zobrazit:

Ibanez FL9 - analogový flanger

V minulém čísle jsem pěl ódy na reedici analogového chorusu Ibanez CS9. Dnes si to zopakuji s jeho bratříčkem - Flangerem FL9. S kvalitními analogovými krabičkami je totiž téměř nemožné zachovat si odstup. A nemusíte být ani rozmazlení starými nahrávkami - vintage modelům či jejich reedicím dává přednost i většina kytaristů současných. Analogové modulační efekty zkrátka mají určité nepopsatelné kouzlo, které je těžké si nezamilovat. Pokud chvíli používáte sebekvalitnější digitální modulační efekt a pak zapnete analogový protějšek, je to jako byste přešli z mrazicího boxu na prosluněnou pláž. A to platí i pro FL9. Až donedávna jsme museli lovit staré otlučené kousky na eBay nebo sáhnout po reedici od firmy Maxon, která není z nejlevnějších. Reedice Ibanez stojí o pěkných pár korun méně a vyrábí se v Japonsku - pokud tedy máte (mnohdy oprávněný) strach z čínské či korejské produkce, můžete si oddychnout.

Na žlutém kovovém šasi jsou umístěny ovládací prvky, které vás asi sotva překvapí - pochopitelně zůstaly stejné jako u originálu, navíc jsou shodné u téměř všech efektů typu flanger. Speed a Width ovládají rychlost, resp. hloubku modulace. Regen má na starosti zpětnou vazbu a Delay Time míru zpoždění, samozřejmě v rozsahu několika málo milisekund (delay efekt byste snad od flangeru nečekali).

A zvuk? Když lidé popisují analogové modulační efekty, téměř vždy sáhnou po slovíčku „warm“. Teplý? Jistě to neodkazuje na sexuální orientaci, protože FL9 vám umožní dát pomocí hudby průchod vaší sexualitě, ať už je namířena jakýmkoli směrem. Zvuk je to vskutku hřejivý, muzikální, osobitý a přitom nikoliv přemrštěně agresivní (pokud nenastavíte maximální hodnoty ovladačů). Při mírnějších nastaveních dokáže FL9 celkem obstojně nahradit chorus. A pokud od flangeru očekáváte efekt přelétávajícího tryskáče, máte ho mít - stačí se nebát otočit Regen doprava. Nejvíce je však FL9 doma v „rozumných“ středních nastaveních, kde prostě zní tak, jak má (dle mého skromného názoru) flanger znít. Je tedy vůbec někdo, pro koho FL9 není? Snad pro ty, kteří mají rádi agresivnější, konkrétnější a „vyrýsovanější“ flanger. Těm by snad mohl tento Ibanez připadat příliš umírněný a málo „brutální“. A někomu by snad mohla vadit absence true bypass. My ostatní si připravíme 4730 Kč, protože o mnoho muzikálnější flanger bychom hledali těžko.

ovládací prvky: Speed, Width, Regen, Delay Time

Bypass: s bufferem

napájení: 9V baterie (součástí dodávky) nebo 9V adaptér

rozměry: 124 (h) × 74 (š) × 53 (v) mm

hmotnost: 570 g

Autor: 
Petr Štika