zobrazit:

IK Multimedia iRig Acoustic Stage

Firma IK Multimedia přišla s velmi jednoduchým, a hlavně extrémně levným řešením ozvučení akustických kytar. Rovnou mohu říci, že je to řešení použitelné, i když nemůže nahradit mnohonásobně dražší systémy snímání. Za pětinovou cenu o to,myslím, ani výrobci nejde. Systém je založen na malém klipsu, který lze upevnit do akustického otvoru nástroje a malé krabičce předzesilovače (ta se dá dát na opasek, řemen apod.). Má to své vlastní DSP, takže je to zajímavá kombinace mikrofonu a digitálních simulací. Protože to simuluje mikrofonní snímání, lze to v předzesilovači kombinovat s piezoelektrickým snímáním. „iSamozřejmostí“ je snadné propojení hlavně s macOS, ale umí to i Android. A to přímo USB propojením.

Hraje to trochu lépe, než jsem čekal, to přiznávám. Ve čtyřech presetech (Natural, Warm, Bright a Nylon) si najdete svoje, a pokud zrovna nemáte hru založenou na bouchání do ozvučné desky (golpe moc pěkně nezní), tak, myslím, budete spokojeni. Moc dobrá možnost je míchání poměru signálu z piezza (co už máte na nástroji) a iRigu.

Naživo se přiznám, že by to chtělo asi víc spolupráce se zvukařem a taky zkušeností, nakonec jsem skončil hodně blízko zvuku piezzo snímače. Ale kde to opravdu dobře znělo, to bylo domácí nahrávání. Pokud podobně jako já máte spíše mobilní „studio“, tohle je dobrý pomocník. De facto nemusíte mít díky USB ani zvukovou kartu. Zvuk je velmi srovnatelný se sejmutím nijak drahým mikrofonem (v mém případě jsem porovnal s AT2020), ale s menší námahou. :-) A hlavně (dobrá, toto je velmi subjektivní), doma vám nevadí to, že máte na okraji akustického otvoru plastový trojúhelníček a z něj vám přes desku jde drátek. :-)

Celkem vzato bych pro tuto věc viděl trojí využití: Zaprvé, pokud nemáte nijak ozvučenou kytaru a hrajete opravdu jednou za čas, tak než instalovat (třeba do levné „první kytary“) něco složitějšího, tohle stačí. Potom je to jistě dobré jako záloha/doplněk. A konečně, a to nejvíc platí pro mne, je to levný a jednoduchý pomocník v domácím nahrávání. Cena je 3290 Kč.

 

Technická specifikace

AD/DA rozlišení 32 bitů
vzorkovací frekvence 48 kHz
presety Natural, Warm, Bright a Nylon
vstup/výstup jack 6,3 mm
napájení 2x baterie AA
propojení s PC micro USB

 

Web

www.ikmultimedia.com/products/irigacousticstage/

Autor: 
Jan Sládek