zobrazit:

Ibanez RG 652 Prestige Nebula Green Burst - špičková elektrická kytara

Ibanez RG652AHMFX NGB Prestige je špičková elektrická kytara vyrobená v Japonsku. Cena je 39 590 Kč.

 

Tato japonská kráska se celým jménem jmenuje Ibanez RG652AHMFX NGB. To je poněkud technické jméno. RG je označení celé kytarové série, která se vyznačuje především konkrétním superstratovým a pro Ibanez velmi typickým tvarem. Zepředu i zezadu jsou všechny kytary RG stejně tvarované a mají i stejný systém přišroubování krků. Série RG je dále rozdělena na pět různých cenových tříd. Třída Prestige je druhá nejlepší, před ní už je jen Custom.

Ibanez Prestige jsou kytary vyráběné v Japonsku. Je to nejvyšší kvalita sériově vyráběných kytar (nebojím se říct, že je to nejvyšší světová kvalita sériové výroby). Od další nižší třídy Premium se liší tím, že je přímo z Japonska, používá originální americké snímače DiMarzio, má nejtenčí krky, speciálně ručně opracované pražce, samozřejmostí jsou velmi kvalitní materiály na hmatníky i na vlastní tělo kytary a zamykací mechaniky Gotoh na hlavě.

To NGB znamená Nebula Green Burst, je to modrozelená průsvitná vrchní designová úprava (podle mně je to víc modrá než zelená, ale já mám s barvami prý trochu problém). Každopádně je to moc hezká úprava, kdy průhledným akrylátovým lakem prosvítá modrozeleně namořená vrchní vrstva dřeva, a to jak na těle kytary, tak na hlavě. Zezadu je ale kytara v přírodní barvě dřeva, bez barevné úpravy, vypadá to opravdu hezky. Tělo je lesklé, lakované, ale krk je sametově hladce matný a velmi příjemný na dotek.

 

 

 

 

Snímače a zvuk

Snímače má tahle „Nebula” DiMarzio. U krku humbucker DiMarzio Air Norton a u kobylky humbucker DiMarzio The Tone Zone. Oba snímače jsou pasivní s magnety AlNiCo 5. Aby vynikla kresba použitého dřeva, nejsou snímače zasazeny v umělohmotném rámečku, ale jsou přišroubovány přímo ve vyfrézovaných vaničkách. Vypadá to velmi hezky.

Zapojení snímačů je trochu jiné, než bych čekal u kytary se dvěma humbuckery. Nejlépe je to patrné z obrázku. Díky pětipolohovému přepínači máme o něco více zvukových možností (kombinací cívek) než u klasických kytar typu Les Paul. V prostřední poloze hrají oba dohromady (jako u Gibsonu) ale v mezipolohách to díky kombinaci zapojených cívek zvoní podobně jako u Fenderu. Ale není to tak country. :-) Myslím, že to je zvukově velmi zajímavé a zvuk díky mnoha kombinacím dlouho neomrzí.

Krkový DiMarzio Air Norton je snímač se středně silným výstupem, má hlubší, vřelý zvuk i vyšší harmonické tóny, takže zvuk je transparentní, není „rozmazaný“, není „rozbahněný“. Navíc je u Air Nortona použita nějaká patentovaná technologie na magnetech, která zabraňuje magnetickému tlumení strun (silné magnety u krkových snímačů brzdí pohyb struny) a díky tomu, že je magnety nebrzdí, pak mají struny delší sustain. Pro mě je tenhle krkový humbucker lahůdka, protože to je první krkový humbucker, kdy jsem hrál vesele metalové riffy a po chvíli jsem zapomněl, že hraju na krkový snímač, a chtěl jsem na něj přepnout... Air Norton totiž hraje poměrně hutně, ale zároveň jsou v tom ty mlaskavé ataky trsátka, kdy je zvuk velmi konkrétní. Jsou tam ty harmonické. Rozpojení cívek na Ibanezu RG 652 k dispozici není, není potřeba, není to kytara na country a mezipolohy zvoní dostatečně bluesrockově.

Kobylkový DiMarzio The Tone Zone je „high output“, velmi silný snímač s velkou dynamikou (když budete hrát na kytaru jemně, nebo silně, projeví se to znatelně na výsledném zvuku).

Snímače se vyrábějí v různých barevných kombinacích, takže vzhledově na jiných kytarách mohou vypadat úplně jinak (jsou dokonce i s krytem), ale vnitřek je vždy stejný.

