zobrazit:

Gibson SG Standard - elektrofonická kytara

Testovaný nástroj(e): 

Gibson SG Standard je šestistrunná elektrofonická kytara osazená dvěma humbuckery Gibson s výborným dohmatem a skvělým zvukem, kterou jako jeden z prvních proslavil kytarista Eric Clapton ve skupině Cream. Cena je 51 900 Kč.

Je to vynikající kytara. Pokud si chcete pořídit originál Gibson Les Paul a nemáte na něj dostatečnou finanční částku, klidně sáhněte po SG Standard. Jeho cena je 51 900 Kč, což je o polovinu méně, než stojí Gibson LP. A vůbec neprohloupíte, SG hraje skutečně výborně, ta kytara vás do sebe nasaje, dokonale vás v sobě propere, a potom vyplivne ven a přes svoji duši vypustí opravdu to, co vy ze svého srdce a prstů zahrajete.

Vlastním LP Custom a SG Standard ročník 80. Když jsem natáčel CD Woodoo Chile se skupinou Rudá Pára, převážnou část skladeb jsem hrál na SG. A hned první dvě skladby CD jsou ukázkou mistrovského zvuku SG. Hendrixovy skladby na něm znějí výborně. Mám rád i Gibson LP, ale jeho zvuk je dost specifický. I když hrajete na různé typy zesilovačů, Gibson LP vždy prosadí svůj vlastní zvuk. Ale SG nikoliv, tvaruje se podle osobnosti hráče a aparatury, na kterou hrajete. A to je přesně to, co potřebujete. Proto vám SG vřele doporučuji.

Konstrukce

Je stejná jako u všech SG Standardů, a zde jde o typ, kterou používá nejčastěji Angus Young. Korpus kytary a krk jsou vyrobeny z mahagonu. Krk je o něco tlustší než na mém SG, ale dobře sedí v ruce a výborně se na něj hraje. Hmatník je palisandrový s úzkými pražci (opět musím dodat, že na mém SG je na hmatníku pražcový drát širší), ale dohromady se sedlovým pražcem, který je o něco vyšší se dobře natahují (bending) struny a to je velice důležité. Při hře přes středně vybuzený kytarový aparát dozívání prázdných strun přechází o oktávu výš a stejně tak se děje i při ostřejším vibrátu. Tuto vlastnost kytary považuji za velmi důležitou. Kobylka je starý úzký model a struník za kobylkou je typický Standard, kterým se nastavuje barva a harmonické. Struník není šrouby dotažen na doraz, ale přesto je zvuk ostrý a agresivní. Malinko mi vadí malá vzdálenost mezi potenciometrem barvy tónu a jackem pro výstup. Při zastrčeném kabelu překáží ruce v plynulému otáčení potenciometrem.

Elektrika

SG Standard je osazen dvěma humbuckery. U kobylky je to 495 T Alnico Magnet HB, který je zvukově ostrý, kdy na ostrosti zvuku se podílí i jeho bližší umístění ke kobylce (asi o 5 mm oproti mému SG). U krku je to 490 R Alnico Magnet HB, který je o poznání slabší, ale při velkém zkreslení je čitelný a není slitý. Polohové nástavce jsou seřízeny standardně. Snímače mají každý svojí hlasitost a tónovou clonu. Přepínač je třípolový a zapojen zcela klasicky, každý snímač zvlášť a v prostřední poloze oba dohromady.

Zvuk

Akusticky hraje kytara více z krku, z korpusu je slyšet kovový zvuk z kobylky. Ale po zapnutí do aparátu se nepříjemný kovový zvuk vytratí a kytara hraje nádherně přirozeně. Myslím si, že u SG je nejlépe slyšet ten dřevní přirozený zvuk. Kytara je nebývale hutná, v akordech i v sólové hře velice agresivní. No prostě nádhera! Sustain má vynikající a tón se dobře protahuje. Ladicí mechanika velice dobře drží. Kytaru jsem zkoušel na aparaturu zesilovač Marshall 2203 100 W, box Marshall 412 osazen starými reproduktory 4x 25 W, zesilovač Marshall Anniversary s boxem 2x 12" osazeným speciálními reproduktory Trace Elliot a zesilovač George Dennis The Blue 100 W.

Závěr

Kytaru jsem testoval měsíc a opravdu jsem si to užíval. Všem mohu jenom doporučit koupi tohoto skvostného nástroje.

Technická data:

snímače: u krku 490R Alnico Magnet HB; u kobylky 498T Alnico Magnet HB

ovládání: 2x hlasitost a 2x tónová clona, třípolohový přepínač

hardware: chrom

menzura: 24 3/4"

pražce: 22

materiál: krk mahagon, hmatník palisandr, tělo mahagon

barva: černá

výrobce: Gibson USA

Klady: 
krk, který padne dobře do ruky
perfektní dohmat
skvělý, agresivní zvuk
okamžitá schopnost hry, bez jakýchkoliv úprav na kytaře
Zápory: 
malá vzdálenost mezi potenciometrem tónové clony a výstupním jackem; mám raději výstupní jack ze spodní strany korpusu
Autor: 
Miroslav Dostál