zobrazit:

Gravity GGSMG 03/05/07/09 - kytarové stojany pro více nástrojů

Gravity GGSMG 03/05/07/09 je robustní stojan na kytary v počtu od tří do devíti podle modelu. Cena je 1832 Kč.

Gravity je německá firma, která nabízí celou škálu stojanů pro různé hudební nástroje a dále spoustu doplňků na koncerty a do studií. Pojďme se dnes blíže podívat na jejich řadu kytarových stojanů pro více instrumentů.

 

Při výběru kytarového stojanu je pro mě osobně prioritou spolehnutí se na to, že je můj nástroj bezpečně uložen. Jelikož vím, jaký bývá na podiích frmol nejen během hraní, ale zejména při střídání mezi kapelami, chci mít jistotu, že si nástroj můžu do stojanu položit rychle a pohodlně a zároveň vědět, že když budou kolem něj pobíhat jiné osoby, že je kytara v bezpečí a nemůže se jí nic stát. Proto jsem rád, že se mi dostalo možnosti otestovat stojan firmy Gravity, která se pyšní tím, že sází na kvalitní materiály a konstrukci, funkčnost a stylový vzhled. Ve své řadě GGSMG nabízí modely pro tři, pět, sedm, nebo dokonce devět nástrojů.

 

Popis

Základem stojanu je robustní konstrukce z práškované oceli černé barvy. Působí velmi stabilním a kompaktním dojmem. Veškerá místa dotyku stojanu s nástrojem jsou polstrovaná, čímž by nemělo dojít k poškrábání ani jinému poškození. Spodní rám konstrukce, do kterého položíme tělo nástroje, má ochranné pěnové polstrování (pěna EVA), které také zabraňuje jakémukoliv pohybu kytary. Tento rám je pevně přišroubován k zadním nohám stojanu, k předním nohám se přichytává zavěšením. Přijde mi, že na prázdném stojanu se dá toto zavěšení poměrně lehce vyháknout (možná až příliš lehce), ale při zatížení se tato konstrukce ani nehne, což je hlavní. Spodní části nohou jsou opatřeny plastovými zakončeními.

 

 

Odnímatelné nástavce

Specifikem této řady je chytré řešení nástavců pro krk nástroje. Ty jsou totiž odnímatelné a nastavitelné, což nám nabízí určitou variabilitu v jejich použití. Pokud stojan využijeme například pro akustické kytary, které mají širší tělo, a tím pádem potřebují více místa, můžeme jeden z držáků odebrat a mezi ostatními udělat větší rozestupy. A v případě potřeby jej zase kdykoliv přidělat zpátky. Protože je s těmito úchopy možno volně pohybovat, můžeme také každý jednotlivě nastavit tak, aby držel pravý úhel ke krku nástroje a tak zvýšit bezpečnost jeho uložení. Nenechte se ale zmást tím, když říkám „volně pohybovat“. Nástavce jsou vyrobeny z tvrdého plastu a do rámu se pevně zacvaknou, takže pokud s nimi chceme pohnout, musíme vynaložit značnou sílu. Sami o sobě pevně drží v postavení, do jakého je nastavíme. Vnitřní strana těchto plastových úchytů je vypodložena gumovou výplní, která chrání proti poškození krku.

Stojan se dá poměrně rychle složit a opětovně připravit k použití. Je velmi skladný, čemuž napomáhá to, že si výše zmíněné držáky můžeme nastavit do svislé polohy (případně je úplně odebrat) a tím snížit riziko jejich poškození během přepravy a prostor, který zabírají.

 

Montáž

Stojan je dodáván rozložený, takže k sobě holt musíte přišroubovat pár tyčí. Není to nic těžkého, montáž je jasná a pochopitelná. Možná jen těm, kdo jsou méně zruční (jako já), bych doporučil mít při montáži k ruce někoho dalšího, kdo by vám přidržel nebo podal, co je potřeba. Balení je sympaticky dodáváno s vlastním šroubovákem.

 

Design

Firma Gravity také propaguje možnou obměnu designu. Přiznám se, že osobně si na to moc nepotrpím, ale určitě je spousta takových, kteří tuto možnost ocení. Ačkoliv je celý stojan v černé barvě, je opatřen zelenými gumovými kroužky, které barevně ladí s firemním logem. Tyto kroužky se dají sundat a vyměnit za jiné. Balení je dodáváno s náhradní černou sadou kroužků, ale na stránkách výrobce je možno objednat si je v různých barevných provedeních a upravit si tak originálně design svého stojanu.

 

Závěr

Stojan Gravity v řadě GGSMG je praktický a kvalitní co do materiálů i zpracování. Rozhodně mě nezklamal. V poměru cena/výkon je to určitě dobrá volba. Je stabilní a kompaktní a mezi jeho výhody určitě patří variabilita, kterou nám poskytují nastavitelné držáky pro tělo nástroje.

 

Technická specifikace

Materiál ocel, ABS, TPU
Barva černá
Použití akustické kytary, elektrické kytary, basové kytary
Počet nástrojů 3 (GGSMG03), 5 (GGSMG05), 7 (GGSMG07), 9 (GGSMG09)
Šířka 400 mm (GGSMG03), 600 mm (GGSMG05), 800mm (GGSMG07), 1040mm (GGSMG09)
Výška 780 mm
Hloubka 430 mm
Rozměry ve složeném stavu 400 x 780 x 80 (GGSMG03), 600 x 780 x 80 (GGSMG05), 800 x 780 x 80 (GGSMG07), 1040 x 780 x 80 (GGSMG09)
Hmotnost 2,85 kg (GGSMG03), 3,2 kg (GGSMG05), 3,9 kg (GGSMG07), 4,2kg (GGSMG09)

 

https://www.gravitystands.com/

 

Klady: 
robustní a ergonomický design
stabilita
lehce složitelný pro snadnou přepravu
odnímatelné a nastavitelné nástavce s gumovým polstrováním
Zápory: 
volné zavěšení spodního rámu k nohám stojanu
montáž
Autor: 
Tomáš Sklenář