 

Krk

Krky kytar Ibanez ze série Prestige jsou extra třída (Super Wizard HP 5pc Maple/Walnut neck w/KTS TITANIUM rods). Jsou velmi tenké a s malým rádiem. Prestige krky jsou dokonce o 1 mm tenčí než u signovaných kytar Stevea Vaie, ale mají stejný rádius. U hlavy je krk „tlustý“ jen 17 mm a na dvanácté poloze 19 mm. Rádius má 430 mm. To je opravdu tenký a plochý krk, který přímo láká na rychlou a pohodlnou hru. Menzura je klasická fenderovská 648 mm. Šířka u hlavy je standardních 43 mm. Krk je složen z pěti kusů javorového a ořechového dřeva, hmatník je z prémiového očkového javoru (má krásnou kresbu). Díky této pětivrstvé technologii pak může být krk tak extrémně plochý a přitom si zachovává stabilitu. Pražce jsou jumbo (silné, ale ne úplně vysoké jako např. na kytarách LTD) s pečlivě (údajně ručně) ošetřenými hladkými hranami, navíc jsou podél krku nalepeny ochranné a vlastně i ozdobné lišty, takže krk je naprosto hladký a rychlý pohyb nahoru i dolů je naprostá lahůdka. Krk je opravdu super a titanová výztuha to potvrzuje.

 

Kobylka a seřízení dohmatu

Kobylka je u této kytary pevná (dělá se i sesterský model s tremolem), říkají tomu Gibraltar Standard II bridge. Struny jsou ukotveny skrz tělo, takže krásně přenášejí všechny potřebné frekvence. Kobylka má masivní kovovou základnu, ve které je uloženo šest pohyblivých kamenů. Všechno je krásně hladké, nikde nic neškrábe do ruky. Dohmat se dá seřídit na neuvěřitelně nízkou hodnotu. Protože je na každou strunu extra kámen, dá se docílit menšího dohmatu než s tremolem, kde nemůžeme seřizovat výšku každé struny zvlášť. Pro toho, kdo nechce tremolo, je tahle kobylka naprostý orgasmus.

 

Mechanika na hlavě

je zamykací Gotoh v barvě Cosmo Black, stejně jako kobylka. Je to taková ta tmavá šedočerná opalizující lesklá barva. Funguje bezvadně, ladění drží skvěle. Tady bych měl poznámku: Každá kytara se rozlaďuje, každá. Některá méně a některá více. Nejde jen o to, že se na kytaru hraje, ale i o vlhkost, teplotu... Ve hře je mnoho faktorů, kytara, která se nerozlaďuje, neexistuje. A tahle se díky mechanikám Gotoh rozlaďuje málo.

 

Mimochodem

Kytary Ibanez patří k tomu nejlepšímu, co se dá v současnosti na trhu elektrických kytar sehnat a není to přitom předražené. Řekl bych, že Ibanez jsou lídři v oboru. Mají inovativní přístup, neustále své kytary vylepšují a zachovávají vysoký standard i u levnější produkce. Jako jasný důkaz, že jsou to dobré kytary, slouží to, že na Ibanez hrají mistři svého oboru Joe Satriani, Steve Vai, Paul Gilbert a další. A na kytary Ibanez hrají dlouhodobě, desítky let... ne jen kvůli reklamě. Hrají na Ibanezky, protože ty kytary jsou výborné.

 

 

 

Kufr a nářadí navíc

K téhle modrozelené krásce dostanete i luxusní kufr. A v něm je uloženo univerzální skládací nářadí na seřízení kytary.

 

Technická specifikace

tělo jasan
krk Super Wizard HP z pěti kusů, javor + ořech
hmatník očkový javor
počet pražců 24, jumbo
menzura 648 mm
kobylka Gibraltar Standard II, pevná
mechanika zamykací Gotoh
snímače DiMarzio Air Norton (krk), DiMarzio The Tone Zone (kobylka)
přepínač pětipolohový
potenciometry Volume, Tone
příslušenství sada inbusů a klíčů, luxusní pevný kufr

 

Web

www.ibanez.com/products/eg_detail17.php?year=2017&area_id=3&cat_id=1&series_id=1&data_id=198&color=CL01

Klady: 
dokonalé zpracování
kvalitní snímače DiMarzio
skvělý zvuk
kufr a nářadí v ceně
Zápory: 
nemá rozpojování cívek
Autor: 
Tomáš Pavelka