zobrazit:

Harley Benton HBB500FLT BK - bezpražcová baskytara

Harley Benton HBB500FLT BK je bezpražcová pětistrunná baskytara s hladkým hmatníkem bez orientačních čar. Nedodává se s gigbagem. Cena je 3866 Kč.

Na úvod asi tolik, že hodně muzikantů by si chtělo pořídit hudební nástroj, ale na druhé straně nemá tolik finančních prostředků, aby si mohlo koupit drahý a podstatně kvalitnější nástroj. V podstatě je několik možností si daný hudební nástroj koupit. Jednou z možností je si našetřit - to je zdlouhavé a muzikant trpí nedočkavostí, druhá možnost je koupit si na splátky - to taky není moc dobrá možnost.

Je tu ovšem ještě možnost začít s nějakým lacinějším nástrojem a postupem času si teda našetřit na nějaký lepší. Vzpomněl jsem si na jednoho muzikanta, který jednou řekl: „Není důležité, jaký máš nástroj, ale jaké máš ruce a jak hraješ.“ Dá se o tom polemizovat, pravda ovšem je, že kvalitnější nástroj má aspoň krásný zvuk. Pojďme tedy k věci, k bezpražcové baskytaře Harley Benton HBB500FLT BK.

Popis nástroje

Jedná se o baskytaru, kterou prodává síť obchodů Thomann, a jedná se o výrobek z celé škály baskytar, které tato firma nabízí. Tato baskytara je pětistrunná s moderním tvarem, je poměrně malá a lehká. Tento kus, který jsem podrobil zkoušení a delšímu hraní, je v barvě černé a nikde jsem nenašel tento typ baskytary v jiné barvě. Vyrábí se ještě i v čtyřstrunové verzi.

Konstrukčně vychází z tvaru typu „fusion“, to znamená malé tělo s moderním vzhledem, tvořeným vkusným tvarováním těla nástroje. Tělo nástroje je z lipového dřeva (basswood) a to způsobuje, že je lehká, nezatěžuje tolik krk muzikanta, nepřepadává na hlavu. Krk je tvaru D, je javorový (maple) a má palisandrový (rosewood) hmatník, k tělu nástroje je přišroubován pěti šrouby, neobsahuje pomocné čáry imitující polohu pražců, nulový pražec je z nespecifikované umělé hmoty. Na boku krku baskytary jsou však orientační značky. Celá baskytara je černá, lakovaná pravděpodobně nějakým lesklým polyesterovým lakem.

Hlava nástroje je v tradičním sklonu deset stupňů a je malá. Na hlavě se nachází chromová olejová mechanika a krytka, která skrývá šroub pro napínání krku. Tělo nástroje obsahuje ještě snímače, které nemají žádné označení výrobce nebo typu a v tomto případě se jedná o snímač typu single u krku a snímač typu humbucker u kobylky. Ovládání basy je řešeno čtyřmi potenciometry, které mají knoby z chromované oceli s drážkami.

Mechanika nástroje je typu die-cast a je poměrně robustní a se zajímavým uchycením kamenů, kde se nachází čtyři šroubky, kde dva ovlivňují výšku struny a další dva slouží k posunu kamenu a k aretaci. Struny neprocházejí přes tělo nástroje, ale jsou uchyceny v kobylce jednoduchým způsobem, který nekomplikuje výměnu strun. Struna se nemusí provlíkat plechem, ale jednoduše se jen zahákne. Co se týče závěsu řemene, tak se jedná o jednoduché běžné závěsy bez uzamykání. Na zadní straně těla se nachází dutina, kde jsou potenciometry, obvod aktivní elektroniky a také místo pro baterii. Vše je pod krytem z umělé hmoty se čtyřmi šroubky.

Elektronika

Baskytara obsahuje aktivní elektroniku, která je tvořená malou destičkou s plošným spojem a integrovaným obvodem s malým počtem součástek. Výrobce obvodu není znám. Napájení je malou destičkovou baterií devět voltů. Baterie není nijak upevněná a je jen volně vložená do otvoru, kde má tendenci se pohybovat a způsobovat tak rušení dotykem. Výrobce mohl řešit upevnění baterie tak, aby se nemohla volně pohybovat, například podobně jako u jiných modelů samostatným otvorem s krytkou vedle anebo aspoň nějakým úchytem v samotném otvoru. Jednoduché řešení je v podobě malého sáčku s patentem, který chrání před dotykem baterie s vodiči v otvoru a zároveň i proti vytečení. Ovládání elektroniky je řešeno jedním potenciometrem pro hlasitost (Volume), jedním pro poměr snímačů (Balance) a dále standardně potenciometrem pro výšky (treble-cut) a jedním pro basy (bass-cut). Při zakoupení baskytary byl první v pořadí potenciometr pro poměr snímačů a pod ním Volume, zdá se mi to nelogické z důvodu delšího pohybu, když je potřeba rychle zesílit nástroj. Zaměnil jsem tyto potenciometry a zdá se mi to více praktické. Baskytara nemá možnost přepnutí na pasivní režim, baterie je spínána pomocí konektoru jack, kde zásuvka se nachází na boku těla. Poloha zásuvky někdy způsobuje problém při dávání nástroje do stojanu.

Zvuk

Co se týče zvuku této bezpražcové baskytary, tak můj osobní názor je, že je docela slušný. K dispozici je použití kombinace snímačů: single u krku, baskytara hraje poměrně hlubokým tónem, a nebo použití obou snímačů, při čemž je zvuk ovlivněn slyšitelně při práci s korekcemi, tedy basy a výšky. Při použití humbuckeru u kobylky je zvuk velmi výrazný a podle mého názoru nejvíc použitelný pro styly, jako jsou jazz nebo třeba funky. Ale to je jen můj subjektivní názor - používám ji i v rocku, hlavně pro pomalé věci, kde je velmi efektivní používat slide. Baskytara nešumí a baterka vydrží poměrně dost dlouho. Momentálně jsou nataženy standardní struny a umím si představit třeba použití hlazených strun, kde by se ukázal medovější zvuk.

Závěr

Baskytara Harley Benton je použitelná pro začátečníka, který začíná hrát na bezpražcovou baskytaru, kde mu za málo peněz tento nástroj poskytne velkou službu, ale samozřejmě i pro vyhraného muzikanta, který může nástroj používat nejen jako záložní. Hmatník nemá pomocné „pražcové“ čáry na hmatníku, orientace je tedy ztížená, ale na boku hmatníku jsou pomocné značky. Všechno je už jen na trpělivosti daného hráče, aby si zvykl na správné polohy a tím vyluzoval bohulibé basové tóny.

Celkové hodnocení je pozitivní, baskytara určitě nebude hrát jako hodně známé značky, ale po zkušenostech mohu konstatovat, že je to poměrně slušný nástroj.

menzura: 34” (864 mm)

materiál hmatníku: palisandr

materiál krku: javor

materiál těla: lípa

ovládací prvky: 1x volume, 1x poměr snímačů, 1x basy, 1x výšky

elektronika: aktivní

snímač u krku: single, typ JB

snímač u kobylkz: humbucker

kobylka: die-cast

ladicí mechanika: olejová chromová

barva: transparentní černá

počet strun: 5

Klady: 
lehká baskytara
slušný zvuk
cena
Zápory: 
nemá gigbag, ale ne každý výrobce dodává
hodilo by se lepší řešení uchycení baterie
Autor: 
Radovan Kaplan