zobrazit:

Ibanez Bass Tube Screamer TS9B - dlouhé čekání je konečně u konce!

Ibanez  Bass Tube Screamer TS9B je efekt pro baskytaru typu „drive“, který vychází z kultovní kytarové verze. Doporučená maloobchodní cena je XXXX Kč včetně DPH.

Ibanez letos přišel na trh s basovou verzí Tube Screameru. Myslím že tímto efektem inženýři od Ibanez konečně vyhověli basistům, kteří používali nebo měli touhu používat tento oblíbený kytarový efekt.

Bohužel kytarová verze ne všem basistům vyhovuje, protože zvuk ztrácí „spodek“, a tak byl původní kytarový Tube Screamer pro baskytaru hojně modifikovaán, a to právě pro dosažení kýženého zkreslení bez ztráty basových frekvencí. Takže někteří z nás se skutečně dočkali.

Tube Screamer je kultovní, léta hojně používaný a stále vyhledávaný efekt pro kytaru. Tuto krabičku nalezneme na pedalboardu těch nejslavnějších kytaristů. Efekt dobře slouží jako nakopnutí celolampového komba, přičemž zachová příjemné hladké zkreslení se svojí typickou barvou středových frekvencí.

Overdrive pro baskytaru není efekt, který používám, přestože jsem míval zkreslení jako součást basové hlavy a v mém současném vybavení mám opět bass drive jako jeden z prvků out-board/DI pre-ampu. Díky tomuto testu jsem nahlédl trochu pod pokličku „kresličům“, a tak se s mými postřehy rád podělím.

Konstrukce

Ibanez dosud své efekty „neodtučnil“, díky klasickému šasi jde o masivní, těžkou krabičku. Neviděl bych toto jako mínus, ale některé krabičky konkurenčních značek se dostávají na poloviční hmotnost. Na druhou stranu masivní kabát dostatečně ochrání křehké nitro efektu. Původní kytarový Tube Screamer byl ovládán třemi knoflíky, pozdější verze Turbo Tube Screamer měla o jeden knoflík navíc. Basová verze disponuje hned pěti potenciometry, a to Drive, Mix, Level, Treble, Bass. Už samo označení ovládání napovídá, k čemu jednotlivý knoflík slouží. Nechybí zde nožní spínač, světelná kontrolka indikující zapnutí efektu a zástrčka pro adaptér (není součástí balení), efekt je samozřejmě možno napájet i jednou 9V baterií (je součástí balení).

Zvuk

Pokud srovnám všechny overdrive efekty, které se mi doposud dostaly pod ruku, zdá se mi tento výrobek pro mé použití zatím asi jako nejpřijatelnější. Ostatní „drive“ krabičky a pre-ampy buď  ztrácely na basech, některé zvuk zvláštním způsobem vykuchaly, některé byly zvukově na můj vkus až příliš zkreslené. Každý hráč má ale svojí vlastní představu o ideálním zvuku, a tak právě tyto mnou popsané „nedostatky“ mnozí přivítají jako hlavní devizu té které krabičky. Osobně si dovedu představit (a občas to na svém pre-ampu takto nastavuji) použít Bass Tube Screamer jen pro nakopnutí signálu. Pokud potenciometr „drive“ použijete jen dietně (resp. necháte ho úplně v poloze vlevo) a budete šetřit i s knoflíkem „mix“, zvuk se pouze příjemně roztáhne. Na Tube Screameru máte i možnost korekcí, takže tento efekt může nalézt použití i jako jednoduchý EQ s možností lehkého nakopnutí a přibarvení signálu. Trochu jsem si s nastavením pohrál a nutno dodat, že efekt nelze využívat jako tzv. clean boost, protože i při velmi jemném nastavení efektu zvuk dostává jakousi „špinavost lektronek“.

Právě toto nastavení krabičky se mi líbí nejvíc. Zvuk dostane jakousi „sprostost“, přitom není zkreslený, zachová charakter nástroje, získá šťávu a plnost. Pohybem knoflíků „drive“ a „mix“ směrem doprava budete volit úroveň zkreslení, opět musím dodat, že zvuk si zachová svojí tučnost a basy.

Závěr

Komu tento efekt doporučit? Myslím že určitě tomu, kdo doposud používal kytarovou verzi, nebo tomu, kdo svůj kytarový Tube Screamer modifikoval (stačí už jen vzít pájku, uvést vše do původního stavu a krabku dobře prodat). Myslím, že toto zařízení bude dobře konkurovat výrobkům typu „bass drive“ (např. od SansAmp, EBS atd.) Jde ale o vkus a konkrétní požadavky jednotlivého hráče, rozhodně jde ale o prvek, který může vyhovovat těm, kteří chtějí zkreslený a přitom mohutný sound. Může si ale získat třeba i toho, kdo hledá jen lehké „olampění“ ke svému až příliš čistě hrajícímu zesilovači...

Kytarovou verzi Tube Screamer nalezneme i jako součást zajímavého lampového kytarového aparátu TSA 15H od Ibanez. Firma ukazuje, že to začíná myslet vážně i na poli amplifikace, mám na mysli povedenou řadu Promethean... Jen tak dál, páni inženýři!

Video

www.ibanez.com/news?ceId=2967&cat=4

ovládací prvky: Level, Gain, Treble, Bass, Mix

vstupní impedance: 500 kΩ

výstupní impedance: 10 kΩ

maximální zesílení: + 30 dB

napájení: 1 ks 9V baterie nebo 9V adaptér

rozměry: 12,5 (h) x 7,5 (š) x 5,5 (v) cm

hmotnost: 450g

Klady: 
zvuk
masivní konstrukce
Zápory: 
co je pro jednoho mínus, může být v tomto případě pro druhého plus
Autor: 
Zdeněk Wimpy Tichota