zobrazit:

Ibanez Premium SR1200E - profesionální nástroj nejvyšší kvality

Ibanez Premium SR1200E je profesionální nástroj nejvyšší kvality za překvapivě dostupnou cenu.

Japonský gigant Ibanez je známý především svými cenově dostupnými, moderními a hlavně pohodlnými nástroji. Pro ty, kteří hledají něco výjimečného, má připravenou řadu Prestige - nejvyšší modely kytar a baskytar vyráběné v Japonsku. Co se týká baskytar, tak řada Prestige je cenově v úplně jiné kategorii než zbytek produkce. Aby přechod mezi střední třídou a signature modely směrem k Prestige sérii byl co nejplynulejší, Ibanez uvedl letošní novinku - řadu Premium. Jde o nástroje vyráběné sice v Indonésii, ale v továrně splňující všechny požadavky na stejnou kvalitu výroby jako u japonské řady Prestige.

Premi-stige?

Už podle kvalitního odlehčeného kufru, ve kterém jsem testovaný nástroj přebíral, bylo poznat, že nápis Premium na předním víku není jenom tak od věci. A opravdu, přede mnou ležela typická luxusně vypadající a zpracovaná Ibanez Prestige. Pardon, Premium... Na první pohled byste si klidně mysleli, že vám doručili další variantu nejvyššího modelu baskytar. Není tomu tak, Ibanez SR1200E je o více než třináct tisíc levnější než základní čtyřstrunný model Prestige.

Popis nástroje

Nástroj jsem měl k dispozici ve čtyřstrunné verzi v barvě VNF (Vintage Natural Flat) a tělo složené z několika kusů dřeva mělo tuto kombinaci - mahagon s vrchní deskou z fládrového javoru. Vyrábí se i pětistrunná varianta a také další možná kombinace dřeva pro tělo nástroje - mahagon s topem z ovangkolu. Celkem jsou tedy v řadě Premium k dispozici čtyři modely (4/5 str. verze v kombinaci mahagon/javor nebo mahagon/ovangkol). Baskytara má všechny typické vlastnosti řady SR - malé a lehké tělo, tenký, rychlý krk a typický moderní design. Jenomže to zdaleka není všechno...

Začneme pro mě velice příjemnou a překvapivou novinkou - snímači firmy Nordstrand. Jedná se o singly, ale jsou v pouzdře pro humbuckery. Proč? Klasický pólový nástavec známý z jazz bass naklonili na úhel 45˚ a tím mohli zvýšit počet motání až o 50%. Díky tomu mají tyto tzn. Big Singles snímače „tlustší“ tón, ale zároveň zachovávají typické zvukové vlastnosti jazz bass singlů. Při přímém srovnání s jazz bass opravdu nebyl moc velký rozdíl v hlasitosti, ale spíše v kvalitě tónu. Nordstrandy zněly mohutněji a měly jasněji definované výšky a basy. Mimochodem, snímače této již věhlasné firmy používají spíše výrobci high-endových a boutique nástrojů. Elektronika je aktivní s třípásmovými korekcemi - basy, středy, výšky. Dále máte k dispozici přepínač středových frekvencí a potenciometr poměru mezi snímači. Docela mě překvapilo, že devítivoltová baterie nemá svůj separátní šuplík a je umístěna společně s obvody a dráty předzesilovače. Takže na její výměnu budete potřebovat křížový šroubovák. Ale na druhou stranu na to máte v kufru značkové nářadí Ibanez. Milá pozornost.

Kobylka je (stejně jako u řady Prestige) typu Mono Rail. Každá struna má svoji vlastní, oddělenou minikobylku. Díky tomuto systému mají struny lepší artikulaci, protože mezi nimi nedochází k přenosům vibrací jako u klasické kobylky se společnou základnou. Velice praktické je i seřizování výšky strun pouze pomocí jednoho šroubku. Krk je vyroben z pěti kusů v kombinaci stále populárnějších afrických dřev wenge a bubinga. Hmatník je již z klasického palisandru s vkusnými abalonovými značkami. Menzura třicet čtyři palců s rozsahem dvou oktáv, devatenáctimilimetrové rozteče mezi strunami. Abychom měli kompletní informace, tak výztuha krku je z titanu, což zaručuje jeho extrémní tuhost a odolnost vůči teplotním změnám. Nultý pražec je z grafitu, ladicí mechanika od Gotohu. Tolik řeč čísel a parametrů. Pojďme se podívat, jak tato přírodní krasavice zní a jak se na ni hraje.

Hratelnost a zvuk

Ibanez je pro mě synonymem hráčského pohodlí a skvělého zpracování. Pokud jste hráli nejprve na kytaru a spoluhráči nebo okolnosti vás donutily přejít na baskytaru, tak u řady SR budete jako doma. Krk je velice tenký, rychlý, a máte takový až „kytarový“ pocit při hraní. Basa má díky kombinaci dřeva a snímačům Nordstrand luxusní, čistý zvuk. Zejména artikulace jednotlivých strun je brilantní. Tóny se neslévají dohromady, rozumíte všemu, co zahrajete. Perfektní na slap a tapping, kde vyniknou i rychle hrané pasáže. To je všechno hezké... jenom tomu chybí rock ‘n’ roll. Tahle basa zní tak dokonale, že byste občas chtěli, aby trochu zavrčela a dala vám trochu té rockové špíny. Pro všechny ostatní má SR1200 množství zvukových variant, které činí z téhle basy opravdového „univerzála“.

Závěr

Baskytary řady Premium jsou vynikající nástroje nejenom pro profesionály. Díky své ceně, výjimečným snímačům Nordstrand, naturálnímu vzhledu a perfektnímu zpracování jsou lákavou alternativou pro všechny fanoušky Ibanez, kterým se líbí nejvyšší řada Prestige, ale zdá se jim mimo jejich finanční možnosti. Můžete mít Premium.

počet strun: 4

tělo: mahagon/fládrovaný javor

krk: 5 ks wenge/bubinga

hmatník: palisandr

počet pražců: 24

menzura: 34”

snímače: 2x Nordstrand Big Single

elektronika: aktivní třípásmová EQB-IIISC

kobylka: Mono-Rail

ladicí mechanika: Gotoh

cena: 24 160 Kč

Klady: 
snímače Nordstrand
řemeslné zpracování
high-end komponenty a vůbec high-end pocit při hraní
kufr a nářadí v ceně
poměr cena/výbava
Zápory: 
výměna 9V baterie pouze se šroubovákem v ruce
Autor: 
Marek Haruštiak