na horní straně jsou pak kromě poměrně velkého loga a popisků jednotlivých vstupů a výstupů, zabudované dvě LED diody, které v případě MIDI aktivity červeně svítí, respektive blikají. Ano, diody jsou opravdu dvě, tedy pouze pro vstup a výstup. LED dioda pro MIDI Thru chybí. Nicméně i tak bude asi většina uživatelů dostatečně informovaná o toku dat. Diody jsou vytvarované do trojúhelníků, respektive šipek. na první pohled je tedy i potmě vidět, zda jdou data dovnitř a nebo ven.

Napájení

Posledním konektorem, který je ze strany, je micro USB port, který umožňuje připojit redukci právě z micro USB na klasické USB (kabel o délce 1,6 m je opět součástí balení) a díky tomu iOS zařízení napájet i za chodu a při práci s MIDI daty. To je velice praktické a opět nutno říci, že toto je plus, kterým iRig MIDI předčí konkurenci.

Spodní strana

Na spodní straně najdeme pouze nálepku s varováním, že toto zařízení nepatří do koše (ne že by si v IK tak nevěřili a mysleli si, že zařízení okamžitě každý vyhodí, je tím samozřejmě myšleno povinné varování), jedinečné kódy zařízení, ale také informaci, že zařízení je vyrobeno přímo v Itálii. Dnes již téměř zlidovělé „Made in China“ zde tedy nenajdete.

Symetrie, estetika blbců

Rozměry jsou 4,4 cm x 4,4 cm x 1 cm, bez dockovacího konektoru. Vzhledem k tomu, že je iRig MIDI ze stran zaoblen, na první pohled shora jako čtverec nevypadá. Co je ale zajímavější, dockovací konektor je umístěn nesymetricky. Při pohledu shora je umístěn více doprava a více dolů. Výsledkem tohoto umístění je, že pokud je iRig MIDI připojen k iPhone 3G/GS, levá hrana lícuje s hranou telefonu. Nicméně na výšku už umístění dockovacího konektoru není tak promyšlené. Po zapojení a položení telefonu „na záda“ se iRig MIDI mírně vznáší ve vzduchu. Naopak, při položení telefonu na sklo je iRig MIDI o kousek vyšší. Při zapojení k iPadu neshledávám sebemenší shodu s rozměry.

Podélně je iRig MIDI rozdělen rýhou, což naznačuje, že se k sobě lepí horní a spodní část. Rýha je poměrně výrazná, takže nenechavce může lákat k odloupnutí od sebe. Mě se podařilo od sebe obě části neoddělit.

A teď to nejdůležitější

Aby mělo zařízení smysl, je zapotřebí nějaký software, ze kterého budeme z iOS zařízení MIDI data vysílat, a nebo naopak takový, který bude MIDI data přijímat. iRig MIDI je kompatibilní se standardem Core MIDI. Proto je na iOS zařízení vyžadován operační systém iOS 4.3 nebo vyšší, kde bylo poprvé Core MIDI implementováno. Tento standard zaručuje, že veškerý software, který bude s Core MIDI kompatibilní, bude také okamžitě a bez problémů kompatibilní i s iRig MIDI. Některé konkurenční produkty zavádějí vlastní standardy, čímž se omezují pouze na software výrobců, kteří budou tyto standardy implementovat. Nicméně Core MIDI standard, definovaným přímo Applem, je pochopitelně univerzální. Výčet kompatibilních aplikací je tedy velice dlouhý a neustále se prodlužuje. Samozřejmě do něj patří i Apple Garage Band, ale také IK Multimedia Sample Tank pro iOS.

Firma IK Multimedia používá v poslední době velice názorné balení produktů. Samotný produkt je vidět přes průhlednou fólii a okolo jsou vyobrazená zařízení tak, jak se mají k danému zařízení připojovat. Na první pohled je tedy jasné to nejdůležitější a není potřeba ani žádný QuickStart manuál.

Sample Tank pro iOS je, podobně jako jeho předloha pro počítače s operačními systémy Windows a Mac, aplikace s řadou různých zvuků. Jedná se tedy o virtuální nástroj pro iOS zařízení. Aplikace je k dispozici zdarma z App Store. Následně lze dokupovat další zvukové sady.

Dalším softwarem, který je k dispozici zdarma, je IK Multimedia iRig Recorder. Jedná se o jednoduchý záznamník MIDI dat. Nahraná MIDI data lze poté exportovat, tedy buď poslat e-mailem nebo sdílet přes iTunes a nebo přes Wi-Fi.

To jsou tedy aplikace, které MIDI data přijímají. Na straně aplikací, které MIDI data vysílají jsou všemožné MIDI kontroléry, případně i DAW ovladače. Jim jsme se již v Muzikusu věnovali v samostatném článku.

IK Multimedia si na široké kompatibilitě skutečně zakládá, takže přímo na svých webových stránkách (konkrétně zde: www.ikmultimedia.com/irigmidi/moreinfo/compatibleapps.php) uvádí dlouhý seznam aktuálně kompatibilních aplikací. V současnosti jich je více než sto. Zároveň na svých webových stránkách každý týden zveřejňuje aplikaci týdne, pochopitelně kompatibilní s Core MIDI, a tedy i iRig MIDI.

Kompatibilita

Co se hardwaru týče, je iRig MIDI kompatibilní se zařízeními iPhone 4S/4/3GS, iPod Touch čtvrté a třetí generace a iPad 2 i původní iPad. Co se softwaru týče, zařízení komunikuje, jak již bylo řečeno, s Core MIDI kompatibilními aplikacemi.

Závěr

iRig MIDI jsem vyzkoušel nahoru-dolů. Vzhledem k jeho jednoduchosti na něm vlastně není moc co pokazit. Komunikace funguje naprosto spolehlivě a nenašel jsem sebemenší problém. Takže teď už mě u každé hudební iOS aplikace zajímá, jestli je Core MIDI kompatibilní. Nechci být závislý na Wi-Fi, někde opravdu dosud není. Jediné, co by někomu mohlo vadit, jsou pouhých 1,6 metru dlouhé kabely. Na konci kabelů je navíc konektor samec, takže v případě nutnosti delšího kabelu je potřeba použít spojku. Na druhou stranu, pokud by byl na konci konektor samice a bylo by nutné použít druhý MIDI kabel vždy, také by to nebylo zrovna praktické.

Klady: 
jednoduchost
MIDI In/Out a dokonce i Thru
LED diody zobrazující vstupní a výstupní signál
core MIDI kompatibilita
možnost napájení iOS zařízení během používání MIDI
Zápory: 
pro MIDI Thru chybí LED dioda
pouze dva MIDI kabely, každý jen o délce 1,6 metru
Autor: 
Martin Jirsák