zobrazit:

Ibanez SRH500F - elektroakustická bezpražcová baskytara

Ibanez SRH500F je elektroakustická bezpražcová baskytara, která se má díky použité koncepci přiblížit zvuku kontrabasu.

V tomto testu vám představím poloakustickou bezpražcovou baskytaru od firmy Ibanez, která je součástí atraktivní modelové řady s přízviskem Ibanez Bass Workshop.

 

Asi přirozenou kratochvílí hudebníka ocitajícího se na zájezdě je návštěva a průzkum tamních obchodů s hudebními nástroji. Člověku to prostě nedá, co kdyby zrovna tady narazil na nějaký ten výjimečný kousek? Většinou jde ale jen o exkurze a mapování současné nabídky výrobců. Při podobných pochůzkách se mi podařilo narazit na koncepčně velmi zajímavé nástroje od firmy Ibanez. Nutno dodat, že se nejedná o žádná šidítka.

 

Víte, že navození autentického zvuku kontrabasu na baskytaře je technicky daleko komplikovanější než přistání člověka na Marsu?

 

Modelová řada firmy, označená jako Ibanez Bass Workshop, do které patří i testovaný kus, sleduje současný vývojový trend. Nalezneme zde nástroj typu Single Cut (tělo pouze s jedním výřezem), nástroj s multi scale (zjednodušeně řečeno basa se šikmými pražci), dále něco mezi short scale (baskytara s kratší menzurou laděnou jako kytara, ale o oktávu níž), pětistrunné baskytary v ladění E-A-D-G-C s rampou pro snadnější akci pravé ruky, bezpražcové nástroje s prodlouženým hmatníkem až ke snímači, sedmistrunný hybrid kombinující pražcový i bezpražcový hmatník, a konečně i poloduté baskytary s piezosnímačem. Podle mne jde o dobrý počin, jak přiblížit a nabídnout hráčům atraktivní nástroje za zlomek ceny oproti konkurenci.

 

Popis

Ibanez SRH500F bude sedět především hráčům, kteří preferují pohodlný mělký krk a užší rozteče strun. Nástroj vypadá opravdu ušlechtile a během dočasného azylu u mne doma na zdi padl do oka nejedné návštěvě. Krk je vyroben z pěti vrstev dřev jatoba a bubinga. Bezpražcový hmatník je palisandrový s naznačenými pražci. Poloakustické tělo s rezonančním otvorem ve tvaru písmene f má spodní část mahagonovou a tzv. top, tedy horní desku, vyrobenou ze smrku. Příjemné je zaoblení hrany v místě, kde se pravé předloktí potkává s tělem. Důležitým komponentem je kobylka se zabudovaným, devítivoltovou baterií napájeným, piezosnímačem označeným jako Aero Silk Piezo System. Za velmi užitečný prvek považuji možnost nastavení hlasitosti každé struny zvlášť. Nevyrovnanost hlasitostí strun je častý problém elektroakustických baskytar, a to především díky piezosnímačům umístěným pod sedlovým pražcem. Elektronika je doplněna ovládáním hlasitosti a tónovou clonou. Výrobce zvolil hlazené struny, které podtrhují zvukový záměr celé koncepce. Nástroj je oděn do polomatného slušivého sunburstu. Výrobce přikládá milý bonus ve formě gig bagu. Vytkl bych snad jen nevýrazné linky naznačující pražce sloužící k hráčově orientaci na hmatníku. Provedení linek je oproti odstínu hmatníku až příliš tmavé a v akci budou tyto orientační značky jen těžko viditelné, osobně bych uvítal kontrastnější provedení.

 

Zvuk

Už samotný design napoví, že nejde o běžnou baskytaru, ale o nástroj s akustickým podílem ve zvuku. Je zjevně inspirovaná nástroji Rob Allen, Rick Turner apod. Jde o jeden z konstrukčních trendů, jak navodit zvuk velkého kontrabasu na malé baskytaře. Pár hi-endových elektroakustických nástrojů mi už prošlo pod rukama, přesto se nebojím doporučit právě testovaný Ibanez. Nástup tónu a zvukové zabarvení tohoto speciálu je jiné než na klasické baskytaře, akustický zvukový projev s nádechem kontrabasu tento nástroj zvládá velmi dobře. Nezaznamenal jsem problém s vyvážeností hlasitosti strun nebo problém s příliš lehkým dutým tělem, které bývá zdrojem přepadávání na hlavu.

Tuto baskytaru hodnotím velmi pozitivně, už z jediného důvodu: Nástroje podobné koncepce se pohybují v daleko vyšších cenových hladinách. Pokud přemýšlíte o nástroji s akustickým projevem, nebo máte jen chuť něco podobného vyzkoušet, může být Ibanez SRH500F právě to, co hledáte. Výsledný zvuk bude odrazem individuálního přístupu hráče. Aby podobné nástroje zněly jako kontrabas, bude záležet na nastavení korekcí, technice hry, ale i na „kontrabasovém“ pojetí hry. Kontrabas je kontrabas, ale při správném zacházení může být Ibanez SRH500F jakousi „párou nad hrncem“ nebo esencí kontrabasového zvuku. Ibanez nabízí celou škálu komplexních moderních nástrojů a zůstává pouze na vás, jaký model uspokojí vaše potřeby.

 

Web

www.ibanez.com

 

Menzura 864 mm/34”
Rádius hmatníku 305 mm
Snímač Aero Silk Piezo System
Pražce bezpražcový nástroj
Struny počet/typ 4/hlazené D’Addario ECB81
Tělo mahagon/smrk
Krk jatoba/bubinga
Hmatník palisandr
Rozteč strun na kobylce 19 mm
Obal ano, gig bag

 

Klady: 
zvuk
zpracování
možnost nastavení hlasitosti každé struny
Zápory: 
špatně viditelné linky na hmatníku
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota