zobrazit:

Ibanez Promethean P5110 - kombo pro baskytaru s odnímatelným zesilovačem

Ibanez Promethean P5110 je kvalitní, dobře vybavené kombo pro baskytaru s odnímatelným zesilovačem, u nás se prodává za 14 960 Kč.

Toto velmi sympatické, kompaktní zařízení jde naproti současnému trendu. Jde o malé výkonné kombo, jehož zesilovač lze jednoduše odmontovat a použít samostatně s jiným, například větším boxem.

Samozřejmě i k samotnému kombu lze připojit externí box. Tato koncepce má mnoho výhod, kompletní kombo užijete na zkoušce nebo na koncertě v menších místnostech, resp. v decentnějších hudebních žánrech a seskupeních. Samotný zesilovač můžete vzít na větší akce nebo třeba jen jako zálohu k vašemu většímu aparátu. Osobně používám podobné zařízení a občas se mi možnost použít zesilovač z komba opravdu hodí. Ibanez, co se týče amplifikace, doposud nabízel pouze výrobky nízké pořizovací ceny, určené spíše pro hráče/začátečníky, kteří chtějí něco levného, čemuž ale odpovídá i kvalita a vybavení. S Prometheanem Ibanez zamířil o cihlu výš, jde opravdu o výrobek, který stojí za to brát vážně. Svými parametry, vybavením, zpracováním a kvalitou se zařadil mezi ostatní vyhledávané ultra lehké aparatury.

Popis

Design je opravdu povedený, box je opatřen ochranným nástřikem, tedy nikoliv koženkou nebo kobercem. Ucho je utopeno do horní desky, na spodní straně nalezneme gumové nožky a výklopné madlo, pro naklopení komba. Pěkná je i ochranná mřížka desetipalcového reproduktoru. K černé barvě boxu perfektně sedí kontrastně vínová barva zesilovače. Zesilovač lze vyjmout po odšroubování čtyř šroubů, šroubovák potřebovat nebudete, hlavy šroubů jsou uzpůsobené pro akci pouze prsty. Zesilovač je vybaven standardně. Na předním panelu naleznete vstup pro jack, tlačítko Mute s LED kontrolkou, potenciometr pro nastavení basů, potenciometr pro nastavení výšek, grafický ekvalizér s LED kontrolkou a vypínačem, potenciometr pro ovládání funkce Vibe s LED kontrolkou a vypínačem, potenciometr celkové hlasitosti Master, vstup pro sluchátka a nakonec vstup pro aux.

Zadní panel je vybaven opět standardně. Zleva: výstup pro ladičku, výstup pro footswitch pro ovládání funkce Vibe, výstupy canon XLR a tři switch pro ovládání linkového výstupu (0 dB/-20 dB; Post/Pre; Ground/Lift), výstup pro repro speakon i jack, síťový vypínač a síťová zástrčka. Osobně bych uvítal síťový spínač na předním panelu, ale jde zřejmě jen o zvyk. Kombo váží 12,5 kg, samotný zesilovač 2,9 kg.

Zvuk

Zvuk komba je transparentní a má překvapivě dostatek basů a plnosti. Zvuk si můžete dobarvit právě efektem Vibe. Při vyšším výkonu jsem neměl pocit, že by se kombo mělo rozpadnout nebo že by nějak rezonovalo. Samozřejmě tento výrobek je desetipalcové combo, a tak je také nutno k němu přistupovat, jde jen o to, jestli tyto aspekty budou pro vás dostačující. Zesilovač mi osobně zvukově vyhovoval a to i bez zapnutí funkce Vibe a s vypnutým ekvalizérem, ale věřím, že i tyto dvě funkce mají svůj smysl a naleznou využití. Zkoušel jsem na prodejně i zesilovač samostatně spolu s dvěma ostatními lehkými zesilovači přes box Eden 4 x 10”. Promethean mi osobně zvukově vyhovoval a rozhodně by neskončil na stupních vítězů s bronzovou medailí.

Závěr

Komu toto kombo doporučit? Pokud uvažujete o něčem podobném, není nic jednoduššího než tento výrobek a jemu podobné vyzkoušet, samozřejmě jde také o to, kolik hodláte utratit. Ibanez Promethean P5110, myslím, nabízí více než dobrý poměr cena/výkon. Kombo se může hodit široké škále basistů, myslím že není problém ho transportovat spolu s nástrojem v MHD. Další výhodou technologie spínaného zdroje, použité v tomto zesilovači, je to, že zesilovač by vám měl bez problémů fungovat, nehledě na podpětí v síti (v našich podmínkách běžný jev). Bylo by určitě zajímavé použít Promethean s kontrabasem, jde myslím o formát, který kontrabasisté vyhledávají, ale v tomto směru bohužel nemohu sloužit. Ibanez vyrábí v této řadě i boxy 4 x 10”, 1 x 15”, 1 x 10”, ale i 2 x 10” kombo, samozřejmě i hlavu můžete pořídit samostatně. Ke kombu lze dokoupit i originální brašnu. Již před tímto testem jsem hledal informace o tomto výrobku na basových chatech, Ibanez Promethean je na těchto web prostorech probírán a myslím, že se dobře zařadil mezi ostatní výrobky ve své kategorii.

výkon: 250 W kombo / 500 W zesilovač

reproduktory: 10” (8 Ω)

výstup pro ext. repro: ano (speakon + jack)

výstup pro sluchátka: ano

počet kanálů: 1

efektová smyčka: ano

hmotnost: 12,5 kg

rozměry: 326 (š) x 360 (v) x 332 (h) mm

koncepce: digitál

další příslušenství:ne

efekty analog/digitál: Vibe/ekvalizér

horna: ano

limitér: ne

kompresor: ne

Po dopsaní testu jsem se na bass fóru dočetl, že Promethean P5110 si pochvalují i kontrabasisté a to nejen kvvůli malým rozměrům a přijatelné hmotnosti

Klady: 
rozměry
hmotnost
výkon
cena
zvuk
Zápory: 
spínač na zadní straně zesilovače
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota